Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: nie czujemy oddechu lewicy i Palikota

20.12.2011

Wczoraj w programie Tomasza Lisa w TVP2, premier Donald Tusk: "jeśli PSL uzna, że nie chce razem z nami przeprowadzić pakietu reform zapowiedzianego w expose, jeśli będzie szukało pretekstu, by być przeciw koncepcjom rządu, jako całości, to trudno będzie dalej kontynuować współpracę". Dodał jednak, że znajdzie "argumenty, by przekonać PSL do zaakceptowania całości propozycji zawartych w expose". O komentarz do tych słów premiera poprosiliśmy posła PSL, Eugeniusza Kłopotka:

Od samego początku wiadomym jest, że ta koalicja nie jest zbudowana na takich pewnych, trwałych podstawach, dlatego, że jednak w kontekście tych zapowiedzi pana premiera w wielu kwestiach się różnimy, nieraz bardziej, nieraz mniej. Na pewno w niektórych sprawach jesteśmy w stanie uzyskać kompromis, ale być może są i takie sprawy, w których o kompromis będzie bardzo trudno. Wtedy, my zdajemy sobie z tego sprawę, zresztą to pan premier już zapowiedział - będzie wyciągał rękę do Ruchu Palikota czy do lewicy. No i powiedzmy sobie szczerze, gdyby zbyt często sięgał po wsparcie do lewicy czy do Ruchu Palikota, no to trzeba by było się zastanowić, co dalej z koalicją. Ale póki co myślę, że to jest jeszcze za szybko, żeby wieszczyć zły koniec funkcjonowania tej koalicji. Zobaczymy.

- Czy to oznacza, że PSL będzie jednak głosował przeciw propozycjom rządu?

Za szybko dzisiaj mówić w sposób jednoznaczny, czy PSL coś poprze, czy nie. W zdecydowanej większości poprze, ale z pewnością nie wszystko. Trzeba jednak poczekać na szczegóły, na konkretne projekty ustaw. Wtedy będziemy mądrzejsi, co do naszych przyszłych decyzji.

- A dlaczego właśnie teraz premier Donald Tusk uznał, że trzeba pogrozić PSL-owi?

Ja bym tu nie doszukiwał się jakiegoś drugiego dna, bo przecież premier od samego początku mówił, że jest tak zdeterminowany, żeby przeprowadzić te reformy, że jak trzeba będzie, wbrew koalicjantowi sięgnie po pomoc do opozycji, mając na myśli Ruch Palikota lub lewicę. W związku z tym, my też jesteśmy na takie warianty i rozwiązania przygotowani.

Na pewno nie będziemy analizować konkretnych propozycji, pod kątem tego, czy będzie dla nich wsparcie ze strony Palikota, czy lewicy, czy będziemy czuć na plecach oddech tych ugrupowań. One nas nie interesują. Nas interesują konkretne propozycje rozwiązań i do nich będziemy się odnosić, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i nasz program i zobaczymy. Mam nadzieję, że w zdecydowanej większości kompromis koalicyjny będzie osiągany. Być może we wszystkim.


not. zrk
[fot. la-mi]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook