Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: działania w tempie ślimaczym

27.05.2014

„Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy” - mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wykluczają, jakoby dowódca lotu do Smoleńska, major Arkadiusz Protasiuk, lądował „na siłę”. Upada kolejne kłamstwo dotyczące odpowiedzialności za tragedię. Jak Pani to ocenia?

Ewa Kochanowska: Uważałam, że ta sprawa jest oczywista. Coraz częściej okazuje się, że to, co podejrzewaliśmy i na co pokazywaliśmy dowody, uzyskuje potwierdzenie. Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy. Major Arkadiusz Protasiuk był pilotem szkolącym innych lotników. Jego wiedza i umiejętności musiały być ponad wszelką wątpliwość. Wystarczyło przyjrzeć się jego doświadczeniu, liczbie wylatanych godzin, wystarczyło porozmawiać z pilotami, żeby jego profesjonalizm stał się oczywisty. Przecież również w LOT wiele lat latały tupolewy 154 i w takich lotach brał udział właśnie mjr Protasiuk. Dochodzenie do tych wniosków po czterech latach wydaje się działaniem w tempie ślimaczym.

To niestety częste opinie ludzi, którzy oceniają działania prokuratury i śledztwo.

Rzeczywiście kolejną sprawą, która powoli przedostaje się do opinii publicznej, być może jest ukrywana, jest sprawa tlenku węgla. U ponad 20 osób, które zginęły w Smoleńsku, wykryto zatrucie tlenkiem węgla. To dotyczy nie tylko badania krwi, ale i narządów, mięśni, nerek. To jest bardzo poważna sprawa, bowiem te wyniki udowadniają, że na pokładzie rządowego tupolewa działo się coś nietypowego.

Słyszeliśmy jednak, że tlenek nie miał stężenia śmiertelnego.

Ależ nikt nie mówił, że ta dawka jest śmiertelna. Mówiliśmy, że nastąpiło w samolocie kilka sekund, w czasie których pasażerowie narażeni byli na jakieś niecodzienne warunki, co spowodowało, że w ich ciałach, w ich organach zachowały się ślady zatrucia. Oni byli również poddani wysokiemu ciśnieniu, co można było stwierdzić np. na zdjęciach ze Smoleńska. Ukrywanie tych rzeczy, czy bagatelizowanie ich nie przybliża nas do wyjaśnienia przyczyn tragedii.

Dopiero po latach śledczy i biegli prostują promowane od lat kłamstwa.

Fakt, że gen. Błasik nie był nietrzeźwy, jak sugerowano, fakt, że załoga była znakomicie przygotowana, fakt, że w ciałach są ślady gwałtownych reakcji chemicznych wewnątrz samolotu, świadczy o tym, że należy zmienić kierunek myślenia. Należy się doszukiwać, jakie gwałtowne reakcje doprowadziły do tego rodzaju skutków i zachowań.

Prokuratorzy są w Pani ocenie świadomi, że rządowa wersja wydarzeń powinna być dziś oceniana bardzo krytycznie, że jest mało realna?

Mam przekonanie, że prokuratorzy są tego świadomi. Jednak widać, że przyjęto inny kierunek myślenia i wyjaśniania tragedii. I prokuratorzy się tego trzymają. Wydaje się, że skoro śledczy nie zbadali wraku, nie zbadali ciał – te wszystkie zaniedbania skutkują tym, że oni chcą jak najprędzej zamknąć to śledztwo, sprawa ma się przedawnić. Oni nie chcą drążenia tematu. To powód unikania decyzji o ujawnieniu bardzo ważnych dokumentów, które są w materiałach śledztwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. 36splt.sp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook