Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejny teatralny gest przeciw prezydentowi

28.12.2015

"Taka dawka cynizmu i bezwolności prezydenta, to coś wyjątkowego w ostatnim 25-leciu".

Profesor Ludwik Turko odmówił przyjęcia  orderu Krzyża Wolności i Solidarności. Kolejny naukowiec w teatralnym geście odrzuca honory i obraża przy tym Prezydenta RP.

Turko, którego prezydent chciał wyróżnić za walkę w opozycji z czasów PRL, tłumaczył swoją motywację ocierając się w wręcz o obrazę prezydenta.

„To ważne, kto przyznaj takie odznaczenia. To trochę tak, jakby dostać Krzyż Walecznych od przełożonego, o którym wiadomo, że był tchórzem" – przyznał wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z Racjonalista.tv. W ten jednoznaczny sposób ocenił jego zdaniem niesamodzielne działanie Dudy, który w sprawie Trybunału Konstytucyjnego miał wykonywać polecenia prezesa PiS. Powstaje jednak pytanie, czy naukowiec nie obraził po głowy państwa.

"TK stał się pierwszym celem zmasowanego ataku, w którym ważną rolę odegrał prezydent Duda. Złamał on zasady państwa prawa, nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów TK, poprawnie wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Następnie w sposób bezkrytyczny i bezwolny przyjmował wszystkie polecenia wysyłane, no powiedzmy, z Żoliborza. Prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego i trzech innych pracowników CBA zostało zastosowane przez prezydenta wbrew zasadom prawa, ponieważ nie zapadły wobec tych osób prawomocne wyroki" - mówił prof. Turko.

W związku z tym Turko uznał, że nie czułby się dobrze, przyjmując odznaczenie od prezydenta Dudy. "Taka dawka cynizmu i bezwolności u prezydenta Dudy, to jest coś wyjątkowego w historii ostatniego 25-lecia" - ocenił naukowiec.

Pusty śmiech ogarnia, gdy słucha się takich słów. Dla prof. Turko Trybunał jest taki ważny? To dlaczego milczał, gdy Platforma rozmontowywała system prawny ws. TK?

ez
[Fot. Youtube.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook