Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: W II turze zadecydują dwa czynniki

25.06.2013

Za nam pierwsza tura samorządowych wyborów uzupełniających w Elblągu. Politycy wyraźnie dali nam do zrozumienia, że bardzo zależy im na wygranej w tym mieście. Dlatego o prognozy wyborcze i komentarz wyników I tury poprosiliśmy dr. Jacka Kloczkowskiego z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Czy Elbląg można traktować jako „sondażową Polskę w pigułce” a poparcie, które partie polityczne uzyskały w tym mieście podczas przedterminowych wyborów samorządowych jest odzwierciedleniem ich poparcia w całym kraju?

dr. Jacek Kloczkowski: W pewnej mierze na pewno tak, gdyż kolejność partii w elbląskich wyborach odpowiada ich kolejności w ostatnich sondażach wyborczych. Potwierdziły się generalne trendy: PiS wyprzedza PO, zaś SLD bierze górę nad Ruchem Palikota. Oczywiście można mieć pewne zastrzeżenia wobec generalizowania wyników elbląskich, zwłaszcza jeśli chodzi o dystans między partiami. Platforma Obywatelska w tych wyborach w szczególnie mocny sposób odczuła marność swoich rządów, gdyż nie jest codzienną sytuacją odwołanie prezydenta miasta wraz z całą miejską radą – to wzmocniło efekt zniechęcenia do jej rządów, widoczny w skali całego kraju. Z drugiej strony, Elbląg nigdy nie był miastem, w którym PiS odnosił znaczące sukcesy, dlatego osiągnięty rezultat wyborczy może być dla niego optymistycznym sygnałem, niezależnie od końcowego wyniku rywalizacji o fotel prezydenta miasta.

Czy Platforma Obywatelska ma szanse dogonić PiS przed II turą wyborów?

Nie można tego wykluczyć. Wszystko będzie zależało od dwóch czynników: mobilizacji elektoratów obu partii i frekwencji w II turze, oraz tego, czy elektorat lokujący się „na lewo” od PiS – a nie będący elektoratem PO – postanowi zagłosować przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.

Czy ewentualne poparcie Solidarnej Polski, którego mogą udzielić jej liderzy może mieć znaczenie w tej walce?

Jeżeli Solidarna Polska będzie publicznie ogłaszać, że jest łaskawie gotowa przekazać swoje poparcie kandydatowi PiS, to zapewne nikt z PiS nie będzie o takie poparcie otwarcie zabiegać. W tej chwili w pozycji politycznego petenta wobec Prawa i Sprawiedliwości, nie tylko w Elblągu, ale w całej Polsce, może występować Solidarna Polska. Partia Zbigniewa Ziobro nie dysponuje na tyle znaczącym poparciem, by PiS opłacało się o nie zabiegać, padając błagalnie u stóp liderów SP, czego ci ostatni niekiedy zdają się oczekiwać. Przy tym napięciu między PiS a SP, jeśli SP faktycznie chce wesprzeć PiS w Elblągu by uniemożliwić sukces PO, to kwestie poparcia powinny być ustalane dyskrecjonalnie, zaś dopiero publicznie ogłaszane. Jednak to logika interesu prawicy, a nie konkretnej partii politycznej.

Czy Europa+ może liczyć w kraju a coś więcej niż dostała w Elblągu? A może magia Kwaśniewskiego już nie działa?

W ogólnopolskich sondażach, gdzie potencjalni wyborcy biorą pod uwagę liderów – Palikota i Kwaśniewskiego – jej wyniki nie są jeszcze dramatyczne, choć i tak słabe, zwłaszcza biorąc pod uwagę aspiracje. Widać w nich, że Kwaśniewski jest politycznie zgraną kartą, a po owej magii nazwiska pozostały ledwie wspomnienia. Podczas wyborów samorządowych, w których wyborca kieruje się innymi kryteriami niż przy wskazywaniu preferowanej partii w sondażach – gdyż częściej bierze pod uwagę konkretnego lokalnego kandydata – ujawniają się wielkie problemy kadrowe Europy+. To sugeruje, że jej realny potencjał polityczny jest mniejszy niż nawet bardzo przeciętne sondażowe notowania.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook