Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Chciałabym mieć trochę pewności

01.02.2013

Rozmowa z Ewą Kochanowską, żoną śp. Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Maciej Lasek pytany przez PAP o list rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w którym znajduje się apel o udział ekspertów Millera w konferencji naukowców 5 lutego odparł, że chętnie spotka się z rodzinami ofiar, ale nie na debacie, lecz w innym terminie. Jak Pani to ocenia?

Ewa Kochanowska: Uczestniczę w rozmowach z panem Maciejem Laskiem od początku. Rodziny prosiły o spotkanie z komisją Millera. Potem zwróciliśmy się na piśmie w tej sprawie do Laska. Jest obowiązkiem Macieja Laska i ekspertów komisji Millera spotykanie się z rodzinami ofiar. Pan Lasek nie badał katastrof lotniczych, ale kończył jakieś kursy w tej sprawie. I na tych kursach powinien się dowiedzieć, że katastrofy bada się dla ustalenia ich przyczyn, zapobieżenia takim wypadkom w przyszłości oraz - z drugiej strony - dla rodzin. I obecnie zamiast prowadzić aktywność medialną, zamiast udzielać się w kolejnych mediach pan Lasek powinien spotkać się z rodzinami i wyjaśnić nasze wątpliwości. On powinien mieć na uwadze to, że my nie jesteśmy ekspertami, a nasza osobista tragedia oderwana od polityki pogłębia się z każdą wiadomością dotyczącą katastrofy. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z dramatycznymi doniesieniami.

Co Maciej Lasek powinien zrobić?

Powinien spotkać się z nami i odnieść się do wszelkich wątpliwości oraz hipotez pojawiających się w mediach. Eksperci komisji Millera powinni stanąć i mówić, że ta hipoteza jest nieprawdziwa, ponieważ to, to i to... Nasze wątpliwości i działania nie mają charakteru politycznego. My chcemy uciąć wszelkie dyskusje, zweryfikować wszelkie wątpliwości. Jedynie wtedy będziemy mieli trochę spokoju, wytchnienia. W mojej ocenie komisja Millera nie jest komisją wiarygodną. Ona przejdzie do historii, jako jedyna komisja badająca katastrofę, która nie przebadała nawet wraku. Jednak komisja musi się spotykać z nami, musi wyjaśniać wątpliwości. My nie jesteśmy ekspertami, ale chcemy wiedzieć, jakie wiadomości są prawdziwe.

Jednak Lasek nie widzi zdaje się potrzeby działania innego niż powtarzanie tez raportu Millera.

To prowadzi do sytuacji kuriozalnej. Widać to w sprawie gen. Błasika. Instytut Sehna ustalił jasno, że nie ma dowodu na obecność generała Błasika w kokpicie tupolewa, a tymczasem komisja Millera wciąż to powtarza. Raportu wciąż nie poprawiono. W mojej ocenie dowody, jakimi dysponowała komisja Millera, są niezwykle słabe. Świadczy o tym choćby wypis dokumentów, jakich polska strona nie otrzymała z Rosji. Wydawanie więc końcowych wniosków i decyzji jest przedwczesne i niesłuszne. Tymczasem Lasek nie tylko stoi twardo na swoim stanowisku, ale również zdaje się nie widzieć potrzeby weryfikacji żadnych dowodów, które pojawiły się już po opublikowaniu raportu Millera. Zachowuje się, jakby żadne badania i ekspertyzy nie miały znaczenia.

Jest więc w ogóle sens spotykać się z tą komisją, z panem Laskiem?

Jeśli rozmowa będzie profesjonalna, rzetelna i rzeczowa to jest sens. Jeśli jednak rozmowa nie będzie taką, jeśli nie będzie to okazja do wytłumaczenia i wyjaśnienia rodzinom wątpliwości to spotykanie się nie ma sensu. Obecnie widzimy, że pan Lasek chowa się za spódnicę pani Kublik. Tymczasem człowiek, który jest pewien swoich racji, nie boi się przeciwników, nie boi się polemiki. Wspominam mojego śp. męża, który zawsze chodził na spotkania i walczył o uznanie swoich racji. Tak postępuje mężczyzna. Jednak Maciej Lasek woli działać inaczej. On się chowa za spódnicami dziennikarek, nie chce stanąć z otwartą przyłbicą naprzeciw swoich oponentów. Przecież polemiści mu krzywdy nie zrobią. Wątpliwości jest coraz więcej. Każda z nich wymaga reakcji, wyjaśnienia i odniesienia się. Jeśli one są absurdalne, to komisja Millera powinna wyjaśnić dlaczego i jak jest naprawdę. Na ostatnim spotkaniu w "Gazecie Wyborczej" ktoś zadał pytanie, ile osób z obecnych tam ekspertów było na miejscu tragedii. Nieśmiało zgłosił się jeden - meteorolog. Chciałabym wreszcie mieć trochę pewności. Nie możemy być wciąż szarpani niepewnością i wątpliwościami.

Rozmawiał TK
[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook