Jedynie prawda jest ciekawa


Komunizm wiecznie żywy - w Unii Europejskiej

27.10.2012

O plakacie z symbolem komunizmu rozmawiamy z prof. Ryszardem Legutko, deputowanym PiS w Parlamencie Europejskim.

Czy zaskoczyło pana pojawienie się w przestrzeni Unii Europejskiej plakatau, na którym obk krzyża, Gwiazdy Dawida i innych, widnieje sierp i młot?

Jestem bardzo zdziwiony, że część osób, które pierwszy raz zobaczyły sierp i młot na plakacie, były zaskoczone. A to wcale nie jest przecież zaskakujące dla kogoś, kto zna Unię Europejską, jej instytucje, tę atmosferę, poglądy tam panujące, ideologię. Ja raczej byłbym zaskoczony, gdyby nie było tego sierpa i młota.

Zresztą ten symbol stał się poniekąd częścią kultury masowej Zachodu Europy. Gdyby tamtejszym ludziom powiedzieć, że sierp i młot jest niedopuszczalnym symbolem, to by się bardzo zdziwili, bo dla nich to znak postępu.

Dlaczego elity Europy nie traktują jednakowo zbrodni dokonanych pod sztandarem, na którym powiewa swastyka, a tym, na którym widnieje sierp i młot?

Po pierwsze dlatego, że Niemcy hitlerowskie wojnę przegrały, a Związek Sowiecki wojnę wygrał. A zwycięzcy narzucają język, symbole itd.  Sierp i młot był naturalnie symbolem partii komunistycznych w powojennej Europie. Ich działalność nie była zakazana i cieszyły się w pewnych okresach bardzo dużym poparciem społeczeństw, np. we Francji czy Włoszech.

Po drugie ideologia sowiecka była w powszechnym ujęciu ideologią uniwersalistyczną. Miała być rewolucja proletariacka, która miała być rewolucją w imieniu całej ludzkości.

Czy proces adopcji idei komunistycznych przez Unię Europejską będzie się zwiększał, czy są widoki na zahamowanie tego procesu?

Będzie się zwiększał. Bo to wyrasta z głębokich źródeł europejskich. Od dłuższego czasu widać zbliżenie i konwergencję pomiędzy ideami europejskimi, a ideologią komunistyczną.

ROZM: Slaw

[FOTO: www.rlegutko.pl]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook