Jedynie prawda jest ciekawa


"Kompromis jest prosty, ale brakuje woli"

09.03.2016

W środę o godz. 13 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Uznania jej za niezgodną z konstytucją domagają się m.in. posłowie PO, Nowoczesnej i PSL. Zdaniem rządu jakakolwiek decyzja nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa.

„Weszliśmy na drogę szkodliwej konfrontacji, która może skończyć się bardzo źle dla państwa, obywateli i wizerunku Polski. Dlatego moja propozycja została złożona z myślą o zażegnaniu tej konfrontacji. Ja odrzucam zawziętość obu stron, ten brak porozumienia politycznego i prawnego. Trzeba zrobić wszystko, aby ten kompromis zawrzeć, albo go chociaż zapowiedzieć, mimo że mamy tylko kilka godzin. Przy dobrej woli doprowadzenie do kompromisu jest proste.” - mówił w audycji „Sygnały dnia” europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz M. Ujazdowski, który zaproponował kompromis ws. Trybunału.

Przedstawiony przez europosła Ujazdowskiego kompromis zakładał dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ubiegłego roku obejmą posady po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie. 

Ujazdowski odniósł się również do tego, co się stanie, jeżeli Trybunał orzeknie o niekonstytucyjności ustawy PiS o TK. 

„Wejdziemy w okres wielkich turbulencji. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, te orzeczenie nie będzie opublikowane, co oznacza, że będziemy mieli sytuację sądu konstytucyjnego sparaliżowanego, będziemy jedynym krajem w Europie bez sądu.” - mówił europoseł.

Zdaniem Ujazdowskiego powodem braku kompromisu, jest brak dobrej woli obu stron konfliktu.

„Odnoszę wrażenie, że większość aktorów politycznych, chce aby doszło do tego paraliżu sądu. Dla opozycji jest to ważne, bo to jej jedyne paliwo, pozwalające na bycie opozycyjne wobec rządu. (…) Jestem rozczarowany postawą obu stron konfliktu, z powodu ich braku wyobraźni, a także z powodu ich bezwzględności w trzymaniu się ich własnego stanowiska. Kompromis ma to do siebie, że obie strony ustępują.”

Europoseł odpowiedział na zarzut Platformy Obywatelskiej, która określiła jego kompromis nie zgodny z konstytucją. 

„Zarzut Platformy Obywatelskiej, że przedstawiony przeze mnie projekt kompromisu, jest polityczny i niezgodny z konstytucją, w opcji, że wybrani sędziowie z czasem stają się członkami Trybunału Konstytucyjnego, bo już w kwietniu kończą się kadencje starych sędziów, więc można będzie zając ich miejsca, otóż ten kompromis jest zgodny z konstytucją. Były sędzia Wojciech Hermeliński na łamach Gazety Dziennik Prawny, potwierdził, że jest on zgodny z konstytucją, potrzeba jest tylko dobra wola, tak samo jak potrzebna jest dobra wola w napisaniu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.” - komentował na antenie Polskiego Radia, europoseł Ujazdowski.

kk/Polskie Radio

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook