Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: Przyszłość takich fundacji widzę marnie

01.11.2016

Kołodziejski i Warzecha debatowali na temat głośnej sprawy szkolenia dziennikarskiego skierowanego do pracowników TVP przygotowanego przez fundację w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego.

Konrad Kołodziejski i Łukasz Warzecha debatowali w programie "Odkodujmy Polskę" w Telewizji Republika na temat głośnej sprawy dotyczącej szkolenia dziennikarskiego skierowanego do pracowników Telewizji Polskiej przygotowanego przez fundację w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego.

Kontrowersyjna sprawa ujrzała światło dzienne wczoraj na Twitterze za pośrednictwem użytkownika kataryna. Bodźcem był materiał w prowadzonych przez Krzysztofa Ziemca „Wiadomościach” TVP. Dotyczył on głośnej ostatnio sprawy dotacji państwowych dla fundacji. Jednym z wątków była sprawa Fundacji Służby Rzeczpospolitej, w której znaleźli się m.in. byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego – Andrzej Zoll oraz Marek Safjan, a także Hanna Suchocka, była premier.

Mam wrażenie, że wszystko zależy od tego czym zajmują się fundacje finansowane przez państwo. Jeśli działalność jest z pożytkiem publicznym to finansowanie przez państwo jest ważne, bo pieniędzy potrzeba dużo a prywatnych sponsorów nie ma prawie w ogóle. Tam gdzie państwo może wyręczać fundacje, niech to robi. Tam gdzie nie jest to możliwe, finansowanie powinno wchodzić w grę – stwierdził Kołodziejski.

Problem jest z tą konkretną fundacją, w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego. Powstał konflikt interesów i niezręczna sytuacja, nawet jeśli szkolenie było przeprowadzone merytorycznie i nie doszło do nadużyć politycznych. Fundacja, z którą związana jest Zofia Komorowska moim zdaniem nie wpłynęła (i nie miała wpłynąć) w jakikolwiek sposób na przebieg wyborów. To szkolenie, które jest okazją do zarobienia pieniędzy. Wtedy nikt w telewizji nie przewidywał zwycięstwa Dudy. Krzysztof Ziemiec brał udział w tym szkoleniu i wydał oświadczenie, w którym napisał, że miał obowiązek wziąć w nim udział jako pracownik telewizji. Nie chce mi się wierzyć, aby Zofia Komorowska była wysłanniczką byłego prezydenta i ustalała z dziennikarzem przebieg debaty prezydenckiej czy zagadnienia, które rzekomo ma poruszyć – dodał.

Gigantyczna polaryzacja życia wyznacza nam problem polityczny. Nie patrzymy na to z góry, z dystansem, tylko na zasadzie „my i oni”. Krytykując czyjeś działanie, tak naprawdę szkodzimy sami sobie – dotyczy to instytucji publicznych, którym odbieramy wiarygodność i zabieramy możliwość działania na naszą korzyść. Takich organizacji jest nie za wiele (silna polaryzacja - red.) i postrzegając świat na zasadzie „my i oni” nie łatwo jest udowodnić niezależność. Przyszłość takich fundacji widzę marnie, bo interesy zawsze będą istnieć a my będziemy przybijać im tzw. łatkę – skwitował Konrad Kołodziejski, gość "Odkodujmy Polskę" w Telewizji Republika.

[fot. Telewizja Republika]

Telewizja Republika/ems

 

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook