Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski poirytowany rządzeniem Tuska

16.12.2013

Premier Tusk i rezultaty jego rządzenia, coraz bardziej irytują prezydenta Komorowskiego, o czym on sam wprawdzie publicznie nie mówi ale jego najbliżsi współpracownicy jak najbardziej – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Na przestrzeni ostatnich kliku miesięcy takich powodów było co najmniej klika i chodziło głównie o stawianie prezydenta pod ścianą jeżeli chodzi o popisywanie ustaw przepychanych przez rząd przez Parlament bez żadnej dyskusji w ciągu kilku dni.

Donald Tusk jeszcze w czasie tzw. prawyborów kandydata na prezydenta w samej Platformie w 2010 roku, użył sformułowania, że prezydent do tylko „strażnik żyrandola” i dlatego on tą funkcją się specjalnie nie interesuje.

I rzeczywiście coraz częściej Komorowski jest tak właśnie traktowany przez premiera Tuska i jego ekipę rządową albo żąda się od niego szybkiego podpisywania ustaw ze złamaniem przysługującego mu 21 dniowego okresu przeznaczanego na sprawdzanie zgodności ustawy z Konstytucją RP albo też szef rządu ogłasza inicjatywy, których wcześniej z prezydentem nie konsultował.

Sztandarowym przykładem takiego sposobu postępowania było procedowanie projektu ustawy o zmianach w OFE, który to trafił do Sejmu dopiero pod koniec listopada, choć rządzący doskonale wiedzieli, że musi być uchwalony przed ustawą budżetową, a więc tak naprawdę w ciągu jednego posiedzenia Sejmu.

I tak też się stało, ustawa była procedowana w Sejmie zaledwie 4 dni, a Senatowi wręcz zabroniono wprowadzania do niej poprawek, żeby nie musiała z powrotem trafić do Sejmu, tylko bezpośrednio z Senatu, mogła zostać wysłana do prezydenta.

Ale prezydenta Komorowskiego zirytował nie sposób uchwalania tej ustawy w Parlamencie ale właśnie fakt postawienia go w tej sprawie pod ścianą, że musi ją podpisać, bo jeżeli tego nie zrobi, to zawali się projekt budżetu na 2014 rok.

Otóż do projektu budżetu już we wrześniu tego roku rząd wpisał aż 23 mld zł pochodzące z projektowanych zmian w OFE (wtedy jeszcze nie było nawet założeń do projektu ustawy o zmianach w OFE) i w konsekwencji ustawa o zmianach w OFE musiała być uchwalona przed budżetem państwa.

Prezydent Komorowski więc najprawdopodobniej ustawę o zmianach w OFE podpisze i dopiero później skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, choć wyraźnie miał ochotę aby w tej sprawie spowodować kontrolę prewencyjną TK czyli wysłać tam ustawę nie podpisaną.

Jakby tego było mało, premier Tusk na ostatniej Konwencji Platformy ogłosił, że zwróci się do prezydenta Komorowskiego o zorganizowanie okrągłego stołu wszystkich sił politycznych w sprawie Ukrainy i szerzej polskiej polityki wschodniej, a także ustalenia polskich kandydatów na stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej.

Odpowiedziała prawie natychmiast rzeczniczka prezydenta Komorowskiego stwierdzając, „że w dojrzałych demokracjach trzeba potrafić wykorzystywać instytucje i mechanizmy, które ten dialog umożliwiają - w Polsce oprócz Parlamentu mamy konstytucyjnie umocowaną Radę Bezpieczeństwa Narodowego”.

I dodała, „że prezydent rozważy zorganizowanie ponadpartyjnego spotkania, które miałoby służyć osiągnięciu porozumienia dotyczącego walki z kryzysem demograficznym oraz w sprawie systemu emerytalnego”.

Premier Tusk dostał więc od razu od otoczenia prezydenta Komorowskiego przysłowiowego „prztyczka w nos”, bo jego inicjatywa została odrzucona.

Ktoś może powiedzieć to przecież „kłótnia w rodzinie”, wszak obydwaj panowie pochodzą z jednej partii politycznej ale wydaje się, że prezydent Komorowski, a szczególnie jego otoczenie wywodzące się z dawnej Unii Wolności i „zielonych służb specjalnych”, są jednak coraz bardziej poirytowani problemami, które stwarza im ekipa Donalda Tuska i sam szef rządu.

Gdyby było na kogo wymienić Tuska, prezydent do tej pory doprowadziłby już do przesilenia w Platformie ale szef rządu profilaktycznie wcześniej albo wypchnął z partii albo zmarginalizował swoich ewentualnych następców.

Zbigniew Kuźmiuk

poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!  

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook