Jedynie prawda jest ciekawa


Konstytucjonalista: Wyrok TK budzi zastrzeżenia

12.12.2015

Sytuacja jest na tyle zawiła pod kątem prawnym, że trudno znaleźć dobre rozwiązanie. Możemy się spodziewać, że konflikt będzie eskalować. Nie widać w tej chwili „światełka w tunelu”. Sprawa będzie się jeszcze długo tlić. Jej podłoże jest polityczne, więc obecnie wszelkie rozwiązania również będą musiały mieć charakter polityczny - wyjaśnił konstytucjonalista dr Marek Dobrowolski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Tymczasem odnosząc się do wyroku TK dotyczącym nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS, dr Dobrowolski podkreślił, że TK uznał iż były uchybienia proceduralne, ale nie prowadzi to do niekonstytucyjności.

- Jeśli chodzi o merytoryczną stronę, to najwięcej zastrzeżeń budzi stwierdzenie niekonstytucyjności dotyczące kadencji prezesa i wiceprezesa. W moim przekonaniu teza, jakoby była to niedozwolona ingerencja władzy ustawodawczej, jest – delikatnie mówiąc – bardzo dyskusyjna - wyjaśnia dr Marek Dobrowolski i dodał, że właśnie w Konstytucja upoważnia władzę ustawodawczą do określenia w ustawie organizacji Trybunału.

- Jest oczywiste, że kwestia prezesa (jego kadencji, ścieżki wyboru) mieści się w tej organizacji. Pamiętać należy, że doktryna prawa od dawna proponowała wprowadzenie kadencyjności prezesa i wiceprezesa TK - wyjaśnił ekspert.

Jednocześnie donosząc się do stwierdzenia niekonstytucyjności zapisu dotyczącego 30-dniowego okresu złożenia ślubowania sędziów przed prezydentem podkreślił, że zastrzeżenie o włączeniu prezydenta w wybór sędziów jest absurdalne.

- Prezydent jest włączony w ten proces, ponieważ zarówno według starej ustawy o TK z 1997 r., jak i nowej z czerwca 2015 r. jest przewidziane, że ślubowanie sędziów (…) następuje w obecności prezydenta - dodał dr Dobrowolski.

Konstytucjonalista podkreślił jednocześnie, że obecny spór dotyczący Trybunału jest mocno osadzony w sporze politycznym.

- W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy wypracował doktrynę pytań politycznych. Sąd wskazał, że niektóre kwestie prawne trafiające do niego są tak naprawdę wtórne, a pierwotny jest konflikt polityczny, który niejako rykoszetem zahacza też o kwestie prawne. Forma sporu prawnego jest więc tylko prawnym wyrazem sporu politycznego. W takich sytuacjach Sąd Najwyższy stwierdza, że mamy do czynienia z pytaniem o charakterze politycznym, i uchyla się od rozstrzygania - tłumaczył ekspert i dodał, że ta doktryna powinna być już wcześniej zaszczepiona przez Trybunał.

mmil/ „Nasz Dziennik”

[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook