Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Zaniedbania będą się ciągnąć latami

14.03.2012

Nie rozumiem, dlaczego ciał ofiar katastrofy nie przebadano zaraz po ich sprowadzeniu do Polski. Być może tłum Polaków na Krakowskim Przedmieściu wystraszył władze tak, że chciały zakończyć jak najszybciej żałobę i przestać zajmować się sprawą katastrofy – mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach media informują o kolejnych doniesieniach związanych z katastrofą smoleńską. Burmistrz Ursynowa po powrocie ze Smoleńska opisuje, że okoliczni mieszkańcy wciąż mają w gospodarstwach wiele części polskiego samolotu czy rzeczy należących do ofiar. Inne media informują, że śledczy podjęli decyzję o ekshumacji ciała śp. Janusza Kurtyki, a podobne decyzje mają zapaść w kilku innych przypadkach. Jak Pani ocenia te dwie sprawy?

Ewa Kochanowska: To jest jedna sprawa. Te dwie sytuacje obrazują jeden i ten sam problem. Problem absolutnie niedbałego śledztwa, lub nawet jego braku. Od dawna mówimy, że w miejscu tragedii wciąż są obecne nie tylko szczątki ludzkie, ale również części samolotu. Nie wiem, w jakich okolicznościach mieszkańcy weszli w posiadanie tych rzeczy. Słyszałam, że jeden z mieszkańców kupił tę rzeczy od kogoś.

Od początku miejsce tragedii było łatwo dostępne

Każdy mógł tam wieści i coś wynieść. Ludzie z Polski przywozili ze sobą części samolotu czy ludzkich szczątków. Ciągiem dalszym tego sposobu podejścia do badania okoliczności katastrofy smoleńskiej jest konieczność przeprowadzania ekshumacji. To przykład niedbalstwa i braku staranności.

Rząd tłumaczył, że czeka na materiały Rosjan

Jednak okazało się to nie tylko naiwne, ale wręcz nonsensowne. Materiały, które przyszły z Rosji, są niewiarygodne. Obecnie od katastrofy mijają dwa lata. Tymczasem ciała naszych bliskich były dowodami w tej sprawie. Ich ułożenie, rozczłonkowanie, miejsce znalezienia mogło mieć znaczenie w śledztwie. Dzięki badaniu ich obraz katastrofy byłby pełniejszy.

Jednak śledczy dopiero teraz sięgają po ekshumacje

To dla mnie potworne. Ja bardzo współczuję tym rodzinom, które muszą po raz kolejny to przeżywać. W wielu przypadkach do trumien czy mogił dokładano szczątki znalezione w Smoleńsku. Teraz rodziny czeka kolejna trauma związana z ekshumacją. To jest nie do wytrzymania. Współczuję tym, którzy muszą przez to znów przechodzić.

Rodziny coraz częściej same o to jednak proszą

Ekshumacje wydają się rzeczywiście nieuniknione w wielu przypadkach. Badania ciała śp. posła Wassermanna pokazały, że materiały sekcyjne w Rosji mogą być zupełnie nieznaczące. W jego przypadku one były niemal w całości fałszywe. To świadczy o skali niedbałości czy beztroski polskich i rosyjskich władz. To jest potworne. Ani samolot, ani szczątki ludzkie nie zostały zabezpieczone. To jest barbarzyństwo.

Czy w Pani ocenie uda się nadrobić nieprawidłowości i zaniedbania rosyjskie?

Rząd stosuje technikę chowania głowy w piasek. Będziemy słyszeć, że wszystko jest wspaniale, a Rosjanie mają wszystko załatwić. Ja wciąż nie mogę znaleźć wytłumaczenia, dlaczego rząd polski zachował się tak biernie i tchórzliwie. Nie ma takiego wytłumaczenia. To jest karygodne. Te zaniedbania będą się ciągnąć latami. Wszyscy będziemy przeżywać kolejne badania i ekshumacje. One jednak będą wymagały coraz więcej czasu i pracy. Nie rozumiem, dlaczego ciał nie przebadano zaraz po ich sprowadzeniu do Polski. Być może tłum Polaków na Krakowskim Przedmieściu wystraszył władze tak, że chciały zakończyć jak najszybciej żałobę i przestać zajmować się sprawą katastrofy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook