Jedynie prawda jest ciekawa


Kogut: Z przykrością patrzę na polskie koleje

31.01.2013

Na kolei strajku na razie nie będzie, bo władze kolejowe ustąpiły w kwestiach ulg na przejazdy. Mają one obowiązywać do końca lutego. Co będzie potem,nikt nie wie. O sytuacji na kolei rozmawiamy ze Stanisławem Kogutem senatorem PiS, byłym związkowcem kolejowym.

Stefczyk.info: Jak na sytuację na kolei patrzy były kolejarz i związkowiec?

Stanisław Kogut: Wczoraj w Senacie powiedziałem, że jako były kolejarz z przykrością patrzę na polskie koleje. Pamiętam czasy, gdy kolej łączyła miasta i wsie, a teraz nastąpiła jej całkowita degradacja, te dworce z oknami pozabijanymi deskami. Straszny widok.

Pamiętam też, że negocjowałem niegdyś ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, podpisywałem pakiety socjalne, gdy odeszło 350 tysięcy pracowników i nikt nie został zwolniony.

Podczas debaty podniosłem kwestię zarobków członków zarządu PKP. Pan minister Sławomir Nowak podpisuje wysokość zarobków dla prezesa Jakuba Karnowskiego na poziomie 58 tysięcy złotych plus premie, czyli daje to ok. 100 tysięcy, tworzy się 21 departamenty z 21 dyrektorami z 22 zastępcami, w sumie przyjmuje się około stu nowych ludzi, gdzie pensje wynoszą  sześć do ośmiu średnich krajowych. To piszą związkowcy, ale podobno kierowca pana prezesa Karnowskiego jest „dyrektorem projektu”. To wszystko mnie bardzo niepokoi.

Czy według pana możliwy jest kompromis kolejarzy z rządem, który często sprawa wrażenie, że pozjadał wszystkie rozumy?

Uważam, że kolej jest taką firmą, która powinna być apolityczna. Z bólem serca patrzę co się dzieje, że kolej zawsze jest upolityczniona. Dialog musi być z każdym rządem. Jeżeli chcemy mieć takie koleje jak we Francji, jak w Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech czy w Norwegii, już nie mówiąc o Japonii, to związkowcy muszą rozmawiać z każdym rządem. Polscy kolejarze zawsze czuli swe zobowiązanie wobec Polski. Świętowali rocznicę Powstania Styczniowego. Marszałkowi Piłsudskiemu szybko przerzucili lekką konnicę. Przypomnę Szymanków i Tczew, gdzie we wrześniu 1939 r. Polscy kolejarze wysadzili pierwszy niemiecki pociąg pancerny. Walka o polskie przemiany też pierwsi rozpoczęli kolejarze – w Lublinie.

Wracając do pytania – trzeba z każdym rozmawiać, ale z drugiej strony też musi być taka wola i chęć dialogu. Dla dobra kolei, dla dobra Rzeczypospolitej, pasażerów i przewożonych ładunków, musi być chęć dialogu.

Jak pan ocenia politykę rządu wobec kolei na tle całej polityki kolejowej?

Według mnie ta polityka sprowadza się jedynie do wywoływania szumu medialnego. A polityki transportowej w ogóle nie ma!  A wobec kolei tym bardziej. Decydenci szczycą się, że zakupuje pociąg Pendolino. Ja bym się zapytał jakie to Pendolino? Kupuje się je bez pudeł wychylnych, ten stary typ. Po co nam Pendolino. Jeśli będą elektrowozy EP 09, które mogą rozwijać prędkość 200 kilometrów na godzinę, to wystarczy lub wyprodukować kupić wyśmienite wagony. Jeśli pasażer z Warszawy dostanie się do Krakowa w dwie godziny, to nie ma to znaczenia, czy będzie to Pendolino czy pociąg ze zwykłymi wagonami.

Inne sprawy są ważne. Jeśli PKP płaci za jakieś ekspertyzy dziewięć milionów, które mają stwierdzić, że czterdziestoletnie wagony pociągów Inter City są brudne. A to przecież wszyscy wiedzą.

Jest kilka iskierek nadziei jeśli chodzi np. o pieniądze unijne na infrastrukturę kolejową. Ale trzeba mieć opracowane programy inwestycyjne. Bez tego pieniędzy nie dostaniemy.

Na szczęście Unia Europejska zablokował pomysł rządu, aby pieniądze przeznaczone na kolej przerzucić na drogi. Wyraziła przy tym wolę, aby te środki poszły na „wąskie gardła” w infrastrukturze, gdzie pociągi muszą zwalniać do prędkości 20 km/ h. Takich miejsce jest około 200. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook