Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski kluczy w Izraelu w sprawie uboju rytualnego w Polsce

07.11.2013

Niech Pan Prezydent szanuje polskie prawo i obcego nam nie narzuca.

Pan Prezydent Komorowski z PO powiedział w Izraelu, że zakaz uboju rytualnego w Polsce był wypadkiem przy pracy parlamentarnej i wyraził przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny ubój rytualny rozwieje wątpliwości, w domyśle ubój rytualny zalegalizuje.
Zadowolony z tej deklaracji był przewodniczący Knesetu i wyraził nadzieję, że Żydzi w Polsce będą się czuli bezpiecznie i pewnie.
Tak jakby bez uboju rytualnego bezpieczni nie byli...
Cóż to za zapowiedzi Pana Prezydenta, cóż to za obietnice? Nie wiem, o jaki wypadku mówi Pan Prezydent, według mojego rozeznania w tej sprawie posłowie głosowali nadzwyczaj świadomie, w Prawie i Sprawiedliwości była nawet zarządzona dyscyplina głosowania za zakazem uboju rytualnego. Świadoma, przemyślana decyzja, żaden błąd ani wypadek.
Nie wiem też, czego Pan Prezydent Komorowski z PO oczekuje od Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja prawna jest bowiem aż nadto jasna – w Polsce ubój rytualny, czyli ubój zwierząt bez oszołomienia jest całkowicie zakazany. Zabrania go ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku i zabrania go prawo europejskie, a konkretnie rozporządzenie UE z 2009 roku, które weszło w życie 1 stycznia 2013 roku.
To rozporządzenie pozwala na powodowane względami religijnymi wyjątki od zakazu uboju bez oszołomienia, ale też pozwala (i to jest poniekąd moja skromna zasługa, jako sprawozdawcy tego rozporządzenia), że kraje członkowskie mogą z tych wyjątków zrezygnować. I właśnie Polska zrezygnowała, w grudniu 2012 roku Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba notyfikował w Komisji Europejskiej całkowity zakaz uboju rytualnego w Polsce. Nie ukrywam, że nalegałem na te notyfikację, pisałem zresztą o tym. I nie mam wątpliwości, że jest to dobre dla Polski, zarówno z moralnych, jak i z ekonomicznych względów.
W tej sytuacji, gdy zakaz uboju rytualnego w Polsce wynika nie tylko z polskiej ustawy, ale i z rozporządzenia UE, nie mogą go uchylać ani zmieniać ustawy regulujące stosunki państwa ze wspólnotami religijnymi. Wspomnę rzecz, której na ogół wspominać nie lubię – prawo unijne jest tu ważniejsze niż krajowe.
Zresztą w ustawach „wyznaniowych” nigdzie nie ma mowy o zgodzie na ubój rytualny.
Pan Prezydent czyni więc zwolennikom uboju rytualnego złudne nadzieje. Dopóki nie zmieni się ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny musi być traktowano jak przestępstwo i Trybunał Konstytucyjny tego nie zmieni.
Mam nadzieję, że zgodnie z wola większości Polaków, zakaz uboju rytualnego w Polsce ma charakter trwały.
Mam pełen szacunek dla społeczności i religii, zarówno judaistycznej jak i muzułmańskiej. Cieszę się, że takie wspólnoty w Polsce są i wnoszą wkład w nasze dziedzictwo narodowe i kulturę.
Nie może to jednak oznaczać zgody na praktyki i zachowania, które są sprzeczne z kulturą większości społeczeństwa. A polska kultura jest taka, że sprzeciwia się zbędnemu maltretowaniu zwierząt i eskalacji ich cierpienia.
Czy to narusza wolność religii? Nie! Nikt nie zabrania spożywania w Polsce mięsa halal, czy kosher. Kto chce jeść takie mięso, kto nie może się bez niego obyć, ten może sobie takie mięso sprowadzić, istnieje wszak wolny przepływ towarów zarówno z UE jak i ze świata. Nie ma natomiast i nie powinno być zgody na sposób zabijania budzący wśród większości Polaków sprzeciw z uwagi na jego okrucieństwo. Nawet jeśli za tym okrucieństwem stoją bardziej czy mniej wyraziste normy religijne, czy większe lub mniejsze materialne interesy.
Ten sprzeciw musi być uszanowany. Nie narzucamy praw Arabom, Turkom, czy Żydom w ich państwach, ale nie możemy się zgodzić, żeby w naszym państwie oni nam swoje normy i swoje prawa narzucali.
I to nie jest problem polski, ale ogólnoeuropejski. Jest ogromny problem z napływem imigrantów. Nie twierdzę, że trzeba się przed nimi zamykać. Ale trzeba dać jasny sygnał – jesteście u nas, to szanujcie nasze prawa. Nie ma to nic wspólnego z nietolerancją. Wręcz przeciwnie – mniej będzie społecznych napięć w sprawach imigrantów, jeśli ustanowiona zostanie prosta zasada i przekaz – goście szanują prawa rządzące w domu gospodarzy.
Niech zatem Pan Prezydent szanuje polskie prawo i cudzych praw nam nie narzuca...
Janusz Wojciechowski
fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook