Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Wątpiący mają rację

10.04.2013

Rozmowa z Ewą Kochanowską, żoną śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Z sondażu, który opisuje dziś "Rzeczpospolita", wynika m.in., że jedynie co trzeci badany wierzy, że śledztwa rosyjskie i polskie doprowadzą do ujawnienia prawdy o tragedii smoleńskiej. Jak Pani ocenia te wyniki?

Ewa Kochanowska: Przede wszystkim należy przypomnieć, że badanie katastrofy to nie jest w żadnej mierze kwestia wiary. Jak rozumiem respondenci, którzy odpowiedzieli w przytoczony przez pana sposób, odnosili się do wiarygodności materiałów posiadanych przez komisję Millera, prokuraturę i komisję MAK. Ich wiarygodność musi budzić podejrzenie, skoro były dostosowywane do tez, które wyrażał raport Anodiny. Raport Millera nie miał żadnych innych dokumentów i dowodów. Trudno więc nazwać te materiały obiektywnymi, skoro były dopasowywane do tezy. Tę tezę słyszeliśmy już kilka minut po katastrofie. Już wtedy mówiono o błędzie pilotów, o naciskach na załogę itd. Jak rozumiem wyniki sondażu pokazują, że 1/3 Polaków uznaje te materiały za niewiarygodne.

Jak Pani to odbiera?

Oni oczywiście mają rację. Wydaje się wręcz dziwne, że tak mały odsetek respondentów odpowiedział w ten sposób. Dlaczego pozostali ludzie uznają te działania i materiały za wiarygodne?

To budzi Pani zdziwienie?

Oczywiście, przecież zapisy komisji Anodiny, potem przepisane przez komisję Millera mają w sobie zasadniczy błąd. Wyciągane w nich wnioski nie pokrywają się z danymi zawartymi w treści. To jest paradoks, który trzeba wyjaśnić. Czy prawdziwa jest teoria, czy prawdziwe są fakty, na podstawie których zostały wysnute wnioski?

A co Pani sądzi o działaniach prokuratury? Śledczy ustalą co stało się w Smoleńsku?

Trudno powiedzieć. Prokuratura dobrze naciskana może wykonywać różne czynności. Wydaje się, że z opóźnieniem, ale jednak przeprowadza pewne potrzebne działania, których żądają biegli współpracujący z prokuraturą. Wydaje się, że badania na obecność środków wybuchowych, czy pomiary brzozy, która z niewiadomych przyczyn się złamała, wymusili właśnie biegli. Można powiedzieć, że lepiej późno nić wcale. Jednak należy wskazać, że za jakiś czas już nie będzie co badać...

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook