Jedynie prawda jest ciekawa


Konieczne będą kolejne ekshumacje

21.09.2012

Żadna z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie jest pewna, czy w rodzinnym grobie znajdują się szczątki ich bliskich - mówi pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego Piotr Pszczółkowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

W środę syn Anny Walentynowicz Janusz - który widział ciało - powiedział dziennikarzom, że ekshumowane w Gdańsku szczątki nie są ciałem jego matki. Pszczółkowski stwierdził, że w tej sytuacji prokuratura wojskowa powinna przestać prowadzić to postępowanie, zaś jej ewentualny następca powinien w pierwszej kolejności nadrobić zaniechanie przeprowadzenia sekcji wszystkich ciał ofiar po ich powrocie do kraju.

Pełnomocnik prezesa PiS wyraził także zaniepokojenie brakiem informacji o przebiegu śledztwa smoleńskiego. Jego zdaniem katastrofa smoleńska ma wymiar narodowy i społeczeństwo ma prawo być informowane o przebiegu śledztwa. Tymczasem prokuratura zasłania się dobrem śledztwa i ukrywa pewne rzeczy, odmawiając rodzinom ofiar i ich pełnomocnikom wglądu do całej dokumentacji sekcyjno-medycznej.

Zdaniem Pszczółkowskiego niejasności wokół działań prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie jest tak dużo, że jej dalsze postępowanie nie daje perspektyw na wyjaśnienie przyczyn katastrofy. Właśnie dlatego mecenas złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych w związku z zaniechaniem przeprowadzenia sekcji zwłok ofiar tragedii smoleńskiej.

We wniosku Pszczółkowski zarzucił prokuratorom, że m.in. nie wnioskowali o dopuszczenie do udziału i nie uczestniczyli w sekcjach zwłok 95 ofiar, prowadzonych na terenie Rosji.

Pełnomocnik zwrócił uwagę w uzasadnieniu, że "na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy polskimi i rosyjskimi prokuratorami w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 roku polscy prokuratorzy posiadali zgodę strony rosyjskiej na wnioskowanie o przeprowadzenie i udział w czynnościach".   

Zdaniem mecenasa Pszczółkowskiego przez wszystkie wątpliwości dotyczące rosyjskiej dokumentacji sekcyjno-medycznej, kolejne ekshumacje są konieczne.

TLa/PAP/"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/Adam Warżawa]
 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook