Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: działania w tempie ślimaczym

27.05.2014

„Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy” - mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wykluczają, jakoby dowódca lotu do Smoleńska, major Arkadiusz Protasiuk, lądował „na siłę”. Upada kolejne kłamstwo dotyczące odpowiedzialności za tragedię. Jak Pani to ocenia?

Ewa Kochanowska: Uważałam, że ta sprawa jest oczywista. Coraz częściej okazuje się, że to, co podejrzewaliśmy i na co pokazywaliśmy dowody, uzyskuje potwierdzenie. Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy. Major Arkadiusz Protasiuk był pilotem szkolącym innych lotników. Jego wiedza i umiejętności musiały być ponad wszelką wątpliwość. Wystarczyło przyjrzeć się jego doświadczeniu, liczbie wylatanych godzin, wystarczyło porozmawiać z pilotami, żeby jego profesjonalizm stał się oczywisty. Przecież również w LOT wiele lat latały tupolewy 154 i w takich lotach brał udział właśnie mjr Protasiuk. Dochodzenie do tych wniosków po czterech latach wydaje się działaniem w tempie ślimaczym.

To niestety częste opinie ludzi, którzy oceniają działania prokuratury i śledztwo.

Rzeczywiście kolejną sprawą, która powoli przedostaje się do opinii publicznej, być może jest ukrywana, jest sprawa tlenku węgla. U ponad 20 osób, które zginęły w Smoleńsku, wykryto zatrucie tlenkiem węgla. To dotyczy nie tylko badania krwi, ale i narządów, mięśni, nerek. To jest bardzo poważna sprawa, bowiem te wyniki udowadniają, że na pokładzie rządowego tupolewa działo się coś nietypowego.

Słyszeliśmy jednak, że tlenek nie miał stężenia śmiertelnego.

Ależ nikt nie mówił, że ta dawka jest śmiertelna. Mówiliśmy, że nastąpiło w samolocie kilka sekund, w czasie których pasażerowie narażeni byli na jakieś niecodzienne warunki, co spowodowało, że w ich ciałach, w ich organach zachowały się ślady zatrucia. Oni byli również poddani wysokiemu ciśnieniu, co można było stwierdzić np. na zdjęciach ze Smoleńska. Ukrywanie tych rzeczy, czy bagatelizowanie ich nie przybliża nas do wyjaśnienia przyczyn tragedii.

Dopiero po latach śledczy i biegli prostują promowane od lat kłamstwa.

Fakt, że gen. Błasik nie był nietrzeźwy, jak sugerowano, fakt, że załoga była znakomicie przygotowana, fakt, że w ciałach są ślady gwałtownych reakcji chemicznych wewnątrz samolotu, świadczy o tym, że należy zmienić kierunek myślenia. Należy się doszukiwać, jakie gwałtowne reakcje doprowadziły do tego rodzaju skutków i zachowań.

Prokuratorzy są w Pani ocenie świadomi, że rządowa wersja wydarzeń powinna być dziś oceniana bardzo krytycznie, że jest mało realna?

Mam przekonanie, że prokuratorzy są tego świadomi. Jednak widać, że przyjęto inny kierunek myślenia i wyjaśniania tragedii. I prokuratorzy się tego trzymają. Wydaje się, że skoro śledczy nie zbadali wraku, nie zbadali ciał – te wszystkie zaniedbania skutkują tym, że oni chcą jak najprędzej zamknąć to śledztwo, sprawa ma się przedawnić. Oni nie chcą drążenia tematu. To powód unikania decyzji o ujawnieniu bardzo ważnych dokumentów, które są w materiałach śledztwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. 36splt.sp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook