Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: znacząca zmiana sondażowa

31.12.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: W 2013 roku doszło do zmiany trendów politycznych, co uwidoczniło się w sondażach poparcia politycznego. Czy zmiana lidera badań z PO na PiS to sygnał o poważnej zmianie politycznej w Polsce?

Jacek Kloczkowski: Zawsze, gdy dochodzi do zmiany w sondażach, które pokazują, że długotrwały lider w sposób trwały traci swoją pozycję, a w jego miejsce pojawia się nowy lider i dominuje w sposób trwały, mamy niewątpliwie znaczące wydarzenie. To tym bardziej znaczące, że w realiach polskich kilkanaście miesięcy temu taką zmianę traktowano jak incydent, a wcześniej wręcz uznawano ją za coś niemożliwego. Zważywszy na te prognozy zmiana w sondażach jest zmianą rewolucyjną. Szczególnie, że ta zmiana nie ma charakteru incydentalnego. Ona raczej odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w polskiej opinii publicznej.

W pana ocenie PO wytraciła znaczną część swoich zdolności mobilizacji wyborców i zdobywania nowych? Może zmiana w sondażach jest jednak chwilowa?

Gdybym miał ocenić w sposób jednoznaczny przyszłość Platformy w tej chwili powiedziałbym, że dalszy ciąg rozpadu partii jest nieuchronny. Na razie nie widać tam żadnego dobrego pomysłu, jak ugasić pożar na pokładzie. Co więcej, widać, że pojawiają się nowe ogniska konfliktów i pożarów. Trzeba gasić kolejne pożary, afery czy konflikty wewnętrzne. Do tego dochodzi duże niezadowolenie elektoratu z obu stron. To dość ciekawe, ale zarówno konserwatyści jak i lewicowcy sprzyjający PO są zawiedzeni.

Dlaczego? Co się nie podoba jednym i drugim?

Konserwatyści są zawiedzeni, że PO skręca w lewo, że nie realizuje programu w sferze gospodarczej, tylko doprowadza do zadłużenia państwa, do wzrostu biurokracji itd. Z drugiej strony lewicowi wyborcy są zawiedzeni, że zwrot w lewo, który pozbawia PO wyborców konserwatywnych, nie jest większy. Dla lewicy to wciąż zatrzymywanie się w połowie drogi. Pomysł na partię bez wyraźnej idei, która lawiruje między lewicą a prawicą, nie oferując niczego w sensie programowym, się wyczerpał.

Na stałe? Polacy już nie uwierzą w PO, partię dla każdego?

Przy polskiej polityce i jej nieprzewidywalności zawsze istnieje możliwość, że PO zostanie przez część wyborców zostanie potraktowana jako wybór zła, ale mniejszego. Wówczas oni będą trwać przy partii Tuska, choć są z niej zupełnie niezadowoleni. Pytaniem rozstrzygającym będzie różnica między PiSem a PO w sondażach przed samymi wyborami. Jeśli dystans między partiami będzie nie duży, to może mieć znaczenie.

Niektórzy komentatorzy wskazują, że w wyborach być może PiS wygra, ale zapewne rządzić będzie koalicja PO i SLD. Pana zdaniem to realne?

Wiele sondaży wskazuje, że taka możliwość w sensie matematycznym istnieje. PiS rzeczywiście może wygrać, ale bez na tyle silnej większości, by stworzyć rząd. A wtedy może dojść do zawiązania koalicji przeciwko PiSowi. Front różnych interesów, strachu i innych motywacji może sprawić, że SLD z PO, być może i z PSL, zawiążą sojusz antyPiSowski. Zarówno Platforma jak i Sojusz będą kalkulowały jedynie pragmatycznie, czy taki sojusz się im opłaca.

Może im się opłacić dopuszczenie do powstania PiSowskiego rządu?

Jest możliwe, że opłaci się im dopuszczenie PiSu do władzy, ale jednoczesne rozpoczęcie akcji nękania rządu, jak w latach 2005-2007. Pytanie jaka będzie kalkulacja. Sądzę, że chęć pozostania PO przy władzy będzie silna. Równie silna, jak chęć dojścia do władzy w SLD. Jednak gdyby takie porozumienie powstało, również może ono wzmacniać PiS w dłuższej perspektywie. Szczególnie, że przecież porozumienie PO z SLD spowoduje kolejną falą odpływu elektoratu Platformy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook