Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Wybory zweryfikują wszystko

13.04.2014

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO – mówi politolog Ośrodka Myśli Politycznej dr Jacek Kloczkowski.

Stefczyk.info: Czy w czasach gdy przekaz medialny jest całkowicie zdominowany przez dwie największe partie polityczne, małe ugrupowania takie jak Solidarna Polska, Polska Razem, Kongres Nowej Prawicy czy Ruch Narodowy mają szansę osiągnąć dobry wynik w eurowyborach?

dr Jacek Kloczkowski – W przypadku mniejszych partii politycznych sukcesem byłoby przekroczenie progu wyborczego w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, bądź jakiekolwiek zaistnienie na scenie politycznej. Pamiętajmy, że z chwilą powstawania tych ugrupowań, ich cele były zupełnie inne – partie chciały rozbijać monopol PO i PiS, aby konkurować z największymi o zwycięstwo. Na przykładzie Solidarnej Polski możemy obserwować, że ten plan nie powiódł się, a te partie nie tylko nie są w stanie przebić monopolu największych, ale wręcz muszą walczyć o przetrwanie.

Politycy mniejszych partii powołują się na poprzednie wybory europejskie, w których przy znikomej frekwencji wystarczyło zdobyć 350 tys. głosów aby przekroczyć próg wyborczy. Czy taka matematyka wyborcza jest w tym przypadku właściwa?

Jeżeli nie ma żadnego innego punktu oparcia, to szuka się go w analogiach historycznych i liczbach. W takim wypadku można powiedzieć, że niska frekwencja w wyborach może jakikolwiek sukces małym partią przynieść. Jednak nie sądzę aby elektorat tych partii był bardziej zaktywizowany od pozostałych, więc taka analogia może okazać się błędna.

Gdzie leży sukces Kongresu Nowej Prawicy, która w ostatnim czasie stale przekracza 5 proc. próg wyborczy?

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO. W oczach elektoratu to może mieć znaczenie, ponieważ Mikke staje się dla wyborców bardziej wiarygodny jeśli chcą powiewu nowości, przynajmniej jeśli chodzi o skład parlamentu czy polskiej reprezentacji w Brukseli. Dodatkowo prezentuje wywrotowy styl, mogący przynieść głosy ludzi, którzy chcą ukarać PO czy PiS. Warto zwrócić uwagę na libertariańskie podejście Mikkego, które może zmobilizować kolejną grupę wyborów i odwrócić ich uwagę np. od Jarosława Gowina, który chciał przyciągnąć wolnorynkowy elektorat. W momencie gdy przyjdą wybory, przekonamy się, czy sondaże mówią prawdę.

Czy Tomasz Adamek może być motorem napędowym dla Solidarnej Polski? Liderzy ugrupowania liczą, że bokser może zebrać nawet 100 tys. głosów. Przypomnę tylko, że Jerzy Buzek w 2009r. zdobył na Śląsku ponad 390 tys. głosów.

To jest bardzo duży eksperyment. W przypadku Jerzego Buzka należy pamiętać, że jest to polityk o bardzo bogatej przeszłości i doświadczeniu politycznym. Adamek jest kompletnym nowicjuszem, a dyscyplina, którą dotychczas się zajmował jest mało kojarzona z polityką. Pamiętajmy, że bokser będzie coraz mocniej maglowany przez media i konkurentów politycznych i tu pojawia się pytanie, czy on sobie w takiej konwencji poradzi? Osobiście nie jestem przekonany, czy to dobry ruch, zwłaszcza, że szyld Solidarnej Polski nie pomaga. Gdyby startował z PO czy PiS sytuacja byłaby zupełnie inne. Dodam tylko, że sportowcy, którzy dotąd weszli do polityki, nie odnieśli wielkiego sukcesu i to również może być brane pod uwagę przez wyborców.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook