Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: To pozorowanie badań

01.12.2012

O ostatnich badaniach w Smoleńsku oraz przyczynach takiego obrazu współpracy ws. katastrofy lotniczej portal Stefczyk.info rozmawia z Ewą Kochanowską, żoną śp. Janusza Kochanowskiego.

Stefczyk.info: Media informują, że ostatnio polscy biegli pobrali do badań próbki brzozy, która miała rzekomo spowodować katastrofę smoleńską. Części drzewa trafiły do Moskwy, gdzie będą badane przez polskich biegłych. Jak Pani to ocenia?

Ewa Kochanowska: Te badania to dowód na spóźnione i pozorowane działania. Brzozę należało badać na miejscu wypadku, zaraz po tragedii. Tak samo należało zrobić z innymi drzewami rosnącymi w Smoleńsku, które mogły pokazywać trajektorię lot tupolewa. Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Mam nadzieję, że drzewo zostało dobrze udokumentowane, obfotografowane, że jest materiał pokazujący jak to drzewo stało, jak wyglądało. To szczególnie ważne, skoro tego drzewa już nie ma.

Dlaczego polska strona wciąż bazuje na tym, czego gwarantem jest strona rosyjska?

Nie można zapominać, skąd biorą się te problemy, z czego wynika taka forma współpracy Polski i Rosji. Ten temat jest zawsze świeży i aktualny. Chodzi o to, że tak się umówiono. Tak się umówiono, przyjmując załącznik 13. do Konwencji Chicagowskiej lub inne regulacje, o czym nie wiemy. Przyjęto, że Rosja prowadzi to śledztwo, że ona będzie decydowała o wszystkim. To, co widzimy, to jest konsekwencja tamtych rozstrzygnięć. Przez Rosję przechodzą wszystkie dowody, ona wydaje nam ekspertyzy i wyniki badań wtedy, gdy jej to odpowiada – to wszystko konsekwencja oddania Moskwie śledztwa. To wraca za każdym razem. I zawsze trzeba o tym przypominać.

Potrzebne są działania na forum międzynarodowym w tej sprawie?

To jest dla mnie zupełnie oczywiste. Przecież my nie mamy specjalistów od badania katastrof lotniczych. Nie mieliśmy wcześniej wielkiej katastrofy lotniczej w ostatnich latach, nie mamy zespołu, który praktykowałby swoją wiedzę teoretyczną. Podobnie, nie mamy specjalistów od badania ciał ofiar katastrof lotniczych. Eksperci zajmujący się badaniem katastrof lotniczych mogą pozyskać znacznie więcej informacji w czasie ekshumacji niż zwykli lekarze sądowi. Już sam fakt, że brakuje nam ekspertów ściśle związanych z katastrofami lotniczymi powinien skutkować wnioskiem o pomoc międzynarodową, czy też narodową, ale z kraju, który ma doświadczenie w badaniu katastrof i jest krajem wiarygodnym. Patrząc na członków komisji Miller mogę powiedzieć, że ja mam już takie samo doświadczenie w kwestii badania katastrof, jak oni. My nie mamy specjalistów z zakresu badań przyczyn katastrof lotniczych.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook