Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Niczego nie możemy być pewni

25.09.2012

Prokuratura obawia się, że więcej nie uda jej się ukryć. Do tej dokumentacji przecież będzie miał kiedyś dostęp sąd czy inni śledczy - mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskiego.

Stefczyk.info: NPW informuje, że ciało śp. Anny Walentynowicz zostało zamienione. W grobie na gdańskim cmentarzu przez ponad dwa lata nie leżało ciało działaczki "Solidarności". Przy okazji informowania o tym rzecznik NPW płk. Rzepa przyznał, że prokuratura nie zakazywała otwierania trumien po przylocie do Polski.

Ewa Kochanowska: Prokuratorzy nie zbadali miejsca katastrofy, nie byli obecni przy zbieraniu dokumentacji, szczątków ludzi i samolotu. Prokuratorzy nie byli obecni w Moskwie przy badaniu ciał. Prokuratorzy nie wydali polecenia zbadania zawartości trumien, które przyjechały do Polski bez dokumentacji medycznej. To jest wbrew prawu! Szczątki naszych bliskich zostały pochowane bezprawnie. Jeśli prokuratura nie zakazywała badania ciał i otwierania trumien to dlaczego na wnioski rodzin, składane tuż po katastrofie nie odpowiadano przez kilkanaście miesięcy. Przecież do tej pory nie odpowiedziano na nie. Ekshumacje przeprowadzane ostatnio, są przeprowadzane nie na wniosek rodzin, ale z urzędu. Prokuratura nie przychyla się do żadnych wniosków rodzin. Naraża nas tym samym nie tylko na ciężki stres i niepewność, ale zabiera nam prawo do spokoju w przyszłości.

Czym to skutkuje?

Prokuratura nie jest godna zaufania. Obecnie słyszymy stwierdzenia, że rodziny były obecne w Moskwie i mogły zidentyfikować swoich bliskich. To gigantyczne nieporozumienie. Jedynie kilkanaście ciał można było rozpoznać bez pomocy badań specjalistycznych. Ciała pozostałych osób były mocno uszkodzone. Przenoszenie odpowiedzialności na rodziny jest barbarzyństwem, niespotykanym na całym świecie. Na świecie są całe programy związane z ochranianiem rodziny ofiar katastrof, m.in. lotniczych.

Słyszymy również, że to Rosjanie dokonali pomyłki.

Warto jednak zaznaczyć, że Rosjanie wiedzieli jak się zachować, gdy doszło do katastrofy ich samolotu w Indonezji. Wtedy pojechała grupa prokuratorów i brała udział w czynnościach na miejscu katastrofy. Rosjanie zabezpieczali szczątki samolotu i miejsce tragedii, byli obecni przy badaniu ciał. Polska już nawet do standardów rosyjskich nie może się równać.

Pani po przylocie ciała męża składała wniosek o przeprowadzenie badań?

Nie. Ja wtedy nie wnosiłam o to. Byłam pewna, że mój mąż został zidentyfikowany ponad wszelką wątpliwość. Obecnie widzę, że niczego nie możemy być pewni. Myśmy chowali jak strusie głowy w piasek, dając się manipulować. Obecnie dajemy się manipulować po raz kolejny, gdy słyszymy o ekshumacjach. Mówi się o tym, że one są przeprowadzane na żądanie rodzin i dla nich. Ekshumacje to skutek krzywdy rodzin, jaką wyrządziło niedbalstwo prokuratury i jej bezprawne działania. Jedyne, do czego prokuratura się przyzna, to brak zdolności bilokacji.

Pani córka, Marta Kochanowska opisywała spotkanie z Tomaszem Arabskim, na którym padły wręcz groźby pod adresem tych rodzin, które będą chciały otwierać trumny

Wiele osób to słyszało. Te słowa padły na szerokim spotkaniu. Było na nim kilkadziesiąt zbulwersowanych osób. Na tym spotkaniu siedziałam za grupą Rosjan, która przybyła z tłumaczami. Potem, gdy przypominałam sobie to spotkanie, uznałam, że Arabski mówił swoje słowa do tych Rosjan. On mówi: włóżcie, co tam macie, czy chcecie, a my nie będziemy zaglądać do trumien. I teraz tak się dzieje.

Śledczy jednak sprawdzają...

Prokuratura obawia się, że więcej nie uda jej się ukryć. Do tej dokumentacji przecież będzie miał kiedyś dostęp sąd czy inni śledczy. Prokuratura więc ustępuje, ale tylko tyle, ile musi. Zmuszanie rodzin po ponad dwóch latach do ekshumacji jest wynikiem barbarzyństwa. Obecnie prokuratorzy siedzą zadowoleni z siebie. Oni wszyscy wypełnili obowiązki. Nikt nie wypełnił obowiązków. To rodziny boli najbardziej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook