Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: Manipulacje głównych mediów to polska norma

17.03.2015

O manipulacji dokonanej w programie TVP2 "Panorama" napisał portal "wPolityce.pl". O problemie manipulowania informacją przez media głównego nurtu rozmawiamy z Witoldem Kołodziejskim, byłym szefem Krajowej Rady radiofonii i Telewizji w latach 2007-2010.

STEFCZYK.INFO: Czy manipulacje mediów mainstreamowych znacząco nasilają się podczas kampanii wyborczych?

Witold Kołodziejski: Tak, obserwujemy je codziennie. W zasadzie pod tym względem nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich 20 lat. Wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek do czynienia z telewizją, wiedzą, że połączenie dźwięku z obrazem nie jest neutralne i można dowolnie zmieniać kontekst przekazu. Dziennikarze ochoczo korzystają z takich możliwości. Zauważyłem też z przerażeniem, że niektórzy robią to podświadomie sądząc pewnie, że walczą w imię wyższej racji. Na pewno nie ma to nic wspólnego z dziennikarstwem. To klasyczna walka polityczna i tak to powinno być traktowane.

Czy Polacy już się przyzwyczaili do sytuacji, rodem z Białorusi, a przez starszych znane z peerelowskiego Dziennika Telewizyjnego, że media atakują opozycję, a wokół władzy chodzą na paluszkach?

(śmiech) To pewnie zależy od tego, kto w danym momencie jest w opozycji, a kto rządzi.

Warto przypomnieć dowcip z 2007 r., gdy w jakiejś dużej telewizji komercyjnej podczas zebrania redakcyjnego po zwycięstwie PO ważny redaktor powiedział: „przez dwa lata zarzucano nam, że za bardzo biliśmy w rząd, to teraz będziemy bić w opozycję”.

Uważa pan, że to dowcip, czy faktycznie była w tej telewizji podjęta taka decyzja?

Raczej taka rozmowa nie miała miejsca, choć z drugiej strony w tej telewizji nikt nie musiał tego ogłaszać. Tego się nie werbalizuje. To efekt lektury pewnej gazety, jednej z największych. Dziennikarze telewizyjni nie szukają newsów, nie prowadzą swych śledztw, wystarczy im przekaz dnia z tej jednej gazety.

Nie wiem, czy ludzie się już przyzywyczaili do takiej sytuacji jaka panuje w Polsce. Bo manipulacja trafia głównie w tych, którzy nie mają pełnej wiedzy, całości informacji. Zaś brak całości informacji ułatwia wpadnięcie w pułapkę manipulacji i koło się zamyka.

Czy kupno TVN przez amerykańskiego inwestora daje szansę na zobiektywizowanie przekazu przez tę stację?

Ciężko powiedzieć. TVN tworzą ludzi. Nowy właściciel nie wprowadzi nowych, swoich. Wprowadzi jedynie menedżerów, którzy bardziej będą dbali o portfel właściciela, a nie o przekaz telewizyjny.

Aczkolwiek może już nie być tak głębokiego zaangażowania politycznego przekazu tej stacji. Tak się przecież stało choćby po kupnie radia RMF FM przez nowego właściciela, o zupełnie nowych zapatrywaniach. Choć w przypadku „Dziennika”, gdzie jedna decyzja właściciela zmieniła linię pisma, doprowadziła do jego plajty, czyli wbrew interesom ekonomicznym. Tak więc te dwa przykłady pokazują, że można się wszystkiego spodziewać i niczego nie można być pewnym.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook