Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Wałęsa jest przydatny

04.03.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim, politologiem z OMP.

Stefczyk.info: W mediach trwa burza po słowach Lecha Wałęsy, który skrytykował nachalną propagandę środowisk homoseksualnych w Polsce. Nagle okazało się, że stawiany za wzór były prezydent stał się ofiarą powszechnej krytyki. Co to mówi o polskiej debacie publicznej?

Jacek Kloczkowski: Polska debata publiczna jest skrajnie zinstrumentalizowana. Nie są ważne rzeczywiste racje stojące za poszczególnymi słowami. Ważne jest to, kto z danej wypowiedzi może odnieść korzyść lub kto może na danej wypowiedzi stracić. Lech Wałęsa w zależności od tego, czy mówi rzeczy akceptowane przez mainstream, czy nie, jest wynoszony pod niebiosa i stawiany na piedestale, bądź jest z niego strącany. Można odnieść wrażenie, że nikt nie ma w tych środowiskach żadnych wątpliwości, jaki jest Lech Wałęsa, jego tam nikt poważnie nie traktuje, ale gdy jest przydatny do atakowania PiSu to pozwala mu się mówić. Gdy Wałęsa dzieli się swoimi obserwacjami, które nie mieszczą się w mainstreamie, okazuje się, że przynosi swoim dotychczasowym pochlebcom wstyd.

To będzie trwało?

Zapewne minie trochę czasu i zapomni się jego wypowiedź o homoseksualistach. Wałęsa powie znów coś o PiSie czy Jarosławie Kaczyńskim i będzie wykorzystywany jako autorytet.

Do czego Wałęsa jest potrzebny?

Nie ma w Polsce zbyt dużo równie znanych osób jak Lech Wałęsa. Istnieje z kolei potrzeba, by w debacie publicznej móc wykorzystywać szczególnie znane postacie do partykularnych celów. Wałęsa nie jest osobą specjalnie popularną wśród Polaków, ale do podtrzymywania pewnych stereotypów, opinii, tez on się bardzo przydaje. Mainstream, który wykorzystywał go do walki z PiSem, jest na niego skazany. Bowiem zaczął Wałęsę wykorzystywać, więc obecnie nie może się odwrócić i powiedzieć: nie, my tego człowieka od dawna potępiamy. Oni muszą obecnie się oburzyć, powiedzieć kilka cierpkich słów. Jednak od razu będziemy słyszeć, że Wałęsa chwilowo zbłądził czy, że należy oddzielać jego wypowiedzi polityczne i światopoglądowe. Mainstream jakoś ze swojego problemu wyjdzie.

Rozmawiał TK
[Fot. Patryk Matyjaszczyk/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook