Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski oderwany od rzeczywistości

05.08.2013

Samorządowcy zgłaszali i ciągle zgłaszają poważny problem związany z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci, a prezydent jest z ustawy zachwycony - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Premier Tusk odbywa intensywne „gospodarskie” wizyty na terenie całego kraju, nie może być gorszy prezydent Komorowski, który także jeździ po kraju i uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach.

W ostatnią sobotę prezydent odwiedził województwo zachodniopomorskie i w Szczecinie spotkał się z samorządowcami tego regionu, a motywem przewodnim tego spotkania była ocena funkcjonowania tzw. ustawy śmieciowej.

Okazało się, że Komorowski bardzo wysoko ocenia wprowadzenie tej ustawy w życie, ba te „niewydarzone” zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi nazwał nawet ważnym elementem postępu cywilizacyjnego.

Przypomnijmy tylko, że tzw. ustawa śmieciowa weszła ostatecznie w życie 1 lipca 2013 roku i do tego czasu gminy po konsultacjach z mieszkańcami, miały ustalić sposób obliczania opłat śmieciowych i ich wysokość, a także przeprowadzić przetargi na wywóz śmieci.

Najistotniejszą zmianą jaką wprowadzono nowelizacją jest uczynienie gminy właścicielem śmieci co zdaniem resortu ochrony środowiska, ma ostatecznie ukrócić ich wywożenie do lasu lub na tzw. dzikie wysypiska.

Jednak gdy gminy zaczęły podejmować uchwały o wysokości opłat śmieciowych i okazało się, że opłaty te wyraźnie rosną w stosunku do opłat dotychczasowych (nawet 2- 3- krotnie), mieszkańcy rozpoczęli protesty.

Senatorowie Platformy i PSL-u dostali więc polecenie zaproponowania zmian w tym zakresie i pośpiesznie je przygotowali zwłaszcza dotyczące sposobu ustalania opłat śmieciowych.

Do tej pory gmina mogła wybrać ustalenie wysokości opłat śmieciowych w oparciu o jedną z 4 metod: w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danym lokalu, powierzchni lokalu mieszkalnego, m3 zużytej wody, wreszcie od gospodarstwa domowego.

Nowelizacja stworzyła możliwość korzystania z różnych metod na terenie jednej gminy, a także uwzględnienie w wysokości opłat sytuacji materialnej mieszkańców i udzielanie systemowych ulg.

Część gmin dokonała zmian w uchwałach śmieciowych zmniejszając opłaty, zdecydowana większość czeka na koniec tego roku aby zorientować się czy pobierane opłaty od mieszkańców pokryją w całości koszty wywozu wszystkich odpadów także tych wielkogabarytowych i poremontowych.

Samorządowcy zgłaszali i ciągle zgłaszają poważny problem związany z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci i poważne obawy, że ich firmy komunalne, które budowali przez lata, ostatnio wykorzystując do tego środki unijne, mogą te przetargi przegrać.

W tej sytuacji część majątku gminy, którą dysponują te specjalistyczne firmy, byłaby niewykorzystana, w związku z tym samorządy poniosłyby nieodwracalne straty, co więcej będą musiały zwalniać ich pracowników.

Niestety tak się w wielu przypadkach stało, a próby zapisania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jakichkolwiek preferencji dla przedsiębiorstw komunalnych zakończyły się spektakularnymi skandalami tak jak w Warszawie.

W rezultacie tylko dzięki temu, że prezydentem tego miasta jest prominentny polityk Platformy, wiceprzewodnicząca tej partii Hanna Gronkiewicz-Waltz, miasto uzyskało od ministra środowiska dodatkowe pół roku na przeprowadzenie przetargu zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Rezultatem ustawy śmieciowej jest więc znaczący wzrost opłat za śmieci dla mieszkańców, poważne kłopoty wielu samorządowych firm komunalnych, które poprzegrywały przetargi na odbiór odpadów, a także jak skarżą się właściciele wysypisk, znacznie mniejsza ilość śmieci do nich dostarczana, co oznacza najprawdopodobniej masowe wywożenie zebranych śmieci na dzikie wysypiska, na tereny pokopalniane, a także do lasów.

Jeżeli mimo tego wszystkiego prezydent Komorowski uznaje wprowadzenie tzw. ustawy śmieciowej za sukces i wręcz postęp cywilizacyjny, to oznacza to, że jest oderwany od życia podobnie jak ministrowie rządu Tuska i sam premier.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook