Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: w PO może być bardzo nerwowo

26.11.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska dawno nie miała tak złych notowań sondażowych. W ostatnim badaniu Homo Homini ma jedynie 19 proc. poparcia i wyprzedza trzecie SLD już jedynie o 4 punkty procentowe. Na ile poważne są więc problemy partii Tuska? Ten sondaż jest znaczący?

Jacek Kloczkowski: Gdy partia, która jest przyzwyczajona, że przewodzi sondażom, czy ma małą stratę do lidera, nagle znajduje się bliżej miejsca trzeciego, poniżej progu, pod który wcześniej nie spadała, sytuacja jest znacząca. To działa psychologicznie, to może wstrząsnąć częścią działaczy, sympatyków i polityków Platformy. Po drugie, to również sygnał o realnych problemach, jakie ma Platforma. Oczywiście są również inne sondaże, pokazujące, że wyniki PO są wyższe, ale widać wyraźnie, że Platforma ma duży problem. Władze partyjne mogą być również zaniepokojone tym, że wszelkie działania, które miałyby polepszyć sytuację okazują się nieskuteczne. Należy się spodziewać, że notowania PO będą spadać. Szczególnie, gdy notowania PO zbliżą się jeszcze do wyniku SLD. Wtedy w PO może stać się bardzo nerwowo.

Co może sprzyjać kryzysowi w Platformie? Czy jej jedność może stanąć pod znakiem zapytania?

Pierwszym krokiem ku pogłębieniu podziałów w samej Platformie jest dalszy spadek notowań. Będzie temu sprzyjać również pewien psychologiczny przełom wśród wyborców. Po latach rządów oni zdaje się zaczynają karać PO, na razie sondażowo. Kolejnym elementem sprzyjającym kryzysowi jest ogólnopolska sytuacja. Pytanie, jak się będzie rozwijać np. afera korupcyjna. Nie wiadomo, co jeszcze zostanie ujawnione i czego się dowiemy. To jest bomba, która tyka pod Platformą, albo w jej pobliżu. Znaczenie może mieć przyszłość ministra Sławomira Nowaka i rozwój walki partyjnej, jaką widać w partii Tuska. Co chwilę ujawniają się kolejne gorszące i niekorzystne dla Platformy wiadomości i nagrania. Można założyć, że one się będą nadal pojawiały, jeśli nie dojdzie do rozejmu głównych oponentów. Na to natomiast się nie zanosi.

Kryzys może zjednoczyć?

Być może spadek notowań będzie skłaniał do zawieszenia partyjnej wojny, a przynajmniej będzie skłaniać polityków, by z nią nie wychodzić na zewnątrz. Nie wykluczam jednak, że sprawy wymknęły się już spod kontroli i nie dobro Platformy będzie najważniejsze dla partyjnych buldogów. Możemy być więc świadkami kolejnych przecieków.

Znaczenie może mieć rozwój sporu Tuska ze Schetyną? Usunięcie Schetyny ze wszelkich gremiów władczych w PO może być elementem rozbijającym jedność partii?

Wiele zależy od tego, co postanowi zrobić sam Schetyna. On nie bardzo ma gdzie pójść, nawet jeśli uniesie się honorem i uzna, że w PO dla niego miejsca nie ma. Lepsze dla niego może być pozostanie w partii i czekanie aż premier Tusk skompromituje się. Schetyna powinien więc zapewne przyjąć postawę racjonalnej i spokojnej krytyki. Schetyna musi jednak uważać, żeby jego oponenci nie mogli go oskarżać, że to Schetyna jest odpowiedzialny za kryzys poparcia. Jeśli takie głosy się będą pojawiać, to Schetyna może stać się kozłem ofiarnym całej partii. On swoją krytykę musi prowadzić zakulisowo, by nikt nie mógł się do niego przyczepić. Warto jednak wskazać, że Schetyna nie bardzo miałby gdzie się podziać. Dla innych partii on nie jest atrakcyjny. Szczególnie, że afera korupcyjna obarcza politycznie i jego.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook