Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: to musiał być wybuch

26.01.2014

Rozmowa z Ewą Kochanowską, żoną śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: tygodnik „wSieci” opisuje raport polskich archeologów, którzy byli obecni w Smoleńsku w październiku 2010 roku. Na miejscu tragedii odnaleźli ponad 20 tys. szczątków rządowego tupolewa, który uległ katastrofie. Liczba kawałków, na które rozpadł się samolot, jest ważna?

Ewa Kochanowska: nie znam raportu polskich archeologów, ale fakt odnalezienia 20 tys. szczątków tupolewa, jest znaczący. Moim zdaniem w Smoleńsku samolot rozpadł się w wyniku wybuchu. Mówię o tym od początku, od momentu, gdy dotarło do mnie właśnie to, na ile elementów rozpadł się samolot oraz jak bardzo rozczłonkowane są ciała ofiar. Dla mnie przyczyna tragedii nie ulega wątpliwości od kilku tygodni po 10 kwietnia 2010 roku. Badania przeprowadzone przez archeologów ponad trzy lata potrzebowały, by przedostać się do opinii publicznej. Być może te właśnie badania stanowiły zwrot w podejściu prokuratury, która zaczęła badać inne wątki niż te lansowane na początku, czyli błąd pilota i zwykła katastrofa.

To mogło zmienić podejście śledczych? Tak mocne są ustalenia archeologów?

Te doniesienia są poruszające. To pokazuje przecież, że wielki samolot rozbił się w pył, na malutkie części. Utrzymywanie, że stało się to w inny sposób niż w wybuchu, jest nieuzasadnione. Liczba kawałków, na jakie rozpadł się tupolew, jest wstrząsająca. Trudno mi jednak powiedzieć, czy zmieni to podejście prokuratury na poważnie. Biorąc pod uwagę, że znaczna ilość akt z nieznanego powodu jest utajniana, że nie mamy dostępu do dużej części zdjęć, można wnioskować, że prokuratura ma w zanadrzu jeszcze więcej bardziej szokujących materiałów. Jednak z nimi śledczy nie chcą się dzielić ani z opinią publiczną, ani rodzinami.

Niezależni eksperci, którzy badają tragedię smoleńską, od dawna wskazują na silne rozczłonkowanie wraku. Jako pierwszy wskazywał na to, dr inż. Grzegorz Szuladziński, który zaznaczył, że stopień zniszczenia tupolewa to silna sugestia, że doszło do wybuchu. Takie doniesienia ośmieszano...

Warto przy tej okazji podziękować publicznie dr. inż. Grzegorzowi Szuladzińskiemu, który swoje ogromne doświadczenie wykorzystuje na rzecz badania przyczyn tragedii smoleńskiej. Jego wkład w te działania jest nieoceniony. On zrobił wielką pracę na rzecz wyjaśnienia przyczyn tej tragedii. Trudno mi nadążyć za rozumowaniem tych, którzy zaprzeczają oczywistym faktom. Nie mogę zrozumieć, dlaczego lansuje się pewne osoby, jako ludzi honoru, podczas gdy są one zbrodniarzami. Ten sposób rozumowania jest mi obcy. Nie umiem sobie wytłumaczyć, dlaczego ośmiesza się i podważa tak oczywiste dowody na rozpad samolotu w powietrzu. Nie potrafię tego zrozumieć.

W pani ocenie prokuratura wykorzystuje takie materiały? Czy chowa gdzieś do szuflady?

Nie znam tego materiału, więc trudno mi to oceniać. Sądzę jednak, że prokuratura doskonale zdaje sobie sprawę, że rozwijanie pewnych wątków nie jest preferowane. Zaczęło się to od prokuratora Krzysztofa Parulskiego, który zapoczątkował tę niezrozumiałą manię utajniania materiałów ze śledztwa. Zaczęło się od utajniania materiałów wrażliwych, a skończyło na ukrywaniu dowodów wskazujących na inny przebieg katastrofy niż się lansuje.

Rozmawiał Nal
[Fot. MAK.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook