Jedynie prawda jest ciekawa

Komunizm wiecznie żywy - w Unii Europejskiej

27.10.2012

O plakacie z symbolem komunizmu rozmawiamy z prof. Ryszardem Legutko, deputowanym PiS w Parlamencie Europejskim.

Czy zaskoczyło pana pojawienie się w przestrzeni Unii Europejskiej plakatau, na którym obk krzyża, Gwiazdy Dawida i innych, widnieje sierp i młot?

Jestem bardzo zdziwiony, że część osób, które pierwszy raz zobaczyły sierp i młot na plakacie, były zaskoczone. A to wcale nie jest przecież zaskakujące dla kogoś, kto zna Unię Europejską, jej instytucje, tę atmosferę, poglądy tam panujące, ideologię. Ja raczej byłbym zaskoczony, gdyby nie było tego sierpa i młota.

Zresztą ten symbol stał się poniekąd częścią kultury masowej Zachodu Europy. Gdyby tamtejszym ludziom powiedzieć, że sierp i młot jest niedopuszczalnym symbolem, to by się bardzo zdziwili, bo dla nich to znak postępu.

Dlaczego elity Europy nie traktują jednakowo zbrodni dokonanych pod sztandarem, na którym powiewa swastyka, a tym, na którym widnieje sierp i młot?

Po pierwsze dlatego, że Niemcy hitlerowskie wojnę przegrały, a Związek Sowiecki wojnę wygrał. A zwycięzcy narzucają język, symbole itd.  Sierp i młot był naturalnie symbolem partii komunistycznych w powojennej Europie. Ich działalność nie była zakazana i cieszyły się w pewnych okresach bardzo dużym poparciem społeczeństw, np. we Francji czy Włoszech.

Po drugie ideologia sowiecka była w powszechnym ujęciu ideologią uniwersalistyczną. Miała być rewolucja proletariacka, która miała być rewolucją w imieniu całej ludzkości.

Czy proces adopcji idei komunistycznych przez Unię Europejską będzie się zwiększał, czy są widoki na zahamowanie tego procesu?

Będzie się zwiększał. Bo to wyrasta z głębokich źródeł europejskich. Od dłuższego czasu widać zbliżenie i konwergencję pomiędzy ideami europejskimi, a ideologią komunistyczną.

ROZM: Slaw

[FOTO: www.rlegutko.pl]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook