Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: nie czujemy oddechu lewicy i Palikota

20.12.2011

Wczoraj w programie Tomasza Lisa w TVP2, premier Donald Tusk: "jeśli PSL uzna, że nie chce razem z nami przeprowadzić pakietu reform zapowiedzianego w expose, jeśli będzie szukało pretekstu, by być przeciw koncepcjom rządu, jako całości, to trudno będzie dalej kontynuować współpracę". Dodał jednak, że znajdzie "argumenty, by przekonać PSL do zaakceptowania całości propozycji zawartych w expose". O komentarz do tych słów premiera poprosiliśmy posła PSL, Eugeniusza Kłopotka:

Od samego początku wiadomym jest, że ta koalicja nie jest zbudowana na takich pewnych, trwałych podstawach, dlatego, że jednak w kontekście tych zapowiedzi pana premiera w wielu kwestiach się różnimy, nieraz bardziej, nieraz mniej. Na pewno w niektórych sprawach jesteśmy w stanie uzyskać kompromis, ale być może są i takie sprawy, w których o kompromis będzie bardzo trudno. Wtedy, my zdajemy sobie z tego sprawę, zresztą to pan premier już zapowiedział - będzie wyciągał rękę do Ruchu Palikota czy do lewicy. No i powiedzmy sobie szczerze, gdyby zbyt często sięgał po wsparcie do lewicy czy do Ruchu Palikota, no to trzeba by było się zastanowić, co dalej z koalicją. Ale póki co myślę, że to jest jeszcze za szybko, żeby wieszczyć zły koniec funkcjonowania tej koalicji. Zobaczymy.

- Czy to oznacza, że PSL będzie jednak głosował przeciw propozycjom rządu?

Za szybko dzisiaj mówić w sposób jednoznaczny, czy PSL coś poprze, czy nie. W zdecydowanej większości poprze, ale z pewnością nie wszystko. Trzeba jednak poczekać na szczegóły, na konkretne projekty ustaw. Wtedy będziemy mądrzejsi, co do naszych przyszłych decyzji.

- A dlaczego właśnie teraz premier Donald Tusk uznał, że trzeba pogrozić PSL-owi?

Ja bym tu nie doszukiwał się jakiegoś drugiego dna, bo przecież premier od samego początku mówił, że jest tak zdeterminowany, żeby przeprowadzić te reformy, że jak trzeba będzie, wbrew koalicjantowi sięgnie po pomoc do opozycji, mając na myśli Ruch Palikota lub lewicę. W związku z tym, my też jesteśmy na takie warianty i rozwiązania przygotowani.

Na pewno nie będziemy analizować konkretnych propozycji, pod kątem tego, czy będzie dla nich wsparcie ze strony Palikota, czy lewicy, czy będziemy czuć na plecach oddech tych ugrupowań. One nas nie interesują. Nas interesują konkretne propozycje rozwiązań i do nich będziemy się odnosić, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i nasz program i zobaczymy. Mam nadzieję, że w zdecydowanej większości kompromis koalicyjny będzie osiągany. Być może we wszystkim.


not. zrk
[fot. la-mi]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook