Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Komisja niewiarygodna

21.12.2012

Rozmowa z Ewą Kochanowską - o pomysłach walki z "kłamstwami smoleńskimi" oraz wiarygodności komisji Millera.

Stefczyk.info: Maciej Lasek mówił niedawno, że należy walczyć z kłamstwami smoleńskimi. Pomysł zdaje się również popierać rząd. Jak Pani ocenia taki pomysł?

Ewa Kochanowska: Pan Lasek jest dla mnie zupełnie niewiarygodny, jak i cała komisja Millera. Lasek zbadał tyle samo katastrofy co ja. Sądzę, że komisja Millera i jej członkowie są badaczami katastrof lotniczych tylko nominalnie. Nie wiem, czy któryś z członków tego gremium ma na swoim koncie badanie jakiejkolwiek poważnej katastrofy samolotu pasażerskiego. To jest szczególna specjalizacja i nie można do tego tak lekko podchodzić. Badanie katastrof oraz badanie zwłok ofiar katastrofy wymaga udziału wyspecjalizowanych ekspertów. Tych w Polsce zdecydowanie brakuje. Komisja Millera również ich nie miała. Co więcej, jest to nietypowe gremium, które badało katastrofę samolotową bez samolotu. To dość szczególe. To wszystko sprawia, że wiarygodność tych ludzi jest dla mnie niemal zerowa. Oni mogą się upierać przy swoim, mogą mieć jakieś racje, ale są zdyskredytowani u podstaw. Katastrofę powinny badać gremia i instytucje, które się w tym specjalizują i mają praktykę. Komisja jest absolutnie niewiarygodna.

Dlaczego?

Jak już mówiłam: nie mamy specjalistów od katastrof, nie mamy wraku. Jak można badać katastrofę samolotu bez samolotu. U podstaw tej komisji leży jej brak wiarygodności. Być może oni opracowali swój raport według swojej najlepszej wiedzy, a właściwie niewiedzy. I oni teraz muszą bronić swoich tez. Nie mają innego wyjścia. Oni podpisali się pod tymi wnioskami. Jednak oni mają wiarygodność bliską zeru.

Czego można się spodziewać po takim zespole, o jakim mówi Lasek?

To zależy od składu tej komisji. Wydaje mi się, że nie ma na razie sytuacji bez wyjścia. Trzeba powołać niezależną i międzynarodową komisję, która opracuje śledztwo w tej sprawie. Trzeba zaangażować ludzi, którzy katastrofami zajmują się zawodowo. Tacy ludzie istnieją na świecie, są gremia i zespoły, które mają doświadczenia związane z badaniem katastrof. Nie trzeba udawać, że wszystko wiemy najlepiej. Tę sprawę trzeba oddać w ręce specjalistów. Jeśli powstanie taki zespół, jak proponuje Lasek, znów rozpocznie się dyskusja, jaką mamy obecnie. To nie ma sensu. Już przecież mieliśmy taką komisję. I ona powiedziała, co wiedziała. Tymczasem jest konieczne, by skończyć te deliberacje. Sprawę katastrofy trzeba oddać fachowcom, rzeczywistym fachowcom, którzy wiedzą o czym mówią. Trzeba czekać na wyniki ich prac. Komisja według Laska ma dyskutować z faktami. Tu nie ma co dyskutować. Trzeba badać. Trzeba badać wiarygodnie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook