Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopotek: "Dziwię się PO, że nie chce tego referendum"

22.10.2013

Coraz mniej rozumiem PO i samego pana premiera. To chyba idzie w kierunku, aby przegrać najbliższe wybory" - mówi poseł PSL w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Dlaczego pana zdaniem marszałek Kopacz przesunęła głosowanie nad wnioskiem o referendum ws. reformy obniżenia wieku szkolnego?

Eugeniusz Kłopotek: Nie mam pojęcia. Można snuć różne domysły, również takie, że być może zabraknie frekwencji po stronie koalicji, ale wydaje mi się, że temat trzeba jednoznacznie rozstrzygnąć. Dziwię się Platformie dlaczego nie chce tego referendum, skoro złożono milion podpisów pod tym wnioskiem. Można to chociaż przekazać do Komisji Ustawodawczej. 

Czy pana zdaniem to kolejne ucinanie demokratycznych aktywności przez PO? Mam tu na myśli warszawskie referendum.

Wszystko co miałem do powiedzenia, co myślałem o Platformie, powiedziałem we wrześniu, kiedy powtórzyłem lipcowy komentarz do poczynań PO. Od dziennikarzy sejmowych otrzymałem za krytykowanie Platformy żółtą kartkę. Sam się dziwię dokąd Platforma zbliża. 

Czy pana zdaniem nie powinno się przełożyć tej reformy szkolnej chociażby ze względu na raport NIK, który punktuje nieprzygotowanie szkół?

Ależ oczywiście, że raport NIK jest druzgocący dla tej reformy. Szkoły nie są przygotowane. To mogę też potwierdzić naocznie, jako poseł z województwa kujawsko – pomorskiego. Szkoły, oczywiście nie wszystkie, ale ogółem nie są przygotowane. Brakuje pewnych logistycznych rozwiązań dla tych sześciolatków – np. to dziecko będzie się niekiedy stykało z kilkunastoletnim młodzieńcem, u którego buzują hormony. Żaden nauczyciel nie będzie w stanie upilnować i zabezpieczyć tego sześciolatka. Dlatego jestem za tym, że to rodzice powinni decydować kiedy ich dziecko pójdzie do szkoły. Tak jak do tej pory.

Pani marszałek powiedziała dziś na konferencji, że reforma ma na celu „wyrównanie szans polskich dzieci”, a z drugiej strony rząd obcina fundusze na zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Czy to się nie wyklucza?

Pani marszałek zapomina, że np. w Finlandii, gdzie poziom edukacji jest na bardzo wysokim poziomie, dzieci chodzą do szkoły od siódmego roku życia – a jeżeli rodzic uważa, że to dziecko nie jest przygotowane, to posyłają je w wieku ośmiu lat. A to też są standardy europejskie.

Czy nadal pan poseł podtrzymuje, że poprze referendum?

Poprę referendum. Jest tam pewien kłopotliwy niuans, m.in. dla mnie i moich kolegów z kubu. Tam nie ma jedno pytania, jest ich aż pięć. To trochę utrudnia podjęcie jednoznacznej decyzji parlamentarzystom ws. sześciolatków. Jednak zawsze może się zebrać grupa 65 posłów, bądź komisja i przygotować odpowiedni, nowy wniosek o referendum, zawierający tylko jedno pytanie dotyczące wyłącznie reformy obniżenia wieku szkolnego.

Wspomniał pan na początku o tych domysłach, że spekuluje się, że głosowanie zostało przełożone ze względu na niemożność zebrania większości przez koalicję. Dlaczego rząd za wszelką cenę broni tej reformy?

Proszę mnie nie pytać czemu rząd postępuje tak czy inaczej, gdyż coraz mniej rozumiem Platformę Obywatelską i samego pana premiera. To chyba idzie w kierunku, aby w 2015 roku – albo wcześniej – przegrać wybory. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. facebook.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook