Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Wybory zweryfikują wszystko

13.04.2014

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO – mówi politolog Ośrodka Myśli Politycznej dr Jacek Kloczkowski.

Stefczyk.info: Czy w czasach gdy przekaz medialny jest całkowicie zdominowany przez dwie największe partie polityczne, małe ugrupowania takie jak Solidarna Polska, Polska Razem, Kongres Nowej Prawicy czy Ruch Narodowy mają szansę osiągnąć dobry wynik w eurowyborach?

dr Jacek Kloczkowski – W przypadku mniejszych partii politycznych sukcesem byłoby przekroczenie progu wyborczego w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, bądź jakiekolwiek zaistnienie na scenie politycznej. Pamiętajmy, że z chwilą powstawania tych ugrupowań, ich cele były zupełnie inne – partie chciały rozbijać monopol PO i PiS, aby konkurować z największymi o zwycięstwo. Na przykładzie Solidarnej Polski możemy obserwować, że ten plan nie powiódł się, a te partie nie tylko nie są w stanie przebić monopolu największych, ale wręcz muszą walczyć o przetrwanie.

Politycy mniejszych partii powołują się na poprzednie wybory europejskie, w których przy znikomej frekwencji wystarczyło zdobyć 350 tys. głosów aby przekroczyć próg wyborczy. Czy taka matematyka wyborcza jest w tym przypadku właściwa?

Jeżeli nie ma żadnego innego punktu oparcia, to szuka się go w analogiach historycznych i liczbach. W takim wypadku można powiedzieć, że niska frekwencja w wyborach może jakikolwiek sukces małym partią przynieść. Jednak nie sądzę aby elektorat tych partii był bardziej zaktywizowany od pozostałych, więc taka analogia może okazać się błędna.

Gdzie leży sukces Kongresu Nowej Prawicy, która w ostatnim czasie stale przekracza 5 proc. próg wyborczy?

Janusz Korwin – Mikke ma nad Zbigniewem Ziobro czy Jarosławem Gowinem jedną zasadniczą przewagę – on nigdy nie był członkiem takich partii jak PiS czy PO. W oczach elektoratu to może mieć znaczenie, ponieważ Mikke staje się dla wyborców bardziej wiarygodny jeśli chcą powiewu nowości, przynajmniej jeśli chodzi o skład parlamentu czy polskiej reprezentacji w Brukseli. Dodatkowo prezentuje wywrotowy styl, mogący przynieść głosy ludzi, którzy chcą ukarać PO czy PiS. Warto zwrócić uwagę na libertariańskie podejście Mikkego, które może zmobilizować kolejną grupę wyborów i odwrócić ich uwagę np. od Jarosława Gowina, który chciał przyciągnąć wolnorynkowy elektorat. W momencie gdy przyjdą wybory, przekonamy się, czy sondaże mówią prawdę.

Czy Tomasz Adamek może być motorem napędowym dla Solidarnej Polski? Liderzy ugrupowania liczą, że bokser może zebrać nawet 100 tys. głosów. Przypomnę tylko, że Jerzy Buzek w 2009r. zdobył na Śląsku ponad 390 tys. głosów.

To jest bardzo duży eksperyment. W przypadku Jerzego Buzka należy pamiętać, że jest to polityk o bardzo bogatej przeszłości i doświadczeniu politycznym. Adamek jest kompletnym nowicjuszem, a dyscyplina, którą dotychczas się zajmował jest mało kojarzona z polityką. Pamiętajmy, że bokser będzie coraz mocniej maglowany przez media i konkurentów politycznych i tu pojawia się pytanie, czy on sobie w takiej konwencji poradzi? Osobiście nie jestem przekonany, czy to dobry ruch, zwłaszcza, że szyld Solidarnej Polski nie pomaga. Gdyby startował z PO czy PiS sytuacja byłaby zupełnie inne. Dodam tylko, że sportowcy, którzy dotąd weszli do polityki, nie odnieśli wielkiego sukcesu i to również może być brane pod uwagę przez wyborców.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook