Jedynie prawda jest ciekawa


Komunizm wiecznie żywy - w Unii Europejskiej

27.10.2012

O plakacie z symbolem komunizmu rozmawiamy z prof. Ryszardem Legutko, deputowanym PiS w Parlamencie Europejskim.

Czy zaskoczyło pana pojawienie się w przestrzeni Unii Europejskiej plakatau, na którym obk krzyża, Gwiazdy Dawida i innych, widnieje sierp i młot?

Jestem bardzo zdziwiony, że część osób, które pierwszy raz zobaczyły sierp i młot na plakacie, były zaskoczone. A to wcale nie jest przecież zaskakujące dla kogoś, kto zna Unię Europejską, jej instytucje, tę atmosferę, poglądy tam panujące, ideologię. Ja raczej byłbym zaskoczony, gdyby nie było tego sierpa i młota.

Zresztą ten symbol stał się poniekąd częścią kultury masowej Zachodu Europy. Gdyby tamtejszym ludziom powiedzieć, że sierp i młot jest niedopuszczalnym symbolem, to by się bardzo zdziwili, bo dla nich to znak postępu.

Dlaczego elity Europy nie traktują jednakowo zbrodni dokonanych pod sztandarem, na którym powiewa swastyka, a tym, na którym widnieje sierp i młot?

Po pierwsze dlatego, że Niemcy hitlerowskie wojnę przegrały, a Związek Sowiecki wojnę wygrał. A zwycięzcy narzucają język, symbole itd.  Sierp i młot był naturalnie symbolem partii komunistycznych w powojennej Europie. Ich działalność nie była zakazana i cieszyły się w pewnych okresach bardzo dużym poparciem społeczeństw, np. we Francji czy Włoszech.

Po drugie ideologia sowiecka była w powszechnym ujęciu ideologią uniwersalistyczną. Miała być rewolucja proletariacka, która miała być rewolucją w imieniu całej ludzkości.

Czy proces adopcji idei komunistycznych przez Unię Europejską będzie się zwiększał, czy są widoki na zahamowanie tego procesu?

Będzie się zwiększał. Bo to wyrasta z głębokich źródeł europejskich. Od dłuższego czasu widać zbliżenie i konwergencję pomiędzy ideami europejskimi, a ideologią komunistyczną.

ROZM: Slaw

[FOTO: www.rlegutko.pl]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook