Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: Nie zgadzamy się na reformę KRUS

03.01.2012

Ministerstwo Pracy chce, by do 67. roku życia pracowali nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale również w KRUS. Sprawa ta budzi sprzeciw wśród rolników i w koalicyjnym PSL. O komentarz na ten temat poprosiliśmy Eugeniusza Kłopotka, posła ludowców.

Stefczyk.info: Donald Tusk już na początku 2012 roku ma zamiar ostro ciąć wydatki. Jak ludowcy patrzą na to, że już niedługo realne staną się propozycje premiera zapowiadane w expose?

W większości tych propozycji, które w swoim expose przedstawił premier Tusk, PSL nie będzie negował i je poprze. W paru elementach wymagana jest dalsza rozmowa, celem wyszukiwania kompromisu.

Oczywiście chodzi o KRUS?

Tak. Chodzi o wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie, kwestia funkcjonowania KRUS-u. Nie zgadzamy się na jego reformę. To co w tej chwili budzi u nas największe kontrowersje, to podniesienie wieku emerytalnego przede wszystkim kobiet o 7 lat. Na to póki co w PSL-u zgody nie ma. Czyste podniesienie wieku emerytalnego bez żadnych propozycji ulgowych dla kobiet jest niedopuszczalne. Wierzę w to, że wypracujemy kompromis. My ze swojej strony proponujemy rozważyć kwestię dzietności. A ci z lewej strony politycznej proponują kwestię długości pracy, aby ktoś kto przykładowo pracuje 50 lat, w kwestii formalnej zapracował na emeryturę, bez osiągania odpowiedniego wieku. Wydaje mi się, że premier nie będzie chciał ryzykować bez jakichkolwiek kompromisów twardo forsować dołożenie 7 lat dodatkowo dla kobiet. Nawet Ruch Palikota się temu sprzeciwia. Ufam, że uda się wypracować kompromis, bo lepszy rydz niż nic.

Tylko, że premier ma do wyboru nie tylko rydz, albo nic. Bo może zawrzeć koalicję z SLD. Czy PSL staje się elastyczne i ugodowe, gdyż obawia się, że może zostać zastąpione?

Zupełnie nie bierzemy tego pod uwagę. W naszych decyzjach nie kierujemy się tym, że jest straszak w postaci SLD, czy Ruchu Palikota. My po prostu widzimy pewne sprawy tak, a nie inaczej. Próbujemy szukać wspólnego rozwiązania razem z Platformą. Gdyby okazało się, że premier Tusk razem ze swoją partią chcą forsować niektóre rozwiązania bez uzgodnienia koalicyjnego, przy pomocy opozycji, to w pewnym momencie jedni i drudzy zastanowią się czy powinna ona funkcjonować dalej. Mam nadzieję, że do czegoś takiego nie dojdzie. Póki co jest wola kontynuowania koalicji. I sądzę, że uda się przełamać różnicę w podejściu do niektórych spraw. Generalnie jesteśmy za dosyć głębokimi reformami. Ważne jest dla nas jedno. By w tym wszystkim uchronić najuboższych, nie zgubić człowieka. Ratowanie finansów publicznych nie może być typowo ortodoksyjne pod względem fiskalnym. Musi w tym wszystkim być pewna logika, a ona mówi, by chronić najuboższych.

not. miz
[fot. Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook