Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: W PO panuje centralizm demokratyczny

26.09.2012

O ograniczaniu prawa posłom PO przez ich własną partię do zgłaszania poprawek do rządowych projektów portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Jackiem Kloczkowski, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje instrukcje wewnętrzną PO, która zakazuje parlamentarzystom Platformy Obywatelskiej zgłaszania poprawek do rządowych projektów, bez zaakceptowania ich przez ministra. O czym świadczy taki zapis?

Jacek Kloczkowski: To świadczy o tym, co wiadomo na temat Platformy Obywatelskiej od dawna. Ona wiele wspólnego z hasłami obywatelskości nie ma. To pokazuje również ograniczone zaufanie władz PO do parlamentarzystów tej partii oraz ich wierności linii partyjnej. Zapewne to ograniczone zaufanie dotyczy także profesjonalizmu polityków Platformy. Ten ostatni argument wcale nie musiałby być nawet oznaką przesadnej ostrożności. Parlamentarzyści często zgłaszają do ustaw bardzo złe poprawki, czasem zmieniając cały sens projektu. Warto jednak zaznaczyć, że toczy się obecnie dyskusja, w jakim stopniu parlament powinien ingerować w projekty rządowe. Słychać opinie, że takie projekty powinny być głosowane w całości.

W Polsce to przejdzie?

W polskiej tradycji politycznej sytuacją naturalną jest prowadzenie debaty w Sejmie. To tam się zmienia ustawy. Sądzę więc, że mamy w PO silny kryzys zaufania do własnych parlamentarzystów.

Czy to również dowód kryzysu polskiej demokracji?

Nie stawiałbym takich dramatycznych wniosków. Polska demokracja trzeszczy w wielu miejscach. Ta sytuacja wydaje mi się raczej przyczynkiem do dyskusji o stanie pracy polskich parlamentarzystów oraz ich relacji z klubem parlamentarnym czym rządem. Sądzę, że obecnie może się rozpocząć nieoficjalna działalność posłów. Jeśli jakiś prominentny działacz PO będzie chciał coś zmienić w rządowym projekcie, będzie się kontaktował poza oficjalnym obiegiem z ministrem i będzie go przekonywał do swoich racji.

Taki zapis da się pogodzić z zapisami o niezależności posłów?

Wprowadzenie sztywnej zasady, o jakiej mówimy, jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem. Jednak każdy przypadek należałoby oceniać osobno. Właściwie jeśli większość rządowa chce odrzucić jakąś poprawkę, to może to zrobić. Przecież dysponuje zapleczem politycznym, może zarządzić dyscyplinę partyjną itd. Obecne rozwiązania to jest przede wszystkim silny sygnał do posłów i senatorów: "jesteście mało znaczącym ogniwem łańcucha legislacyjnego. Nie liczcie na zbyt wiele".

Czy to może skutkować wzrostem napięcia w PO?

Trudno powiedzieć. Z jednej strony takie jasne stanowisko powoduje, że bardziej ambitni politycy mogą się oburzać. Jednak z drugiej strony to nie jest żadną nowością, że w Platformie panuje centralizm demokratyczny. Wszystkie decyzje zależą od władz partii. Nawet szef klubu nie odgrywa znaczącej roli w tej partii. Tam liczy się jedynie Donald Tusk i jego najbliżsi współpracownicy. Szeregowi posłowie PO nie mogą więc z zaskoczeniem i zdziwieniem zareagować na taką decyzję. Oni są marginalizowali już od lat. Obecna sytuacja to również sygnał, że dyscyplina w Platformie się rozłazi, że PO nie jest pewna ostatecznego kształtu zgłoszonych przez rząd projektów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook