Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: Akcja ws. Trwam nie pójdzie na marne

20.02.2012

Sądzę, że kontrola Najwyższej Izby Kontroli ws. koncesji na multipleksie powinna zostać przeprowadzona. Jest to również w interesie samej Rady - mówi nam Witold Kołodziejski, były szef KRRiT.

Stefczyk.info: Krzysztof Luft z KRRiT przyznał, że Rada nie ma już możliwości zmiany decyzji dot. koncesji dla TV Trwam. Jak Pan to ocenia?

Witold Kołodziejski: Jeśli mówi to członek Krajowej Rady, której zadaniem jest przydzielanie koncesji, trudno to komentować i polemizować. To przecież właśnie m.in. Luft podejmuje te decyzje.

Ta sprawa budzi emocje i mobilizuje ludzi. Już ponad 1,4 mln osób podpisało protest dot. nie udzielenia koncesji Trwam

W mojej ocenie ta akcja pokazuje, jak dużym poparciem społecznym cieszy się stacja toruńska. Dowodzi również tego, że Rada, której zadaniem jest zapewnienie pluralizmu medialnego, powinna przydzielić koncesję TV Trwam. KRRiT ma chronić interes publiczny. W tym przypadku podjęła decyzję również negatywną dla samego procesu cyfryzacji.

Dlaczego?

Jak już wspominałem, dzięki włączeniu TV Trwam w cyfryzację Rada zyskałaby narzędzie pomocy w przestawieniu widzów na odbiór cyfrowy telewizji. Niestety jednak szansę w tej sprawie zmarnowano. Radzie będzie trudniej prowadzić proces cyfryzacji.

Czy te podpisy i akcja są już stracone?

Wydaję mi się, że nie. One wytworzą nacisk na Radę, by umieścić TV Trwam na kolejnym multipleksie.

Luft zapowiedział właśnie nowy konkurs

Pierwsza okazja w tej sprawie pojawia się w 2014 roku. TVP musi zwolnić miejsca na multipleksie. Obecnie zajmuje bowiem dwa. Po okresie przejściowym telewizja ma zająć tylko jeden. Liczę na to, że wtedy już nie usłyszymy, że telewizja z Torunia nie może otrzymać koncesji.

Jednak wciąż nie wiadomo, na jakiej zasadzie kolejne multipleksy będą działać

Rzeczywiście wciąż toczy się dyskusja. Nie wiadomo, czy one mają być otwarte, czy zawierać płatną ofertę. Wydaje się jednak, że błędem byłby fakt, żeby na skutek decyzji Rady dostęp do TV Trwam, która jest bezpłatna i otwarta, był ograniczony.

Obecnie nie ma już możliwości zmiany decyzji Rady?

Tego niestety nie umiem powiedzieć. Jeśli Krzysztof Luft tak mówi, to trudno mi polemizować. Nie mam wiedzy na ten temat. Mogę jedynie uwierzyć Krajowej Radzie w tej sprawie. Wydaje się, że rozumowanie Lufta nie jest pozbawione sensu. Skoro przyznano już koncesje, trudno teraz komuś ją odebrać. To skończyłoby się w sądzie.

Posłowie PiS od kilku tygodni walczą o to, by procedurami dot. koncesji zajął się NIK. Pan poparłby taką inicjatywę?

Sądzę, że kontrola Izby powinna zostać przeprowadzona. Jest to również w interesie samej Rady. Wszelkie instytucje powołane do kontroli tego procesu, powinny zająć się procedurami KRRiT.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook