Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: Z TV Trwam cyfryzacja byłaby prostsza

19.01.2012

Rada została powołana, by zapewnić pluralizm na rynku medialnym i strzec interesów odbiorców. Obecnie duża liczba odbiorców nie ma zabezpieconych swoich praw – mówi portalowi Stefczyk.info były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam?

Witold Kołodziejski: Uważam, że ze względów praktycznych, a takie były oficjalne powody decyzji KRRiT, lepiej byłoby, żeby TV Trwam była obecna na multipleksie. Powodzenie procesu cyfryzacji zależy od tego, czy wszystkie gospodarstwa domowe będą przystosowane do odbioru telewizji nowej technologii. We wszystkich państwach największy problem z tym dostosowaniem dotyczy osób starszych. Do nich tymczasem adresowany jest program Telewizji Trwam, to są jej odbiorcy.

Jak jej obecność wpłynęłaby na cyfryzację?

Dużo łatwiej byłoby wtedy zachęcić widzów do dostosowania technicznego ich telewizorów czy kupna dekoderów. Ojciec Rydzyk byłby zdolny do przeprowadzenia kampanii informacyjnej. Tak zrobił przecież w latach 90. zachęcając do przestrojenia radioodbiorników, by można było na nich słuchać Radia Maryja. Tak samo zrobił uruchamiając telewizję Trwam. Wtedy wypromował zakup zestawów satelitarnych. Dla samego procesu cyfryzacji byłoby więc lepiej, gdyby Trwam była obecna na multipleksie. Jednak szansa została zmarnowana. Nie pomoże nawet, jeśli telewizja toruńska zostanie dopuszczona do kolejnych multipleksów. Funkcja trafiania do ludzi zagrożonych cyfrowym wykluczeniem się zdezawuuje. Do widzów trzeba będzie docierać w inny sposób.

Co Pana zdaniem stoi za decyzją Rady? Jej szef, Jan Dworak, na posiedzeniu komisji senackiej podtrzymał oficjalne stanowisko, mówiące, że chodzi o sytuację finansową Fundacji LuX Veritatis. Jednak brzmi to niewiarygodnie, biorąc pod uwagę sytuację innych spółek, które koncesję otrzymały…

Mówiłem na początku o stronie praktycznej procesu cyfryzacji, ponieważ do tego aspektu odwołał się Jan Dworak. Warto przypomnieć, że Rada została powołana, by zapewnić pluralizm na rynku medialnym i strzec interesów odbiorców. Obecnie duża liczba odbiorców nie ma zapewnionego interesu. W tym procesie nie chodziło o jedną koncesję, ale o cztery. We wszystkich multipleksach jest miejsce dla dwudziestu programów. To nie jest tak, że dla telewizji Trwam nie było miejsca. Nie chcę wypowiadać się o motywach tej decyzji.

PiS proponuje skierowanie wniosku o pociągnięcie przed Trybunał Stanu członków KRRiT. Jak Pan to ocenia?

Wydaję mi się, że za wnioskiem tym stoją umocowania prawne członków Rady. Oni nie mają nad sobą żadnego zwierzchnictwa poza Trybunałem. Gdyby to nie był organ konstytucyjny możnaby było pisać odwołania do ministra. Jednak w obecnej sytuacji jedyną instytucją odwoławczą oprócz sądu jest właśnie Trybunał Stanu. Nie wiem, jak wygląda wniosek PiS, ale sądzę, że właśnie taka była motywacja jego złożenia. To jedyny organ, który może tę sprawę badać. Tu chodzi o rażące naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji oraz przepisów konstytucji.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook