Jedynie prawda jest ciekawa


Konflikt interesów szefa ABW?

01.12.2011

Antoni Macierewicz musi przeprosić szefa ABW Krzysztofa Bondaryka – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Proces dotyczy wypowiedzi, w której poseł PiS uznał za "kryminalną sytuację" pobieranie przez Bondaryka pieniędzy od operatora telefonii komórkowej.

Sprawa dotyczy ujawnionych przez ówczesnego szefa CBA Mariusza Kamińskiego związków szefa ABW z Polską Telefonią Cyfrową (operatorem Ery, gdzie pracował, zanim objął ABW). Otrzymywał on od firmy pieniądze z tytułu zakazu konkurencji. Po kontroli majątku szefa ABW, Biuro oskarżyło go, że ukrył wysokość wypłaty z PTC. W odpowiedzi Bondaryk złożył zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez CBA. Ostatecznie szef ABW przyznał, że otrzymał ok. 450 tys. zł. od PTC.

Komentując tę sytuację poseł Macierewicz przyznał, że to "kryminalna sytuacją", w której szef służby specjalnej pobiera wynagrodzenie od operatora telefonii, którego jako szef ABW kontroluje, a zarazem miał się zobowiązać do zachowania przed państwem tajemnic tej firmy związanej z Zygmuntem Solorzem.

Portal Stefczyk.info o ocenę pobierania przez urzędników państwowych pieniędzy od prywatnych firm poprosił profesora Antoniego Kamińskiego, byłego szefa Transparenty International Polska, eksperta ds. przeciwdziałania korupcji:

- To sytuacja głęboko niewłaściwa. To nie ulega wątpliwości. Nie można pobierać pensji od prywatnej firmy i być zarazem urzędnikiem publicznym. To jest oczywisty, podręcznikowy konflikt interesów. Czy ta sytuacja, jest sytuacją kryminalną? To musiałby ocenić sąd w innym postępowaniu.

Konflikt interesów w życiu publicznym nie powinien nigdy występować. To jest zagrożenie, ponieważ świadczy o rozkładzie państwa, o upadku wartości i etyki ludzi ze służby publicznej. W sytuacji, gdy konflikt interesów dotyczy tak ważnych stanowisk, zawsze może prowadzić do wymiernych szkód dla państwa. Jednak, czy prowadzi, czy nie, to trzeba dopiero sprawdzić.

Jeśli rzeczywiście szef ABW pobierał pensję od prywatnej firmy, premier nie może tolerować takiej sytuacji. Powinien go co najmniej nakłonić do rezygnacji z pieniędzy. Sądzę, że ta sprawa mogłaby skutkować nawet zwolnieniem. To jest naruszeniem podstawowych zasad w służbie publicznej.

saż
[fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook