Jedynie prawda jest ciekawa


„Kolesie” z PSL-u kontra „państwowcy” z Platformy?

21.07.2012

Rozmowa pomiędzy Władysławem Łukasikiem byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego, a Władysławem Serafinem prezesem Kółek i Organizacji Rolniczych, nagrana na początku stycznia tego roku, a ujawniona w lipcu, spowodowała już nie tylko odwołanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego ale także kolejne zwolnienia i dymisje osób, których nazwiska wymieniali obydwaj rozmówcy.

Ba, prezentowane są w mediach sugestie, że nastąpiło jakieś przyzwolenie na medialne atakowanie PSL-u i ludzi piastujących kierownicze stanowiska z rekomendacji tej partii w związku z tym pojawiają się jeszcze w mediach, kolejne sensacyjne teksty dotyczące tego środowiska.

Rezultatem tego wszystkiego ma być wejście tej partii na swoistą równię pochyłą, trwały spadek jej notowań w badaniach opinii publicznej poniżej progu wyborczego i w konsekwencji niedostanie się jej przedstawicieli do Parlamentu w następnych wyborach.

Nie wiem czy takie będą konsekwencje tych bulwersujących nagrań, pokazujących ogromne patologie i wykorzystywanie funkcji publicznych do załatwiania prywatnych interesów przez ludzi związanych z PSL-em, nie ulega jednak wątpliwości, że obciążanie tylko ich za to jak wygląda sprawowanie władzy w ramach koalicji Platforma-PSL, jest wprawdzie wygodne dla ekipy Tuska ale wyjątkowo jednostronne.

Afer, które firmowali ludzie związani z Platformą było bowiem tyle, że nie dałoby się ich wszystkich wymienić w krótkim tekście, a cóż dopiero opisać.

Dlatego przypomnę tylko te, które moim zdaniem miały wagę „ciężką”, a dzięki przychylności mainstreamowych mediów, udało się rządzącej Platformie zamieść je pod dywan i nie ponieść, prawie żadnych konsekwencji w odbiorze publicznym.

Czy ktoś jeszcze pamięta aferę senatora Misiaka, który na likwidowanych stoczniach w Gdańsku i Szczecinie, zarobił miliony publicznych pieniędzy za przekwalifikowanie stoczniowców. Rezultatów tego przekwalifikowania nie było żadnych ale publiczne pieniądze zostały wydane, a afera po chwilowym medialnym zamieszaniu, została zamieciona pod dywan.

Niedługo później była afera z katarskim inwestorem, który miał zakupić majątek po zlikwidowanych stoczniach i rozpocząć od nowa budowanie statków ale okazało się, że inwestor był wirtualny i tylko na okres kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Po jej wygraniu premier Tusk nie tylko nie odwołał ministra Grada jak prawda wyszła na jaw ale wręcz go przeprosił za taką wcześniejszą zapowiedź. Po stoczniach zostało już tylko wspomnienie, a odpowiedzialny za ten stan rzeczy minister Grad właśnie został prezesem dwóch spółek córek PGE, które mają budować elektrownię atomową w Polsce.

Z pensją 110 tysięcy złotych miesięcznie (a ma jeszcze zostać wiceprezesem spółki matki czyli PGE za kolejne dziesiątki tysięcy złotych), były już minister Grad, nazwany po tych nominacjach przez premiera Tuska „państwowcem”, jak się wydaje został w ten sposób nagrodzony za swą dotychczasową działalność.

Na specjalną uwagę zasługuje sposób potraktowania przez premiera Tuska afery hazardowej. Stała się ona dla niego pretekstem dla pozbycia się z rządu niektórych niewygodnych ministrów (w tym wicepremiera Schetyny) ale także odwołania szefa CBA, który aferę wykrył.

Samą aferę zamieciono pod dywan, a najbardziej spektakularnym tego przejawem było pytanie skierowanie do pustych krzeseł, czy ktoś chce zabrać głos i przy oczywistym w takiej sytuacji braku odpowiedzi, zamknięcie obrad sejmowej komisji śledczej, przez przewodniczącego tej komisji posła Platformy Mirosława Sekułę (obecnie wiceministra finansów, a za rok ponoć szefa Najwyższej Izby Kontroli).

To właśnie wtedy w październiku roku 2009, premier Tusk połamał kręgosłup CBA, które zostało powołane parę lat wcześniej przy wsparciu Platformy aby patrzeć na ręce rządzącym.

Od tego momentu uczestniczący w rządzeniu ludzie Platformy i PSL-u dostali od premiera Tuska sygnał, „teraz już można” i z tego sygnału skwapliwie korzystają.

A więc to nie jest tak, że mamy do czynienia z „kolesiami” z PSL-u i „państwowcami” z Platformy, zdaje się nawet, że ci drudzy zawłaszczyli znacznie więcej niż ich koalicjant.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook