Jedynie prawda jest ciekawa


Kogut: Z przykrością patrzę na polskie koleje

31.01.2013

Na kolei strajku na razie nie będzie, bo władze kolejowe ustąpiły w kwestiach ulg na przejazdy. Mają one obowiązywać do końca lutego. Co będzie potem,nikt nie wie. O sytuacji na kolei rozmawiamy ze Stanisławem Kogutem senatorem PiS, byłym związkowcem kolejowym.

Stefczyk.info: Jak na sytuację na kolei patrzy były kolejarz i związkowiec?

Stanisław Kogut: Wczoraj w Senacie powiedziałem, że jako były kolejarz z przykrością patrzę na polskie koleje. Pamiętam czasy, gdy kolej łączyła miasta i wsie, a teraz nastąpiła jej całkowita degradacja, te dworce z oknami pozabijanymi deskami. Straszny widok.

Pamiętam też, że negocjowałem niegdyś ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, podpisywałem pakiety socjalne, gdy odeszło 350 tysięcy pracowników i nikt nie został zwolniony.

Podczas debaty podniosłem kwestię zarobków członków zarządu PKP. Pan minister Sławomir Nowak podpisuje wysokość zarobków dla prezesa Jakuba Karnowskiego na poziomie 58 tysięcy złotych plus premie, czyli daje to ok. 100 tysięcy, tworzy się 21 departamenty z 21 dyrektorami z 22 zastępcami, w sumie przyjmuje się około stu nowych ludzi, gdzie pensje wynoszą  sześć do ośmiu średnich krajowych. To piszą związkowcy, ale podobno kierowca pana prezesa Karnowskiego jest „dyrektorem projektu”. To wszystko mnie bardzo niepokoi.

Czy według pana możliwy jest kompromis kolejarzy z rządem, który często sprawa wrażenie, że pozjadał wszystkie rozumy?

Uważam, że kolej jest taką firmą, która powinna być apolityczna. Z bólem serca patrzę co się dzieje, że kolej zawsze jest upolityczniona. Dialog musi być z każdym rządem. Jeżeli chcemy mieć takie koleje jak we Francji, jak w Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech czy w Norwegii, już nie mówiąc o Japonii, to związkowcy muszą rozmawiać z każdym rządem. Polscy kolejarze zawsze czuli swe zobowiązanie wobec Polski. Świętowali rocznicę Powstania Styczniowego. Marszałkowi Piłsudskiemu szybko przerzucili lekką konnicę. Przypomnę Szymanków i Tczew, gdzie we wrześniu 1939 r. Polscy kolejarze wysadzili pierwszy niemiecki pociąg pancerny. Walka o polskie przemiany też pierwsi rozpoczęli kolejarze – w Lublinie.

Wracając do pytania – trzeba z każdym rozmawiać, ale z drugiej strony też musi być taka wola i chęć dialogu. Dla dobra kolei, dla dobra Rzeczypospolitej, pasażerów i przewożonych ładunków, musi być chęć dialogu.

Jak pan ocenia politykę rządu wobec kolei na tle całej polityki kolejowej?

Według mnie ta polityka sprowadza się jedynie do wywoływania szumu medialnego. A polityki transportowej w ogóle nie ma!  A wobec kolei tym bardziej. Decydenci szczycą się, że zakupuje pociąg Pendolino. Ja bym się zapytał jakie to Pendolino? Kupuje się je bez pudeł wychylnych, ten stary typ. Po co nam Pendolino. Jeśli będą elektrowozy EP 09, które mogą rozwijać prędkość 200 kilometrów na godzinę, to wystarczy lub wyprodukować kupić wyśmienite wagony. Jeśli pasażer z Warszawy dostanie się do Krakowa w dwie godziny, to nie ma to znaczenia, czy będzie to Pendolino czy pociąg ze zwykłymi wagonami.

Inne sprawy są ważne. Jeśli PKP płaci za jakieś ekspertyzy dziewięć milionów, które mają stwierdzić, że czterdziestoletnie wagony pociągów Inter City są brudne. A to przecież wszyscy wiedzą.

Jest kilka iskierek nadziei jeśli chodzi np. o pieniądze unijne na infrastrukturę kolejową. Ale trzeba mieć opracowane programy inwestycyjne. Bez tego pieniędzy nie dostaniemy.

Na szczęście Unia Europejska zablokował pomysł rządu, aby pieniądze przeznaczone na kolej przerzucić na drogi. Wyraziła przy tym wolę, aby te środki poszły na „wąskie gardła” w infrastrukturze, gdzie pociągi muszą zwalniać do prędkości 20 km/ h. Takich miejsce jest około 200. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook