Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: Przyszłość takich fundacji widzę marnie

01.11.2016

Kołodziejski i Warzecha debatowali na temat głośnej sprawy szkolenia dziennikarskiego skierowanego do pracowników TVP przygotowanego przez fundację w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego.

Konrad Kołodziejski i Łukasz Warzecha debatowali w programie "Odkodujmy Polskę" w Telewizji Republika na temat głośnej sprawy dotyczącej szkolenia dziennikarskiego skierowanego do pracowników Telewizji Polskiej przygotowanego przez fundację w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego.

Kontrowersyjna sprawa ujrzała światło dzienne wczoraj na Twitterze za pośrednictwem użytkownika kataryna. Bodźcem był materiał w prowadzonych przez Krzysztofa Ziemca „Wiadomościach” TVP. Dotyczył on głośnej ostatnio sprawy dotacji państwowych dla fundacji. Jednym z wątków była sprawa Fundacji Służby Rzeczpospolitej, w której znaleźli się m.in. byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego – Andrzej Zoll oraz Marek Safjan, a także Hanna Suchocka, była premier.

Mam wrażenie, że wszystko zależy od tego czym zajmują się fundacje finansowane przez państwo. Jeśli działalność jest z pożytkiem publicznym to finansowanie przez państwo jest ważne, bo pieniędzy potrzeba dużo a prywatnych sponsorów nie ma prawie w ogóle. Tam gdzie państwo może wyręczać fundacje, niech to robi. Tam gdzie nie jest to możliwe, finansowanie powinno wchodzić w grę – stwierdził Kołodziejski.

Problem jest z tą konkretną fundacją, w której są córki Rzeplińskiego i Komorowskiego. Powstał konflikt interesów i niezręczna sytuacja, nawet jeśli szkolenie było przeprowadzone merytorycznie i nie doszło do nadużyć politycznych. Fundacja, z którą związana jest Zofia Komorowska moim zdaniem nie wpłynęła (i nie miała wpłynąć) w jakikolwiek sposób na przebieg wyborów. To szkolenie, które jest okazją do zarobienia pieniędzy. Wtedy nikt w telewizji nie przewidywał zwycięstwa Dudy. Krzysztof Ziemiec brał udział w tym szkoleniu i wydał oświadczenie, w którym napisał, że miał obowiązek wziąć w nim udział jako pracownik telewizji. Nie chce mi się wierzyć, aby Zofia Komorowska była wysłanniczką byłego prezydenta i ustalała z dziennikarzem przebieg debaty prezydenckiej czy zagadnienia, które rzekomo ma poruszyć – dodał.

Gigantyczna polaryzacja życia wyznacza nam problem polityczny. Nie patrzymy na to z góry, z dystansem, tylko na zasadzie „my i oni”. Krytykując czyjeś działanie, tak naprawdę szkodzimy sami sobie – dotyczy to instytucji publicznych, którym odbieramy wiarygodność i zabieramy możliwość działania na naszą korzyść. Takich organizacji jest nie za wiele (silna polaryzacja - red.) i postrzegając świat na zasadzie „my i oni” nie łatwo jest udowodnić niezależność. Przyszłość takich fundacji widzę marnie, bo interesy zawsze będą istnieć a my będziemy przybijać im tzw. łatkę – skwitował Konrad Kołodziejski, gość "Odkodujmy Polskę" w Telewizji Republika.

[fot. Telewizja Republika]

Telewizja Republika/ems

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook