Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna afera z Platformą w tle

21.08.2017

Skarb Państwa właśnie stanął w obliczu konieczności zapłaty zagranicznemu inwestorowi odszkodowania, być może jednego z większych w historii.

Nieco ponad miesiąc temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał druzgocące dla Polski orzeczenie, uznając decyzje Komisji Nadzoru Finansowego z 2014 r. za niezgodne z prawem. Nie mogło być inaczej i każdy, kto potrafi logicznie myśleć, takiego rozstrzygnięcia się spodziewał.

Fundusz inwestycyjny Abris, któremu arbitrzy przyznali rację i prawo do odszkodowania, szukał w Szwecji sprawiedliwości po tym, jak Andrzej Jakubiak et consortes wymusili na nim sprzedaż akcji FM Banku, wcześniej zresztą uczyniwszy mu szereg relatywnie drobniejszych przykrości.

Przypomnijmy - Andrzej Jakubiak został powołany na szefa KNF przez Donalda Tuska. Wcześniej był m.in. zastępcą Hanny Gronkiewicz-Waltz w warszawskim ratuszu.

Nie zmienia to faktu, że on i jego urzędnicy działali w imieniu Rzeczypospolitej. Zapłacić więc będzie trzeba. Jeszcze nie wiadomo dokładnie ile, ale z pewnością niemało. Abris domaga się z górą 2 mld zł.

W komentarzach medialnych do tej sprawy nie padły jednak dotąd dwie, wydaje się - istotne refleksje. Pierwsza to kłamliwość obiegowej tezy, jakoby rząd Platformy Obywatelskiej był przyjazny inwestorom. Drugą można by streścić w pytaniu - a co, gdyby na miejscu Abrisu był polski podmiot? Przecież drogę do międzynarodowych sądów miałby zamkniętą.

Warto się więc zastanowić, kto realnie osłabił wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej. Obecny rząd, mając własne zdanie na ważne tematy polityczne, czy może jednak Platforma i jej nominaci, choćby takim działaniem jak wyżej opisane, destrukcyjnym dla naszej gospodarki i relacji ekonomicznych z zagranicą?

Niestety czarna seria afer odziedziczonych po poprzednich rządach wydaje się nie mieć końca. Strach pomyśleć, ile jeszcze takich trupów może wypaść z urzędniczych szaf.

 dr Marian Szołucha - wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i New York Academy of Sciences

Warto poczytać

 1. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 2. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 3. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 4. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 5. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 6. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 7. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook