Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski kluczy w Izraelu w sprawie uboju rytualnego w Polsce

07.11.2013

Niech Pan Prezydent szanuje polskie prawo i obcego nam nie narzuca.

Pan Prezydent Komorowski z PO powiedział w Izraelu, że zakaz uboju rytualnego w Polsce był wypadkiem przy pracy parlamentarnej i wyraził przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny ubój rytualny rozwieje wątpliwości, w domyśle ubój rytualny zalegalizuje.
Zadowolony z tej deklaracji był przewodniczący Knesetu i wyraził nadzieję, że Żydzi w Polsce będą się czuli bezpiecznie i pewnie.
Tak jakby bez uboju rytualnego bezpieczni nie byli...
Cóż to za zapowiedzi Pana Prezydenta, cóż to za obietnice? Nie wiem, o jaki wypadku mówi Pan Prezydent, według mojego rozeznania w tej sprawie posłowie głosowali nadzwyczaj świadomie, w Prawie i Sprawiedliwości była nawet zarządzona dyscyplina głosowania za zakazem uboju rytualnego. Świadoma, przemyślana decyzja, żaden błąd ani wypadek.
Nie wiem też, czego Pan Prezydent Komorowski z PO oczekuje od Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja prawna jest bowiem aż nadto jasna – w Polsce ubój rytualny, czyli ubój zwierząt bez oszołomienia jest całkowicie zakazany. Zabrania go ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku i zabrania go prawo europejskie, a konkretnie rozporządzenie UE z 2009 roku, które weszło w życie 1 stycznia 2013 roku.
To rozporządzenie pozwala na powodowane względami religijnymi wyjątki od zakazu uboju bez oszołomienia, ale też pozwala (i to jest poniekąd moja skromna zasługa, jako sprawozdawcy tego rozporządzenia), że kraje członkowskie mogą z tych wyjątków zrezygnować. I właśnie Polska zrezygnowała, w grudniu 2012 roku Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba notyfikował w Komisji Europejskiej całkowity zakaz uboju rytualnego w Polsce. Nie ukrywam, że nalegałem na te notyfikację, pisałem zresztą o tym. I nie mam wątpliwości, że jest to dobre dla Polski, zarówno z moralnych, jak i z ekonomicznych względów.
W tej sytuacji, gdy zakaz uboju rytualnego w Polsce wynika nie tylko z polskiej ustawy, ale i z rozporządzenia UE, nie mogą go uchylać ani zmieniać ustawy regulujące stosunki państwa ze wspólnotami religijnymi. Wspomnę rzecz, której na ogół wspominać nie lubię – prawo unijne jest tu ważniejsze niż krajowe.
Zresztą w ustawach „wyznaniowych” nigdzie nie ma mowy o zgodzie na ubój rytualny.
Pan Prezydent czyni więc zwolennikom uboju rytualnego złudne nadzieje. Dopóki nie zmieni się ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny musi być traktowano jak przestępstwo i Trybunał Konstytucyjny tego nie zmieni.
Mam nadzieję, że zgodnie z wola większości Polaków, zakaz uboju rytualnego w Polsce ma charakter trwały.
Mam pełen szacunek dla społeczności i religii, zarówno judaistycznej jak i muzułmańskiej. Cieszę się, że takie wspólnoty w Polsce są i wnoszą wkład w nasze dziedzictwo narodowe i kulturę.
Nie może to jednak oznaczać zgody na praktyki i zachowania, które są sprzeczne z kulturą większości społeczeństwa. A polska kultura jest taka, że sprzeciwia się zbędnemu maltretowaniu zwierząt i eskalacji ich cierpienia.
Czy to narusza wolność religii? Nie! Nikt nie zabrania spożywania w Polsce mięsa halal, czy kosher. Kto chce jeść takie mięso, kto nie może się bez niego obyć, ten może sobie takie mięso sprowadzić, istnieje wszak wolny przepływ towarów zarówno z UE jak i ze świata. Nie ma natomiast i nie powinno być zgody na sposób zabijania budzący wśród większości Polaków sprzeciw z uwagi na jego okrucieństwo. Nawet jeśli za tym okrucieństwem stoją bardziej czy mniej wyraziste normy religijne, czy większe lub mniejsze materialne interesy.
Ten sprzeciw musi być uszanowany. Nie narzucamy praw Arabom, Turkom, czy Żydom w ich państwach, ale nie możemy się zgodzić, żeby w naszym państwie oni nam swoje normy i swoje prawa narzucali.
I to nie jest problem polski, ale ogólnoeuropejski. Jest ogromny problem z napływem imigrantów. Nie twierdzę, że trzeba się przed nimi zamykać. Ale trzeba dać jasny sygnał – jesteście u nas, to szanujcie nasze prawa. Nie ma to nic wspólnego z nietolerancją. Wręcz przeciwnie – mniej będzie społecznych napięć w sprawach imigrantów, jeśli ustanowiona zostanie prosta zasada i przekaz – goście szanują prawa rządzące w domu gospodarzy.
Niech zatem Pan Prezydent szanuje polskie prawo i cudzych praw nam nie narzuca...
Janusz Wojciechowski
fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook