Jedynie prawda jest ciekawa


Orion-Jędrysek: Koncesje poza kontrolą

25.08.2012

Co należy zrobić w sprawie łupków? Przeprowadzić pełen audyt, powołać Polską Służbę Geologiczną i zrekonstruować koncesje - uważa poseł Mariusz-Orion Jędrysek, poseł niezrzeszony.

Media donoszą o zwiększonym zainteresowaniu działaczy Ruchu Palikota kwestią wydobycia gazu łupkowego. Działacze tej partii pospołu z przedstawicielami ruchów ekologicznych organizują kampanię "antyłupkową". O problemach związanych z wydobyciem surowca rozmawiamy z prof. Mariuszem-Orion Jędryskiem, posłem niezrzeszonym, byłym Głównym Geologiem Kraju.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Ostatnio Janusz Palikot i jego ludzie mocno zaangażowali się w rozkręcanie kampanii "antyłupkowej" w Polsce. Komu i dlaczego tak na prawdę zależy na zablokowaniu wydobycia tego surowca w Polsce?

Mariusz-Orion Jędrysek: Oczywiście tym, którzy narzucają najwyższe ceny za gaz. Premier Pawlak podpisał tak bezsensowną umowę z Rosją, że jest teraz wielki kłopot. A Janusz Palikot, chce robić politykę. Żadnego merytorycznego działania w interesie społecznym tu nie widzę. Chodzi mu tylko o to, żeby zdobyć rozgłos. To jest z pewnością działanie szkodliwe. Polska musi wydobywać gaz z łupków, tyle że w oparciu o kontrolę Polskiej Służby Geologicznej. Tak jak to było przy wydaniu pierwszej koncesji w 2006 roku. Istniała wtedy Rada Geologiczna, Rada Górnicza i inne organy... Donald Tusk to wszystko porozwiązywał i wydał koncesje na żywioł, praktycznie za darmo. A te koncesje są warte - od 350 milionów zł do nawet 10 - 15 mld złotych za jedną. A wydano ich dotąd ponad 20.

Czy protesty ekologów w sprawie wydobycia łuków są zupełnie pozbawione podstaw?

Oczywiście, że nie. Po pierwsze dlatego, że społeczeństwo ma prawo do ochrony własnych interesów. Koncerny zaś dbają przede wszystkim o swój interes. I dlatego właśnie powinien istnieć organ państwa, który tę sprawę wyważa i pilnuje interesu państwa, a więc i społeczeństwa. I to wszystko było. Była odpowiednia ustawa, były organy doradcze i kontrolne. A Donald Tusk je rozwiązał! To, że teraz mamy problem - to "zasługa" Donalda Tuska i jego rządu w latach 2008 - 2011.

Można odnieść wrażenie, że rząd ostatnio więcej mówi o inwestowaniu w energię jądrową niż w łupki...

To logiczne, że jeśli rząd bardzo chce energetyki atomowej, co oczywiście nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia w polskich warunkach, to będzie próbował blokować inne gałęzie tego przemysłu. Niszczy więc energetykę tradycyjną, opartą na węglu, podpisując pakiet klimatyczny. A łupkową - poprzez rozwiązywanie organów kontrolnych i doradczych. W ten sposób daje większe możliwości budowy elektrowni jądrowych, na których mu z jakichś względów zależy. Ale jestem przekonany, że nie są to względy które leżą w interesie Polski.

A wracając do Rosjan. Ich wpływy trudno lekceważyć. Udało im się doprowadzić m.in. do dymisji bułgarskiego ministra, który był zwolennikiem wydobywania gazu z łupków...

Nie tylko to. Rosjanom udało się też sprawić, że dobrze wydane koncesje zostały odebrane Chevronowi. A koncernowi zwrócono pieniądze. Ale patrząc na dokonania premiera Donalda Tuska - nic mnie już nie zaskoczy. To co on robi w sprawie łupków - to jest działanie absolutnie antypaństwowe, antypolskie i antynarodowe.

A co należałoby w tej chwili zrobić?

Jeśli chodzi o energetykę? Natychmiast zdymisjonować Tuska. A następnie: zrobić pełen audyt, powołać Polską Służbę Geologiczną, zrekonstruować koncesje. A także powołać w Sejmie komisję surowców i energii - co postuluję od dłuższego czasu - a nawet ministerstwo surowców i energii, które by się zajęło kontrolą handlu koncesjami. Tak, żeby, skoro już zostały wydane, wiedzieć przynajmniej kto i na jakich warunkach je posiada lub sprzedaje.

A w tej chwili tego nie wiadomo?

Oczywiście, że nie. Chyba, że ABW ma taką wiedzę, ale jeśli tak, to się nią nie dzieli. Najważniejsze jednak, że w tej chwili nie jesteśmy w stanie prawnie zablokować sprzedania koncesji jednej firmie przez drugą. Po to miała być Służba Geologiczna. Ta służba miała wchodzić w join-veture z firmami inwestorskimi, które mają know-how w kierunku poszukiwań gazu w łupkach. Czyli my wnosimy swój udział, równoważny wartości koncesji - czasem jest to 80 proc, czasem tylko 2 - w zależności od jakości złoża, ale mamy cały czas kontrolę nad tym, co się dzieje. A Donald Tusk z tego zrezygnował. A projekt ustawy powołującej polską służbę geologiczną, która miałaby kontrolować koncesje ciągle tkwi w sejmowej zamrażarce.

not.ansa

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook