Jedynie prawda jest ciekawa


Kłosowski: Matura nie uruchamia procesów myślowych

07.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem resortu edukacji Sławomirem Kłosowskim.

Stefczyk.info: w dniu rozpoczęcia matury były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski mówi, że matura jest obecnie bezcelowa i nie służy wykształceniu, a jedynie rekrutacji na studia. Pan w sposobie organizacji matury widzi jakiś przemyślany plan?

Sławomir Kłosowski: Od kilku lat wskazujemy, że matura zdawana przez absolwentów liceów nie uruchamia procesów myślowych uczniów, tych procesów, które uruchamiała matura w starej formule. Obecna matura jest egzaminem, który można wyćwiczyć. W liceach odbywają się niezliczone ilości ćwiczeń, trenuje się jej zdawanie. Dla licealisty, który takich ćwiczeń rozwiązał bez liku, matura nie jest żadnym problemem.

Czyli Konarzewski ma rację?

W jego przypadku jednak te stwierdzenia są mało zrozumiałe. On bowiem powinien mniej mówić, ale za to więcej robić. Przecież postulaty dotyczące zmian matury, dotyczące konstrukcji matury są zgłaszane od dawna. A Pan Konarzewski miał szanse ten egzamin naprawić, ulepszyć. Mógł choćby zmienić egzamin z języka polskiego, by bardziej skłaniał do myślenia, by lepiej przygotowywała człowieka do życia, a nie tylko do studiowania. Matura sensu strico powinna dawać szerokie ogólne wykształcenie, przygotowanie. Tak powinno być.

Tylko powinno być.

Niestety tak. wystarczy zobaczyć, że wciąż funkcjonuje krytykowany od dawna system oceniania - klucz odpowiedzi. To jest błędem samym w sobie. Mnie nie dziwi treść przekazu Pana Konarzewskiego. Mnie dziwi, że to mówi osoba, która mogła coś zmienić. Takie opinie mogą mieć osoby niezwiązane z systemem, a nie osoby, które miały szanse coś naprawić w oświacie. Na to było już wiele czasu. Matura jest krytykowana od lat.

Matura jednak jest zwieńczeniem całego procesu edukacji. Zmiany powinny być gruntowniejsze?

Matura jest elementem finalnym. Matura powinna dawać przepustkę do dorosłego życia inteligentnych Polaków. Rzeczywiście w tej sprawie zmiany muszą być głębsze i szersze. Należy wziąć na warsztat podstawę programową kształcenia ogólnego, załącznik do tej podstawy, czyli wykaz lektur. W oparciu o nie przecież opracowywane są pytania maturalne. Należy rozmawiać o modelu kształcenia na wszystkich etapach edukacji - od szkoły podstawowej do liceum. To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na to, jaka jest matura i co ona daje, a czego nie daje.

Na obecnej maturze podstawowej z polskiego tematami była sprawa obrazów przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego. Jak Pan ocenia te tematy?

Przyznam szczerze, że obawiałem się tematów nawiązujących do czasów współczesnych, do polityki. Zwłaszcza do obecnego systemu politycznego. Na szczęście jednak nie było np. akcentowania roli publicystów pokroju Jacka Żakowskiego. Takich zdarzeń nie odnotowałem. To cieszy, szczególnie, że zdarzało się już, że przy okazji lektur szkolnych podejmowano stosowne próby. Jednak z drugiej strony tematy zaproponowane były jedynie poprawne. Matura nie dawała pola do popisu osobom z inwencją twórczą. Uczniowie mieli się wcielić jedynie w odtwórcze role. To wynika z tego sposobu funkcjonowania matury oraz z formuły egzaminu, o którym mówiliśmy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook