Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: nie czujemy oddechu lewicy i Palikota

20.12.2011

Wczoraj w programie Tomasza Lisa w TVP2, premier Donald Tusk: "jeśli PSL uzna, że nie chce razem z nami przeprowadzić pakietu reform zapowiedzianego w expose, jeśli będzie szukało pretekstu, by być przeciw koncepcjom rządu, jako całości, to trudno będzie dalej kontynuować współpracę". Dodał jednak, że znajdzie "argumenty, by przekonać PSL do zaakceptowania całości propozycji zawartych w expose". O komentarz do tych słów premiera poprosiliśmy posła PSL, Eugeniusza Kłopotka:

Od samego początku wiadomym jest, że ta koalicja nie jest zbudowana na takich pewnych, trwałych podstawach, dlatego, że jednak w kontekście tych zapowiedzi pana premiera w wielu kwestiach się różnimy, nieraz bardziej, nieraz mniej. Na pewno w niektórych sprawach jesteśmy w stanie uzyskać kompromis, ale być może są i takie sprawy, w których o kompromis będzie bardzo trudno. Wtedy, my zdajemy sobie z tego sprawę, zresztą to pan premier już zapowiedział - będzie wyciągał rękę do Ruchu Palikota czy do lewicy. No i powiedzmy sobie szczerze, gdyby zbyt często sięgał po wsparcie do lewicy czy do Ruchu Palikota, no to trzeba by było się zastanowić, co dalej z koalicją. Ale póki co myślę, że to jest jeszcze za szybko, żeby wieszczyć zły koniec funkcjonowania tej koalicji. Zobaczymy.

- Czy to oznacza, że PSL będzie jednak głosował przeciw propozycjom rządu?

Za szybko dzisiaj mówić w sposób jednoznaczny, czy PSL coś poprze, czy nie. W zdecydowanej większości poprze, ale z pewnością nie wszystko. Trzeba jednak poczekać na szczegóły, na konkretne projekty ustaw. Wtedy będziemy mądrzejsi, co do naszych przyszłych decyzji.

- A dlaczego właśnie teraz premier Donald Tusk uznał, że trzeba pogrozić PSL-owi?

Ja bym tu nie doszukiwał się jakiegoś drugiego dna, bo przecież premier od samego początku mówił, że jest tak zdeterminowany, żeby przeprowadzić te reformy, że jak trzeba będzie, wbrew koalicjantowi sięgnie po pomoc do opozycji, mając na myśli Ruch Palikota lub lewicę. W związku z tym, my też jesteśmy na takie warianty i rozwiązania przygotowani.

Na pewno nie będziemy analizować konkretnych propozycji, pod kątem tego, czy będzie dla nich wsparcie ze strony Palikota, czy lewicy, czy będziemy czuć na plecach oddech tych ugrupowań. One nas nie interesują. Nas interesują konkretne propozycje rozwiązań i do nich będziemy się odnosić, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i nasz program i zobaczymy. Mam nadzieję, że w zdecydowanej większości kompromis koalicyjny będzie osiągany. Być może we wszystkim.


not. zrk
[fot. la-mi]

Warto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook