Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski chce być koncyliacyjny

03.05.2012

Prezydent Komorowski wczoraj przy okazji podpisywania nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustawy o sporcie, wprowadzającej obowiązek umieszczania orła na strojach reprezentacji Polski, dosyć niespodziewanie zaapelował do wszystkich środowisk politycznych i zawodowych aby w czasie Euro 2012 nie organizowały protestów.

Sformułował to następująco „jeżeli chcemy żeby to wielkie wydarzenie sportowe wiązało nas mocniej pozytywnymi przeżyciami, to warto przemyśleć, czy wszystkie, pewnie w znacznej mierze ważne racje, stojące za pomysłami na strajki, demonstracje, manifestacje - po prostu przenieść na późniejszy okres”.

To rzeczywiście interesująca próba zadbania o spokój w okresie kiedy będą się w Polsce odbywały rozgrywki Euro 2012, tyle tylko, że zgłoszona stanowczo za późno i po długim milczeniu Komorowskiego w sprawach, w których olbrzymie niezadowolenie społeczne narastało całymi miesiącami.

Jedna z nich do sprawa wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Nie dość, że rządzący Platforma i PSL (a to z nimi jak można się domyślać co najmniej sympatyzuje obecny prezydent), zignorowali blisko 2 mln podpisów zebranych przez związkowców z Solidarności aby w tej sprawie zorganizować referendum, to jeszcze w najwyższym stopniu ich irytują, przedstawianą argumentacją.

Te argumenty to wyraźne podwyższenie przyszłych emerytur dla kobiet nawet o 70 proc. a także spodziewany brak rąk do pracy w Polsce już w najbliższych latach. Na obydwa ludzie reagują niezwykle nerwowo.

Już raz bowiem w roku 1998 obiecywano Polakom wysokie emerytury z OFE reklamując je  telewizyjnymi spotami w których starsi ludzie odpoczywali nad ciepłymi morzami pod palmami a już w 2009 roku okazało się,że pierwsze emerytury wypłacane kobietom z filara kapitałowego nie przekraczają 100 zł miesięcznie.

Przewidywany brak rąk do pracy w Polsce powoduje wręcz furię u ponad 2 mln bezrobotnych w tym w szczególności ponad 1 mln w wieku od 18 do 34 lat, którzy zaczynają swoje dorosłe życie od bycia bezrobotnymi, a także u ponad 1 mln tych, którzy już na stałe opuścili Polskę poszukując  miejsc pracy poza jej granicami.

Poza tym wręcz cegłę do wprowadzenia Polaków w błąd w sprawie wieku emerytalnego, dołożył sam prezydent Komorowski. W czasie kampanii wyborczej w 2010 roku,  zaprzeczał że jest konieczne podwyższenie wieku emerytalnego twierdząc „ można stworzyć możliwość wyboru - na przykład z wyższą emeryturą. Nic na siłę”.

Druga z tych spraw wywołujących masowe niezadowolenie i związane z nim protesty to nieprzyznanie miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Mimo już ponad 2 mln podpisów, marszów w których uczestniczyło już kilkaset tysięcy ludzi w kilkudziesięciu miastach Polski, przedstawiciele w KRRiT z nominacji prezydenta Komorowskiego, Jan Dworak i Krzysztof Luft, wręcz drwią sobie z sytuacji do której sami doprowadzili.

Szef KRRiT powtarza, że do jego instytucji przyszło 60 tysięcy listów z podpisami ale on ich nie będzie liczył bo nie ma do tego ludzi w sytuacji kiedy zatrudnia on aż 130 pracowników. Z kolei Krzysztof Luft zapewnia, że TV Trwam będzie nadawała i bez miejsca na multipleksie, choć nie dodaje, że żeby ją odbierać, potrzebna jest albo antena satelitarna albo wykupienie abonamentu w kablówce.

Prezydent Komorowski nigdy nie zareagował na tego rodzaju wypowiedzi swoich przedstawicieli w KRRiT, które nie tylko nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom milionów protestujących Polaków, a wręcz ich wypowiedzi są dolewaniem oliwy do ognia.

W tej sytuacji jego obecna koncyliacyjna postawa i apele do potencjalnych protestujących aby tego nie robili bo popsują sportowe święto, jest jak to określił rzecznik Solidarności „ponury żart i hipokryzja”.

Panie Prezydencie z takimi apelami mógłby Pan występować, gdyby w tych dwóch sprawach, chociaż przysłowiowym palcem Pan by kiwnął.

A ponieważ nie zrobił Pan nic, a nawet uczestniczył we wprowadzaniu Polaków w błąd w sprawie wieku emerytalnego, to trudno się dziwić, że ten apel spotkał się z takim chłodnym odzewem.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook