Jedynie prawda jest ciekawa

"Kompromis jest prosty, ale brakuje woli"

09.03.2016

W środę o godz. 13 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Uznania jej za niezgodną z konstytucją domagają się m.in. posłowie PO, Nowoczesnej i PSL. Zdaniem rządu jakakolwiek decyzja nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa.

„Weszliśmy na drogę szkodliwej konfrontacji, która może skończyć się bardzo źle dla państwa, obywateli i wizerunku Polski. Dlatego moja propozycja została złożona z myślą o zażegnaniu tej konfrontacji. Ja odrzucam zawziętość obu stron, ten brak porozumienia politycznego i prawnego. Trzeba zrobić wszystko, aby ten kompromis zawrzeć, albo go chociaż zapowiedzieć, mimo że mamy tylko kilka godzin. Przy dobrej woli doprowadzenie do kompromisu jest proste.” - mówił w audycji „Sygnały dnia” europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz M. Ujazdowski, który zaproponował kompromis ws. Trybunału.

Przedstawiony przez europosła Ujazdowskiego kompromis zakładał dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ubiegłego roku obejmą posady po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie. 

Ujazdowski odniósł się również do tego, co się stanie, jeżeli Trybunał orzeknie o niekonstytucyjności ustawy PiS o TK. 

„Wejdziemy w okres wielkich turbulencji. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, te orzeczenie nie będzie opublikowane, co oznacza, że będziemy mieli sytuację sądu konstytucyjnego sparaliżowanego, będziemy jedynym krajem w Europie bez sądu.” - mówił europoseł.

Zdaniem Ujazdowskiego powodem braku kompromisu, jest brak dobrej woli obu stron konfliktu.

„Odnoszę wrażenie, że większość aktorów politycznych, chce aby doszło do tego paraliżu sądu. Dla opozycji jest to ważne, bo to jej jedyne paliwo, pozwalające na bycie opozycyjne wobec rządu. (…) Jestem rozczarowany postawą obu stron konfliktu, z powodu ich braku wyobraźni, a także z powodu ich bezwzględności w trzymaniu się ich własnego stanowiska. Kompromis ma to do siebie, że obie strony ustępują.”

Europoseł odpowiedział na zarzut Platformy Obywatelskiej, która określiła jego kompromis nie zgodny z konstytucją. 

„Zarzut Platformy Obywatelskiej, że przedstawiony przeze mnie projekt kompromisu, jest polityczny i niezgodny z konstytucją, w opcji, że wybrani sędziowie z czasem stają się członkami Trybunału Konstytucyjnego, bo już w kwietniu kończą się kadencje starych sędziów, więc można będzie zając ich miejsca, otóż ten kompromis jest zgodny z konstytucją. Były sędzia Wojciech Hermeliński na łamach Gazety Dziennik Prawny, potwierdził, że jest on zgodny z konstytucją, potrzeba jest tylko dobra wola, tak samo jak potrzebna jest dobra wola w napisaniu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.” - komentował na antenie Polskiego Radia, europoseł Ujazdowski.

kk/Polskie Radio

[fot.Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook