Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: działania w tempie ślimaczym

27.05.2014

„Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy” - mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wykluczają, jakoby dowódca lotu do Smoleńska, major Arkadiusz Protasiuk, lądował „na siłę”. Upada kolejne kłamstwo dotyczące odpowiedzialności za tragedię. Jak Pani to ocenia?

Ewa Kochanowska: Uważałam, że ta sprawa jest oczywista. Coraz częściej okazuje się, że to, co podejrzewaliśmy i na co pokazywaliśmy dowody, uzyskuje potwierdzenie. Jest jasne, że załoga nie „lądowała na siłę”. To przecież byli fachowcy najwyższej klasy. Major Arkadiusz Protasiuk był pilotem szkolącym innych lotników. Jego wiedza i umiejętności musiały być ponad wszelką wątpliwość. Wystarczyło przyjrzeć się jego doświadczeniu, liczbie wylatanych godzin, wystarczyło porozmawiać z pilotami, żeby jego profesjonalizm stał się oczywisty. Przecież również w LOT wiele lat latały tupolewy 154 i w takich lotach brał udział właśnie mjr Protasiuk. Dochodzenie do tych wniosków po czterech latach wydaje się działaniem w tempie ślimaczym.

To niestety częste opinie ludzi, którzy oceniają działania prokuratury i śledztwo.

Rzeczywiście kolejną sprawą, która powoli przedostaje się do opinii publicznej, być może jest ukrywana, jest sprawa tlenku węgla. U ponad 20 osób, które zginęły w Smoleńsku, wykryto zatrucie tlenkiem węgla. To dotyczy nie tylko badania krwi, ale i narządów, mięśni, nerek. To jest bardzo poważna sprawa, bowiem te wyniki udowadniają, że na pokładzie rządowego tupolewa działo się coś nietypowego.

Słyszeliśmy jednak, że tlenek nie miał stężenia śmiertelnego.

Ależ nikt nie mówił, że ta dawka jest śmiertelna. Mówiliśmy, że nastąpiło w samolocie kilka sekund, w czasie których pasażerowie narażeni byli na jakieś niecodzienne warunki, co spowodowało, że w ich ciałach, w ich organach zachowały się ślady zatrucia. Oni byli również poddani wysokiemu ciśnieniu, co można było stwierdzić np. na zdjęciach ze Smoleńska. Ukrywanie tych rzeczy, czy bagatelizowanie ich nie przybliża nas do wyjaśnienia przyczyn tragedii.

Dopiero po latach śledczy i biegli prostują promowane od lat kłamstwa.

Fakt, że gen. Błasik nie był nietrzeźwy, jak sugerowano, fakt, że załoga była znakomicie przygotowana, fakt, że w ciałach są ślady gwałtownych reakcji chemicznych wewnątrz samolotu, świadczy o tym, że należy zmienić kierunek myślenia. Należy się doszukiwać, jakie gwałtowne reakcje doprowadziły do tego rodzaju skutków i zachowań.

Prokuratorzy są w Pani ocenie świadomi, że rządowa wersja wydarzeń powinna być dziś oceniana bardzo krytycznie, że jest mało realna?

Mam przekonanie, że prokuratorzy są tego świadomi. Jednak widać, że przyjęto inny kierunek myślenia i wyjaśniania tragedii. I prokuratorzy się tego trzymają. Wydaje się, że skoro śledczy nie zbadali wraku, nie zbadali ciał – te wszystkie zaniedbania skutkują tym, że oni chcą jak najprędzej zamknąć to śledztwo, sprawa ma się przedawnić. Oni nie chcą drążenia tematu. To powód unikania decyzji o ujawnieniu bardzo ważnych dokumentów, które są w materiałach śledztwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. 36splt.sp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook