Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Wałęsa jest przydatny

04.03.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim, politologiem z OMP.

Stefczyk.info: W mediach trwa burza po słowach Lecha Wałęsy, który skrytykował nachalną propagandę środowisk homoseksualnych w Polsce. Nagle okazało się, że stawiany za wzór były prezydent stał się ofiarą powszechnej krytyki. Co to mówi o polskiej debacie publicznej?

Jacek Kloczkowski: Polska debata publiczna jest skrajnie zinstrumentalizowana. Nie są ważne rzeczywiste racje stojące za poszczególnymi słowami. Ważne jest to, kto z danej wypowiedzi może odnieść korzyść lub kto może na danej wypowiedzi stracić. Lech Wałęsa w zależności od tego, czy mówi rzeczy akceptowane przez mainstream, czy nie, jest wynoszony pod niebiosa i stawiany na piedestale, bądź jest z niego strącany. Można odnieść wrażenie, że nikt nie ma w tych środowiskach żadnych wątpliwości, jaki jest Lech Wałęsa, jego tam nikt poważnie nie traktuje, ale gdy jest przydatny do atakowania PiSu to pozwala mu się mówić. Gdy Wałęsa dzieli się swoimi obserwacjami, które nie mieszczą się w mainstreamie, okazuje się, że przynosi swoim dotychczasowym pochlebcom wstyd.

To będzie trwało?

Zapewne minie trochę czasu i zapomni się jego wypowiedź o homoseksualistach. Wałęsa powie znów coś o PiSie czy Jarosławie Kaczyńskim i będzie wykorzystywany jako autorytet.

Do czego Wałęsa jest potrzebny?

Nie ma w Polsce zbyt dużo równie znanych osób jak Lech Wałęsa. Istnieje z kolei potrzeba, by w debacie publicznej móc wykorzystywać szczególnie znane postacie do partykularnych celów. Wałęsa nie jest osobą specjalnie popularną wśród Polaków, ale do podtrzymywania pewnych stereotypów, opinii, tez on się bardzo przydaje. Mainstream, który wykorzystywał go do walki z PiSem, jest na niego skazany. Bowiem zaczął Wałęsę wykorzystywać, więc obecnie nie może się odwrócić i powiedzieć: nie, my tego człowieka od dawna potępiamy. Oni muszą obecnie się oburzyć, powiedzieć kilka cierpkich słów. Jednak od razu będziemy słyszeć, że Wałęsa chwilowo zbłądził czy, że należy oddzielać jego wypowiedzi polityczne i światopoglądowe. Mainstream jakoś ze swojego problemu wyjdzie.

Rozmawiał TK
[Fot. Patryk Matyjaszczyk/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook