Jedynie prawda jest ciekawa


Kłosowski: Matura nie uruchamia procesów myślowych

07.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem resortu edukacji Sławomirem Kłosowskim.

Stefczyk.info: w dniu rozpoczęcia matury były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski mówi, że matura jest obecnie bezcelowa i nie służy wykształceniu, a jedynie rekrutacji na studia. Pan w sposobie organizacji matury widzi jakiś przemyślany plan?

Sławomir Kłosowski: Od kilku lat wskazujemy, że matura zdawana przez absolwentów liceów nie uruchamia procesów myślowych uczniów, tych procesów, które uruchamiała matura w starej formule. Obecna matura jest egzaminem, który można wyćwiczyć. W liceach odbywają się niezliczone ilości ćwiczeń, trenuje się jej zdawanie. Dla licealisty, który takich ćwiczeń rozwiązał bez liku, matura nie jest żadnym problemem.

Czyli Konarzewski ma rację?

W jego przypadku jednak te stwierdzenia są mało zrozumiałe. On bowiem powinien mniej mówić, ale za to więcej robić. Przecież postulaty dotyczące zmian matury, dotyczące konstrukcji matury są zgłaszane od dawna. A Pan Konarzewski miał szanse ten egzamin naprawić, ulepszyć. Mógł choćby zmienić egzamin z języka polskiego, by bardziej skłaniał do myślenia, by lepiej przygotowywała człowieka do życia, a nie tylko do studiowania. Matura sensu strico powinna dawać szerokie ogólne wykształcenie, przygotowanie. Tak powinno być.

Tylko powinno być.

Niestety tak. wystarczy zobaczyć, że wciąż funkcjonuje krytykowany od dawna system oceniania - klucz odpowiedzi. To jest błędem samym w sobie. Mnie nie dziwi treść przekazu Pana Konarzewskiego. Mnie dziwi, że to mówi osoba, która mogła coś zmienić. Takie opinie mogą mieć osoby niezwiązane z systemem, a nie osoby, które miały szanse coś naprawić w oświacie. Na to było już wiele czasu. Matura jest krytykowana od lat.

Matura jednak jest zwieńczeniem całego procesu edukacji. Zmiany powinny być gruntowniejsze?

Matura jest elementem finalnym. Matura powinna dawać przepustkę do dorosłego życia inteligentnych Polaków. Rzeczywiście w tej sprawie zmiany muszą być głębsze i szersze. Należy wziąć na warsztat podstawę programową kształcenia ogólnego, załącznik do tej podstawy, czyli wykaz lektur. W oparciu o nie przecież opracowywane są pytania maturalne. Należy rozmawiać o modelu kształcenia na wszystkich etapach edukacji - od szkoły podstawowej do liceum. To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na to, jaka jest matura i co ona daje, a czego nie daje.

Na obecnej maturze podstawowej z polskiego tematami była sprawa obrazów przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego. Jak Pan ocenia te tematy?

Przyznam szczerze, że obawiałem się tematów nawiązujących do czasów współczesnych, do polityki. Zwłaszcza do obecnego systemu politycznego. Na szczęście jednak nie było np. akcentowania roli publicystów pokroju Jacka Żakowskiego. Takich zdarzeń nie odnotowałem. To cieszy, szczególnie, że zdarzało się już, że przy okazji lektur szkolnych podejmowano stosowne próby. Jednak z drugiej strony tematy zaproponowane były jedynie poprawne. Matura nie dawała pola do popisu osobom z inwencją twórczą. Uczniowie mieli się wcielić jedynie w odtwórcze role. To wynika z tego sposobu funkcjonowania matury oraz z formuły egzaminu, o którym mówiliśmy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook