Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Konieczny pomnik w Warszawie

22.02.2012

Budowa pomnika w Warszawie byłaby podtrzymaniem pamięci o tragedii i ofiarach. Na to obecna władza absolutnie się nie zgodzi – mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego, RPO.

Stefczyk.info: Minister kultury poinformował, że być może 10 kwietnia zostanie wmurowany kamień węgielny pod pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, który ma stanąć w Rosji, na lotnisku Siewiernyj. Ta inicjatywa jest potrzebna?

Ewa Kochanowska: Każda inicjatywa, której celem jest upamiętnienie ofiar katastrofy, jest potrzebna. Honorowanie ofiar jest ważne. Szkoda tylko, że w komitecie poparcia dla tego pomnika, zasiada jedynie jedna osoba z rodzin osób, które zginęły w Smoleńsku. Dziwi również, że rodziny nie mają żadnego wpływu na kształt tego pomnika.

Wiele osób pyta, dlaczego pomnik ma stanąć w Smoleńsku, a w Warszawie nie można nawet rozmawiać o takim monumencie

Sprawa katastrofy oraz pamięć o tych, którzy zginęli, ma zniknąć i odejść w niepamięć. Budowa pomnika w Warszawie byłaby podtrzymaniem pamięci o tragedii i ofiarach. Na to więc obecna władza absolutnie się nie zgodzi. Również w związku z tym, manipuluje się wciąż opinią publiczną.

W jaki sposób?

Mówi się, że to ma być pomnik Lecha Kaczyńskiego. Tymczasem, to ma być przecież monument upamiętniający wszystkie ofiary, zarówno te z pierwszych stron gazet, jak i tych, którzy byli wtedy na służbie – pilotów, ochrony, obsługi… Taki pomnik jest absolutnie konieczny. Trudno zrozumieć, dlaczego jeszcze nie ma go w Warszawie.

Czy polskie władze mogą uznać, że skoro pomnik stanie w Smoleńsku sprawa upamiętnienia już została załatwiona?

Oczywiście będą takie argumenty. Zresztą słyszeliśmy je również w związku z pomnikiem na warszawskich Powązkach. Nie bierze się przy tej okazji pod uwagę, że nekropolia ma swoje odrębne prawa, a pomniki tam stojące nie zastępują publicznego upamiętnienia osób, które zginęły.

Ma Pani poczucie, że społeczność Warszawy dała sobie wmówić, że pomnik nie jest potrzebny?

Nie wiem, czy warszawiakom coś wmówiono. Ankieta przeprowadzona w tej sprawie, była przewrotnie przeprowadzona, a i tak nie dała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czego mieszkańcy stolicy oczekują. Wydaje się zresztą, że nie jest to kwestia lokalna tylko ogólnopolska. Lokalne społeczności honorują w sposób dla siebie najwłaściwszy osoby, które zginęły. Jedynie w Warszawie nie można tego zrobić.

Czy w związku z kolejnymi kompromitacjami dot. śledztwa smoleńskiego i ustaleń komisji Millera władza zmieni stosunek do pomnika w Warszawie?

Oni będą jeszcze mocniej szli w zaparte. Przecież obecnie władza zachowuje się, jakby nic się nie stało. Czy był gen. Błasik w kokpicie, czy nie było? Czy mówił coś czy nie mówił? To wszystko jedno i nie ma dla władzy znaczenia. Takie zachowanie to farsa.

Rozmawiał saż
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook