Jedynie prawda jest ciekawa


Kłosowski: "roszczeniowość Niemców może się źle skończyć"

08.02.2014

Prawie 80 milionów zł dostała mniejszość niemiecka w Polsce na edukację. W tym samym czasie Polacy w Niemczech mieli dostać 328 tys. zł. Nie dostali nic, bo... nie mają statusu mniejszości. O dysproporcjach w traktowaniu Polaków przez Niemców i Niemców przez Polaków rozmawiamy ze Sławomirem Kłosowskim, byłym wiceministrem edukacji narodowej w rządzie PiS.

STEFCZYK.INFO: Mniejszość niemiecka nie może narzekać na hojność skąpego raczej Tuska.

Sławomir Kłosowski: To klasyczny przykład dysproporcji środków łożonych na wszystkie dzieci uczące się w kraju, a już kosmiczna to jest dysproporcja jeśli chodzi o kształcenie Polaków w Niemczech. Niemiecki budżet, o wiele bardziej zasobny od naszego, nie idzie na rękę naszym rodakom w RFN. Problem polega na tym, że Polonia, która jest w Niemczech liczniejsza niż liczba Niemców w Polsce, nie ma statusu mniejszości narodowej. To dodatkowa niesprawiedliwość.


Do informacji o tak potężnym dotowaniu przez polskiego podatnika mniejszości niemieckiej jest wypowiedź jednego z jej przedstawicieli. Szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch powiedział, że dotacje są ok., ale powinny trafić np. do „zielonych szkół” na terenie RFN, aby tam mogły uczyć się dzieci Niemców opolskich.

To typowa dla Niemców taktyka – dać im palec, a zaraz zażądają ręki. Mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie zawsze była roszczeniowa i zawsze było jej wszystkiego mało. Jestem przyzwyczajony do takiego tonu ze strony ludzi, którzy traktują państwo polskie jak dojną krowę. Wykorzystują polskie prawo niemiłosiernie, ono jest sprzyjające takim zachowaniom. A sskrupółów z ich strony nie ma żadnych, a przecież, także na Opolszczyźnie, widzą wielką sferę ubóstwa wśród polskich dzieci, które niedojadają.


Wykorzystują jednak nie tylko prawo, ale i mentalność obecnie rządzących…

Tak, dokładnie tak jest. Ale to powoduje groźne skutki. Nauczanie niemieckich dzieci na Opolszczyźnie odbywa się w super warunkach. One opływają we wszystko, na nic nie brak pieniędzy. Samorządy zarządzane przez Niemców robia wszystko, aby pływały one w luksusach jak pączki w maśle, natomiast coraz bardziej pogarsza się sytuacja większości polskiej. To zaczyna budzić sprzeciw.


Paradoksalnie więc rząd, któremu tak ponoć drogie są dobre relacje z Niemcami, te relacje może więc doprowadzić do kryzysu, bo przecież – jak pan mówi – roszczeniowość mniejszości niemieckiej jest bez dna, więc pojawią się w końcu naturalne w takiej sytuacji tarcia tam na dole, wśród zwykłych mieszkańców.

Niektórzy działacze mniejszości niemieckiej, ci o szerszych horyzontach, dostrzegają już to niebezpieczeństwo i zwracają uwagę na to. Natomiast inni, tacy powiedziałbym aparatczycy związani z zarządem TSKN w ogóle tego nie dostrzegają.

Ten brak wstrzemięźliwości z ich strony, niedostrzeganie trudnej sytuacji polskich sąsiadów i ich dzieci, najbardziej może pogorszyć sytuację, bo zaostrzy konflikty.

Dobrym przykładem tej roszczeniowości jest ta słynna tablica z niemiecką nazwą na jednej ze stacji kolejowych na Opolszczyźnie, którą dotknęła klęska powodzi. Każda złotówka w takiej sytuacji się liczyła, ale nic to – kilkanaście tysięcy złotych na tablicę ze starą nazwą Chrząstowic musiało się znaleźć. To wszystko kiedyś źle się może skończyć.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook