Jedynie prawda jest ciekawa


Kłosowski: Skandaliczne badania

13.12.2012

Rozmowa z posłem PiS Sławomirem Kłosowskim, byłym wiceszefem MEN.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje badania, jakie przeprowadził MEN na sześciolatkach i siedmiolatkach. Mają dać odpowiedź, czy dzieci 6-letnie mogą chodzić do szkół. Jak się okazuje badaniom, które kosztują 4 miliony złotych, poddano jedynie tych uczniów, którzy w szkole radzą sobie dobrze. Dzieci z problemami w nauce czy wychowawczymi ankieta ominie. Jak Pan to ocenia?

Sławomir Kłosowski: Nie przychodzi mi do głowy inne określenie niż "skandal". To mi się nie mieści w głowie. Mamy do czynienia z abstrakcją, z totalnym absurdem. To przypomina scenki z filmów Stanisława Barei. Robienie badań po pięciu latach obowiązywania obniżenia wieku szkolnego, na dobranej i zmanipulowanej grupie badawczej, zakrawa na kpinę. To jest szczyt skandalu. To jednak nie wszystko. Warto zaznaczyć, kto będzie te badania przeprowadzał.

Dlaczego Pan o tym wspomina?

Dlatego, że Instytut Badań Edukacyjnych jest w pełni zależny od MEN. Istnieje więc podejrzenie, że mamy również do czynienia z przekładaniem pieniędzy z jednej państwowej kieszeni do drugiej. To jest druga wątpliwość w tej sprawie. I niestety nie jest ona ostatnią.

Co również budzi niepokój?

Trzecią sprawą jest dobór grupy badawczej. Przecież mamy do czynienia z dobraniem takich respondentów, którzy pasują do tezy założonej z góry przez MEN. Taka decyzja po pierwsze sprawia, że stygmatyzuje się część dzieci. Badanie wskazuje, jakie dzieci odbiegają od normy, jakie sobie nie radzą. Poza tym teza i wnioski badań są już znane. Przypomina to standardy białoruskie. Tam też wszystko da się umotywować zmanipulowanymi badaniami. Ta sprawa przeraża i przekracza nawet najgorsze przewidywania dotyczące absurdów, jakie mogą mieć miejsce w Polsce. Myślałem, że mimo wszystko takich skandali nam rządzący oszczędzą. Okazuje się, że pod tymi rządami wszystko jest możliwe.

Co można w tej sprawie zrobić?

Chcemy po pierwsze skierować do prokuratury podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa. Będziemy również wnosili o zwołanie sejmowej komisji edukacji. Minister Szumilas powinna odpowiedzieć na nasze pytania, powinna powiedzieć, co dzieje się w resorcie. Chcemy, by prokuratura sprawdziła decyzje dotyczące badań, o których mówimy, pod kątem gospodarności środkami publicznymi. Również tendencyjny dobór grupy badawczej powinien zostać zbadany przez śledczych. To może być niezgodne z prawem. Na pewno nie jest etyczne. W tej kwestii nie ma nawet czego badać, nad czym się zastanawiać. Gołym okiem widać, jak to jest szyte...

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook