Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Wybory zweryfikują wszystko

13.04.2014

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO – mówi politolog Ośrodka Myśli Politycznej dr Jacek Kloczkowski.

Stefczyk.info: Czy w czasach gdy przekaz medialny jest całkowicie zdominowany przez dwie największe partie polityczne, małe ugrupowania takie jak Solidarna Polska, Polska Razem, Kongres Nowej Prawicy czy Ruch Narodowy mają szansę osiągnąć dobry wynik w eurowyborach?

dr Jacek Kloczkowski – W przypadku mniejszych partii politycznych sukcesem byłoby przekroczenie progu wyborczego w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, bądź jakiekolwiek zaistnienie na scenie politycznej. Pamiętajmy, że z chwilą powstawania tych ugrupowań, ich cele były zupełnie inne – partie chciały rozbijać monopol PO i PiS, aby konkurować z największymi o zwycięstwo. Na przykładzie Solidarnej Polski możemy obserwować, że ten plan nie powiódł się, a te partie nie tylko nie są w stanie przebić monopolu największych, ale wręcz muszą walczyć o przetrwanie.

Politycy mniejszych partii powołują się na poprzednie wybory europejskie, w których przy znikomej frekwencji wystarczyło zdobyć 350 tys. głosów aby przekroczyć próg wyborczy. Czy taka matematyka wyborcza jest w tym przypadku właściwa?

Jeżeli nie ma żadnego innego punktu oparcia, to szuka się go w analogiach historycznych i liczbach. W takim wypadku można powiedzieć, że niska frekwencja w wyborach może jakikolwiek sukces małym partią przynieść. Jednak nie sądzę aby elektorat tych partii był bardziej zaktywizowany od pozostałych, więc taka analogia może okazać się błędna.

Gdzie leży sukces Kongresu Nowej Prawicy, która w ostatnim czasie stale przekracza 5 proc. próg wyborczy?

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO. W oczach elektoratu to może mieć znaczenie, ponieważ Mikke staje się dla wyborców bardziej wiarygodny jeśli chcą powiewu nowości, przynajmniej jeśli chodzi o skład parlamentu czy polskiej reprezentacji w Brukseli. Dodatkowo prezentuje wywrotowy styl, mogący przynieść głosy ludzi, którzy chcą ukarać PO czy PiS. Warto zwrócić uwagę na libertariańskie podejście Mikkego, które może zmobilizować kolejną grupę wyborów i odwrócić ich uwagę np. od Jarosława Gowina, który chciał przyciągnąć wolnorynkowy elektorat. W momencie gdy przyjdą wybory, przekonamy się, czy sondaże mówią prawdę.

Czy Tomasz Adamek może być motorem napędowym dla Solidarnej Polski? Liderzy ugrupowania liczą, że bokser może zebrać nawet 100 tys. głosów. Przypomnę tylko, że Jerzy Buzek w 2009r. zdobył na Śląsku ponad 390 tys. głosów.

To jest bardzo duży eksperyment. W przypadku Jerzego Buzka należy pamiętać, że jest to polityk o bardzo bogatej przeszłości i doświadczeniu politycznym. Adamek jest kompletnym nowicjuszem, a dyscyplina, którą dotychczas się zajmował jest mało kojarzona z polityką. Pamiętajmy, że bokser będzie coraz mocniej maglowany przez media i konkurentów politycznych i tu pojawia się pytanie, czy on sobie w takiej konwencji poradzi? Osobiście nie jestem przekonany, czy to dobry ruch, zwłaszcza, że szyld Solidarnej Polski nie pomaga. Gdyby startował z PO czy PiS sytuacja byłaby zupełnie inne. Dodam tylko, że sportowcy, którzy dotąd weszli do polityki, nie odnieśli wielkiego sukcesu i to również może być brane pod uwagę przez wyborców.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook