Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kołodziejski: Manipulacje głównych mediów to polska norma

17.03.2015

O manipulacji dokonanej w programie TVP2 "Panorama" napisał portal "wPolityce.pl". O problemie manipulowania informacją przez media głównego nurtu rozmawiamy z Witoldem Kołodziejskim, byłym szefem Krajowej Rady radiofonii i Telewizji w latach 2007-2010.

STEFCZYK.INFO: Czy manipulacje mediów mainstreamowych znacząco nasilają się podczas kampanii wyborczych?

Witold Kołodziejski: Tak, obserwujemy je codziennie. W zasadzie pod tym względem nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich 20 lat. Wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek do czynienia z telewizją, wiedzą, że połączenie dźwięku z obrazem nie jest neutralne i można dowolnie zmieniać kontekst przekazu. Dziennikarze ochoczo korzystają z takich możliwości. Zauważyłem też z przerażeniem, że niektórzy robią to podświadomie sądząc pewnie, że walczą w imię wyższej racji. Na pewno nie ma to nic wspólnego z dziennikarstwem. To klasyczna walka polityczna i tak to powinno być traktowane.

Czy Polacy już się przyzwyczaili do sytuacji, rodem z Białorusi, a przez starszych znane z peerelowskiego Dziennika Telewizyjnego, że media atakują opozycję, a wokół władzy chodzą na paluszkach?

(śmiech) To pewnie zależy od tego, kto w danym momencie jest w opozycji, a kto rządzi.

Warto przypomnieć dowcip z 2007 r., gdy w jakiejś dużej telewizji komercyjnej podczas zebrania redakcyjnego po zwycięstwie PO ważny redaktor powiedział: „przez dwa lata zarzucano nam, że za bardzo biliśmy w rząd, to teraz będziemy bić w opozycję”.

Uważa pan, że to dowcip, czy faktycznie była w tej telewizji podjęta taka decyzja?

Raczej taka rozmowa nie miała miejsca, choć z drugiej strony w tej telewizji nikt nie musiał tego ogłaszać. Tego się nie werbalizuje. To efekt lektury pewnej gazety, jednej z największych. Dziennikarze telewizyjni nie szukają newsów, nie prowadzą swych śledztw, wystarczy im przekaz dnia z tej jednej gazety.

Nie wiem, czy ludzie się już przyzywyczaili do takiej sytuacji jaka panuje w Polsce. Bo manipulacja trafia głównie w tych, którzy nie mają pełnej wiedzy, całości informacji. Zaś brak całości informacji ułatwia wpadnięcie w pułapkę manipulacji i koło się zamyka.

Czy kupno TVN przez amerykańskiego inwestora daje szansę na zobiektywizowanie przekazu przez tę stację?

Ciężko powiedzieć. TVN tworzą ludzi. Nowy właściciel nie wprowadzi nowych, swoich. Wprowadzi jedynie menedżerów, którzy bardziej będą dbali o portfel właściciela, a nie o przekaz telewizyjny.

Aczkolwiek może już nie być tak głębokiego zaangażowania politycznego przekazu tej stacji. Tak się przecież stało choćby po kupnie radia RMF FM przez nowego właściciela, o zupełnie nowych zapatrywaniach. Choć w przypadku „Dziennika”, gdzie jedna decyzja właściciela zmieniła linię pisma, doprowadziła do jego plajty, czyli wbrew interesom ekonomicznym. Tak więc te dwa przykłady pokazują, że można się wszystkiego spodziewać i niczego nie można być pewnym.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

media

,

manipulacje

Warto poczytać

 1. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 2. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook