Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: znacząca zmiana sondażowa

31.12.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: W 2013 roku doszło do zmiany trendów politycznych, co uwidoczniło się w sondażach poparcia politycznego. Czy zmiana lidera badań z PO na PiS to sygnał o poważnej zmianie politycznej w Polsce?

Jacek Kloczkowski: Zawsze, gdy dochodzi do zmiany w sondażach, które pokazują, że długotrwały lider w sposób trwały traci swoją pozycję, a w jego miejsce pojawia się nowy lider i dominuje w sposób trwały, mamy niewątpliwie znaczące wydarzenie. To tym bardziej znaczące, że w realiach polskich kilkanaście miesięcy temu taką zmianę traktowano jak incydent, a wcześniej wręcz uznawano ją za coś niemożliwego. Zważywszy na te prognozy zmiana w sondażach jest zmianą rewolucyjną. Szczególnie, że ta zmiana nie ma charakteru incydentalnego. Ona raczej odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w polskiej opinii publicznej.

W pana ocenie PO wytraciła znaczną część swoich zdolności mobilizacji wyborców i zdobywania nowych? Może zmiana w sondażach jest jednak chwilowa?

Gdybym miał ocenić w sposób jednoznaczny przyszłość Platformy w tej chwili powiedziałbym, że dalszy ciąg rozpadu partii jest nieuchronny. Na razie nie widać tam żadnego dobrego pomysłu, jak ugasić pożar na pokładzie. Co więcej, widać, że pojawiają się nowe ogniska konfliktów i pożarów. Trzeba gasić kolejne pożary, afery czy konflikty wewnętrzne. Do tego dochodzi duże niezadowolenie elektoratu z obu stron. To dość ciekawe, ale zarówno konserwatyści jak i lewicowcy sprzyjający PO są zawiedzeni.

Dlaczego? Co się nie podoba jednym i drugim?

Konserwatyści są zawiedzeni, że PO skręca w lewo, że nie realizuje programu w sferze gospodarczej, tylko doprowadza do zadłużenia państwa, do wzrostu biurokracji itd. Z drugiej strony lewicowi wyborcy są zawiedzeni, że zwrot w lewo, który pozbawia PO wyborców konserwatywnych, nie jest większy. Dla lewicy to wciąż zatrzymywanie się w połowie drogi. Pomysł na partię bez wyraźnej idei, która lawiruje między lewicą a prawicą, nie oferując niczego w sensie programowym, się wyczerpał.

Na stałe? Polacy już nie uwierzą w PO, partię dla każdego?

Przy polskiej polityce i jej nieprzewidywalności zawsze istnieje możliwość, że PO zostanie przez część wyborców zostanie potraktowana jako wybór zła, ale mniejszego. Wówczas oni będą trwać przy partii Tuska, choć są z niej zupełnie niezadowoleni. Pytaniem rozstrzygającym będzie różnica między PiSem a PO w sondażach przed samymi wyborami. Jeśli dystans między partiami będzie nie duży, to może mieć znaczenie.

Niektórzy komentatorzy wskazują, że w wyborach być może PiS wygra, ale zapewne rządzić będzie koalicja PO i SLD. Pana zdaniem to realne?

Wiele sondaży wskazuje, że taka możliwość w sensie matematycznym istnieje. PiS rzeczywiście może wygrać, ale bez na tyle silnej większości, by stworzyć rząd. A wtedy może dojść do zawiązania koalicji przeciwko PiSowi. Front różnych interesów, strachu i innych motywacji może sprawić, że SLD z PO, być może i z PSL, zawiążą sojusz antyPiSowski. Zarówno Platforma jak i Sojusz będą kalkulowały jedynie pragmatycznie, czy taki sojusz się im opłaca.

Może im się opłacić dopuszczenie do powstania PiSowskiego rządu?

Jest możliwe, że opłaci się im dopuszczenie PiSu do władzy, ale jednoczesne rozpoczęcie akcji nękania rządu, jak w latach 2005-2007. Pytanie jaka będzie kalkulacja. Sądzę, że chęć pozostania PO przy władzy będzie silna. Równie silna, jak chęć dojścia do władzy w SLD. Jednak gdyby takie porozumienie powstało, również może ono wzmacniać PiS w dłuższej perspektywie. Szczególnie, że przecież porozumienie PO z SLD spowoduje kolejną falą odpływu elektoratu Platformy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook