Jedynie prawda jest ciekawa


Kogut: Padają polskie firmy

09.07.2012

O wypowiedzi senatora PO, prof. Antoniego Motyczki o nieprawidłowościach związanych z budową dróg w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z senatorem PiS Stanisławem Kogutem.

Stefczyk.info: Na ostatnim posiedzeniu Senatu parlamentarzysta PO, prof. Antoni Motyczka, mówił o patologiach związanych z budowaniem dróg m.in. przed Euro. Wiele jego stwierdzeń może budzić niepokój.

Stanisław Kogut: Senator Motyczka powiedział to, o czym wiadomo było już wcześniej. Od kilku lat wspólnie z senatorem apelujemy i wzywamy do zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Jeśli nie zmieni się tych przepisów, mówiących, że odrzuca się z miejsca ofertę najtańszą i najdroższą, to patologie będą miały miejsce. Obecne rozwiązania, dotyczące wypłaty podwykonawcom zaległych pieniędzy, to jest leczenie rany, a nie raka. Potrzebna jest zmiana ustawy o zamówieniach.

Jak Pan ocenia rządową propozycję?

Ona dotyczy jedynie części usługodawców. Mowa jest o zaległościach w wypłatach na sumę około 100 milionów złotych. Tymczasem, przecież jest to jedynie część należnych środków. Potrzeby są znacznie większe.

Pana zdaniem sytuacja opisana przez prof. Motyczkę powinna skutkować wszczęciem śledztw?

Z tego, co wiem, śledztwa w tej sprawie są prowadzone. Jednak o szczegóły trzeba pytać prof. Motyczkę. Jeśli on ma odpowiednią wiedzę i dowody, powinien zgłosić sprawę do prokuratury. Gdybym ja dysponował wiedzą senatora, na pewno zgłosiłbym tę sprawę śledczym.

Pana zdaniem rząd chce naprawić sytuację dotyczącą zamówień publicznych?

Debata na ten temat toczy się od kilkunastu lat. Nie widzę żadnych działań ze strony rządu. Tymczasem, to należy zrobić jak najszybciej. Jest sprawa budowy stadionów, jest sprawa budowy dróg. W wyniku budowy Stadionu Narodowego upadło dwa tysiące firm.

Jak wiele nieprawidłowości może jeszcze wyjść na światło dzienne?

Wiele. Euro okazało się sukcesem jeśli chodzi o kibiców i sportowe emocje. Jednak budowa infrastruktury okazała się zupełną klapą. Rząd musi radykalnie naprawić sytuację, inaczej będziemy mieli do czynienia z wielkimi problemami. Obecnie jest zbyt wiele patologii w tej sferze. Nie może być tak, że przychodzą ludzie z teczkami i dostają kontrakty bez spełnienia wymagań. Obecne praktyki skutkują wielkimi długami. My tego z Funduszu Drogowego nie spłacimy.

To pesymistyczna wizja

Ja z natury jestem optymistą. Jednak obecnie, gdy widzę co się dzieje, jestem pesymistycznie nastawiony to przyszłości. Padają polskie firmy. Wielu z nich, przez działalność wielkich podmiotów. Tak było z podwykonawcami, którzy podpisali umowy z Hydrobudową. Ta firma ogłosiła upadłość kontrolowaną, a około 6 tysięcy ludzi zostało bez pracy i trafi na garnuszek państwa. Rządowa propozycje im nie pomogą.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook