Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Komisja niewiarygodna

21.12.2012

Rozmowa z Ewą Kochanowską - o pomysłach walki z "kłamstwami smoleńskimi" oraz wiarygodności komisji Millera.

Stefczyk.info: Maciej Lasek mówił niedawno, że należy walczyć z kłamstwami smoleńskimi. Pomysł zdaje się również popierać rząd. Jak Pani ocenia taki pomysł?

Ewa Kochanowska: Pan Lasek jest dla mnie zupełnie niewiarygodny, jak i cała komisja Millera. Lasek zbadał tyle samo katastrofy co ja. Sądzę, że komisja Millera i jej członkowie są badaczami katastrof lotniczych tylko nominalnie. Nie wiem, czy któryś z członków tego gremium ma na swoim koncie badanie jakiejkolwiek poważnej katastrofy samolotu pasażerskiego. To jest szczególna specjalizacja i nie można do tego tak lekko podchodzić. Badanie katastrof oraz badanie zwłok ofiar katastrofy wymaga udziału wyspecjalizowanych ekspertów. Tych w Polsce zdecydowanie brakuje. Komisja Millera również ich nie miała. Co więcej, jest to nietypowe gremium, które badało katastrofę samolotową bez samolotu. To dość szczególe. To wszystko sprawia, że wiarygodność tych ludzi jest dla mnie niemal zerowa. Oni mogą się upierać przy swoim, mogą mieć jakieś racje, ale są zdyskredytowani u podstaw. Katastrofę powinny badać gremia i instytucje, które się w tym specjalizują i mają praktykę. Komisja jest absolutnie niewiarygodna.

Dlaczego?

Jak już mówiłam: nie mamy specjalistów od katastrof, nie mamy wraku. Jak można badać katastrofę samolotu bez samolotu. U podstaw tej komisji leży jej brak wiarygodności. Być może oni opracowali swój raport według swojej najlepszej wiedzy, a właściwie niewiedzy. I oni teraz muszą bronić swoich tez. Nie mają innego wyjścia. Oni podpisali się pod tymi wnioskami. Jednak oni mają wiarygodność bliską zeru.

Czego można się spodziewać po takim zespole, o jakim mówi Lasek?

To zależy od składu tej komisji. Wydaje mi się, że nie ma na razie sytuacji bez wyjścia. Trzeba powołać niezależną i międzynarodową komisję, która opracuje śledztwo w tej sprawie. Trzeba zaangażować ludzi, którzy katastrofami zajmują się zawodowo. Tacy ludzie istnieją na świecie, są gremia i zespoły, które mają doświadczenia związane z badaniem katastrof. Nie trzeba udawać, że wszystko wiemy najlepiej. Tę sprawę trzeba oddać w ręce specjalistów. Jeśli powstanie taki zespół, jak proponuje Lasek, znów rozpocznie się dyskusja, jaką mamy obecnie. To nie ma sensu. Już przecież mieliśmy taką komisję. I ona powiedziała, co wiedziała. Tymczasem jest konieczne, by skończyć te deliberacje. Sprawę katastrofy trzeba oddać fachowcom, rzeczywistym fachowcom, którzy wiedzą o czym mówią. Trzeba czekać na wyniki ich prac. Komisja według Laska ma dyskutować z faktami. Tu nie ma co dyskutować. Trzeba badać. Trzeba badać wiarygodnie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook