Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski oderwany od rzeczywistości

05.08.2013

Samorządowcy zgłaszali i ciągle zgłaszają poważny problem związany z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci, a prezydent jest z ustawy zachwycony - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Premier Tusk odbywa intensywne „gospodarskie” wizyty na terenie całego kraju, nie może być gorszy prezydent Komorowski, który także jeździ po kraju i uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach.

W ostatnią sobotę prezydent odwiedził województwo zachodniopomorskie i w Szczecinie spotkał się z samorządowcami tego regionu, a motywem przewodnim tego spotkania była ocena funkcjonowania tzw. ustawy śmieciowej.

Okazało się, że Komorowski bardzo wysoko ocenia wprowadzenie tej ustawy w życie, ba te „niewydarzone” zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi nazwał nawet ważnym elementem postępu cywilizacyjnego.

Przypomnijmy tylko, że tzw. ustawa śmieciowa weszła ostatecznie w życie 1 lipca 2013 roku i do tego czasu gminy po konsultacjach z mieszkańcami, miały ustalić sposób obliczania opłat śmieciowych i ich wysokość, a także przeprowadzić przetargi na wywóz śmieci.

Najistotniejszą zmianą jaką wprowadzono nowelizacją jest uczynienie gminy właścicielem śmieci co zdaniem resortu ochrony środowiska, ma ostatecznie ukrócić ich wywożenie do lasu lub na tzw. dzikie wysypiska.

Jednak gdy gminy zaczęły podejmować uchwały o wysokości opłat śmieciowych i okazało się, że opłaty te wyraźnie rosną w stosunku do opłat dotychczasowych (nawet 2- 3- krotnie), mieszkańcy rozpoczęli protesty.

Senatorowie Platformy i PSL-u dostali więc polecenie zaproponowania zmian w tym zakresie i pośpiesznie je przygotowali zwłaszcza dotyczące sposobu ustalania opłat śmieciowych.

Do tej pory gmina mogła wybrać ustalenie wysokości opłat śmieciowych w oparciu o jedną z 4 metod: w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danym lokalu, powierzchni lokalu mieszkalnego, m3 zużytej wody, wreszcie od gospodarstwa domowego.

Nowelizacja stworzyła możliwość korzystania z różnych metod na terenie jednej gminy, a także uwzględnienie w wysokości opłat sytuacji materialnej mieszkańców i udzielanie systemowych ulg.

Część gmin dokonała zmian w uchwałach śmieciowych zmniejszając opłaty, zdecydowana większość czeka na koniec tego roku aby zorientować się czy pobierane opłaty od mieszkańców pokryją w całości koszty wywozu wszystkich odpadów także tych wielkogabarytowych i poremontowych.

Samorządowcy zgłaszali i ciągle zgłaszają poważny problem związany z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci i poważne obawy, że ich firmy komunalne, które budowali przez lata, ostatnio wykorzystując do tego środki unijne, mogą te przetargi przegrać.

W tej sytuacji część majątku gminy, którą dysponują te specjalistyczne firmy, byłaby niewykorzystana, w związku z tym samorządy poniosłyby nieodwracalne straty, co więcej będą musiały zwalniać ich pracowników.

Niestety tak się w wielu przypadkach stało, a próby zapisania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jakichkolwiek preferencji dla przedsiębiorstw komunalnych zakończyły się spektakularnymi skandalami tak jak w Warszawie.

W rezultacie tylko dzięki temu, że prezydentem tego miasta jest prominentny polityk Platformy, wiceprzewodnicząca tej partii Hanna Gronkiewicz-Waltz, miasto uzyskało od ministra środowiska dodatkowe pół roku na przeprowadzenie przetargu zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Rezultatem ustawy śmieciowej jest więc znaczący wzrost opłat za śmieci dla mieszkańców, poważne kłopoty wielu samorządowych firm komunalnych, które poprzegrywały przetargi na odbiór odpadów, a także jak skarżą się właściciele wysypisk, znacznie mniejsza ilość śmieci do nich dostarczana, co oznacza najprawdopodobniej masowe wywożenie zebranych śmieci na dzikie wysypiska, na tereny pokopalniane, a także do lasów.

Jeżeli mimo tego wszystkiego prezydent Komorowski uznaje wprowadzenie tzw. ustawy śmieciowej za sukces i wręcz postęp cywilizacyjny, to oznacza to, że jest oderwany od życia podobnie jak ministrowie rządu Tuska i sam premier.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook