Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: "Dziwię się PO, że nie chce tego referendum"

22.10.2013

Coraz mniej rozumiem PO i samego pana premiera. To chyba idzie w kierunku, aby przegrać najbliższe wybory" - mówi poseł PSL w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Dlaczego pana zdaniem marszałek Kopacz przesunęła głosowanie nad wnioskiem o referendum ws. reformy obniżenia wieku szkolnego?

Eugeniusz Kłopotek: Nie mam pojęcia. Można snuć różne domysły, również takie, że być może zabraknie frekwencji po stronie koalicji, ale wydaje mi się, że temat trzeba jednoznacznie rozstrzygnąć. Dziwię się Platformie dlaczego nie chce tego referendum, skoro złożono milion podpisów pod tym wnioskiem. Można to chociaż przekazać do Komisji Ustawodawczej. 

Czy pana zdaniem to kolejne ucinanie demokratycznych aktywności przez PO? Mam tu na myśli warszawskie referendum.

Wszystko co miałem do powiedzenia, co myślałem o Platformie, powiedziałem we wrześniu, kiedy powtórzyłem lipcowy komentarz do poczynań PO. Od dziennikarzy sejmowych otrzymałem za krytykowanie Platformy żółtą kartkę. Sam się dziwię dokąd Platforma zbliża. 

Czy pana zdaniem nie powinno się przełożyć tej reformy szkolnej chociażby ze względu na raport NIK, który punktuje nieprzygotowanie szkół?

Ależ oczywiście, że raport NIK jest druzgocący dla tej reformy. Szkoły nie są przygotowane. To mogę też potwierdzić naocznie, jako poseł z województwa kujawsko – pomorskiego. Szkoły, oczywiście nie wszystkie, ale ogółem nie są przygotowane. Brakuje pewnych logistycznych rozwiązań dla tych sześciolatków – np. to dziecko będzie się niekiedy stykało z kilkunastoletnim młodzieńcem, u którego buzują hormony. Żaden nauczyciel nie będzie w stanie upilnować i zabezpieczyć tego sześciolatka. Dlatego jestem za tym, że to rodzice powinni decydować kiedy ich dziecko pójdzie do szkoły. Tak jak do tej pory.

Pani marszałek powiedziała dziś na konferencji, że reforma ma na celu „wyrównanie szans polskich dzieci”, a z drugiej strony rząd obcina fundusze na zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Czy to się nie wyklucza?

Pani marszałek zapomina, że np. w Finlandii, gdzie poziom edukacji jest na bardzo wysokim poziomie, dzieci chodzą do szkoły od siódmego roku życia – a jeżeli rodzic uważa, że to dziecko nie jest przygotowane, to posyłają je w wieku ośmiu lat. A to też są standardy europejskie.

Czy nadal pan poseł podtrzymuje, że poprze referendum?

Poprę referendum. Jest tam pewien kłopotliwy niuans, m.in. dla mnie i moich kolegów z kubu. Tam nie ma jedno pytania, jest ich aż pięć. To trochę utrudnia podjęcie jednoznacznej decyzji parlamentarzystom ws. sześciolatków. Jednak zawsze może się zebrać grupa 65 posłów, bądź komisja i przygotować odpowiedni, nowy wniosek o referendum, zawierający tylko jedno pytanie dotyczące wyłącznie reformy obniżenia wieku szkolnego.

Wspomniał pan na początku o tych domysłach, że spekuluje się, że głosowanie zostało przełożone ze względu na niemożność zebrania większości przez koalicję. Dlaczego rząd za wszelką cenę broni tej reformy?

Proszę mnie nie pytać czemu rząd postępuje tak czy inaczej, gdyż coraz mniej rozumiem Platformę Obywatelską i samego pana premiera. To chyba idzie w kierunku, aby w 2015 roku – albo wcześniej – przegrać wybory. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. facebook.com]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook