Jedynie prawda jest ciekawa


Kołodziejski: brak rozsądku czy coś więcej?

05.02.2014

Rozmowa z Witoldem Kołodziejskim, byłym przewodniczącym KRRiT, zastępcą burmistrza Ursynowa.

Stefczyk.info: Telewizja Trwam wchodzi na multipleks. W nocy w 14 na 15 lutego zacznie nadawanie cyfrowe. Czy to będzie dobry dzień dla polskiego rynku mediów?

Witold Kołodziejski: Ta decyzja przede wszystkim jest o wiele spóźniona. Cała procedura mogła się zakończyć lata wcześniej. Gdyby TV Trwam otrzymała miejsce na pierwszym multipleksie, nie byłoby całej awantury i zamieszania. Również procesowi cyfryzacji to by posłużyło. Pytanie, czy obecna decyzja i wydarzenie jest dobre, mija się z kwintesencją tej sprawy. To nie jest żadna łaska, że TV Trwam wpuszczono na multipleks. Telewizja ma swoich widzów, a oni mają prawo, by swoją telewizję odbierać przez zwykłą antenę w domu.

I już niedługo będą mogli to robić.

Dziś cieszymy się, że wreszcie będzie to, co powinno być wiele miesięcy temu. Warto pamiętać, jak ta sprawa była prowadzona. Najpierw TV Trwam nie dostała miejsca na multipleksie. Zamiast niej miejsce dostały jakieś egzotyczne stacje, które obecnie różnie sobie radzą. Następnie w drugim postępowaniu TV Trwam ma już miejsce, płaci za koncesje, ale nie może nadawać... Dobrze, że w końcu będzie nadawać, ale ciężko się w pełni z tego cieszyć.

Na ile ta sprawa jest ważna? Pojawiły się nawet komentarze, że problemy TV Trwam pokazują skalę patologii polskiej demokracji...

Tak, ten wniosek obnażył gigantyczną patologię dotyczącą nierówności w dostępie do mediów elektronicznych przez różne grupy społeczne. O ile wcześniej telewizje nadawały na czterech ogólnopolskich częstotliwościach, czyli mogły być w kraju cztery ogólnopolskie programy, o tyle w dobie cyfryzacji jest tych programów kilkadziesiąt. I wśród tych kilkudziesięciu miejsc nie znalazło się żadne dla telewizji o nieco innym zabarwieniu światopoglądowo-politycznym. To jest skandal, to obnażyło fatalną sytuację, która jest od lat. Jednak nikt nie spodziewał się, że tak ewidentna sprawa, jak przydział jednej z dwudziestu częstotliwości TV Trwam, będzie tak trudna.

Dlaczego widać było taki opór? TV Trwam jest tak niebezpieczna dla medialnego oligopolu?

Trudno to zrozumieć. Patrząc na obecny skład Krajowej Rady, który rozstrzygał o miejscach na multipleksie, wydaje mi się to wielkim nierozsądkiem. Słucham ich tłumaczeń i nie mogę wyjść z zadziwienia, dlaczego oni dokonali takiego kroku i podjęli takie beznadzieje decyzje. To jakby próbowali ograniczyć dostęp do mediów internetowych. Przy tym postępie technologicznym tego się nie da zahamować. Z tym się nie trzeba pogodzić.

Może to nie tylko nierozsądek?

Niewykluczone. Pamiętam moje ogłoszenia na koncesje na multipleksie z 2010 roku. One były blokowane przez prezesa Berka, szefa Rządowego Centrum Legislacyjnego. On miał obowiązek wydrukować i ogłosić te dokumenty w druku, ale to przeciągał. To było blokowane właśnie po to, by to nie KRRiT za moich czasów rozstrzygała sprawę koncesjach, ale nasi następcy. Gdy się poskłada te fakty to rzeczywiście powstaje sugestia, że to nie brak rozsądku. Jednak walka z TV Trwam i pluralizmem mediów z góry była przegrana. Dziwię się, że ktoś ją próbował podejmować.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook