Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: W II turze zadecydują dwa czynniki

25.06.2013

Za nam pierwsza tura samorządowych wyborów uzupełniających w Elblągu. Politycy wyraźnie dali nam do zrozumienia, że bardzo zależy im na wygranej w tym mieście. Dlatego o prognozy wyborcze i komentarz wyników I tury poprosiliśmy dr. Jacka Kloczkowskiego z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Czy Elbląg można traktować jako „sondażową Polskę w pigułce” a poparcie, które partie polityczne uzyskały w tym mieście podczas przedterminowych wyborów samorządowych jest odzwierciedleniem ich poparcia w całym kraju?

dr. Jacek Kloczkowski: W pewnej mierze na pewno tak, gdyż kolejność partii w elbląskich wyborach odpowiada ich kolejności w ostatnich sondażach wyborczych. Potwierdziły się generalne trendy: PiS wyprzedza PO, zaś SLD bierze górę nad Ruchem Palikota. Oczywiście można mieć pewne zastrzeżenia wobec generalizowania wyników elbląskich, zwłaszcza jeśli chodzi o dystans między partiami. Platforma Obywatelska w tych wyborach w szczególnie mocny sposób odczuła marność swoich rządów, gdyż nie jest codzienną sytuacją odwołanie prezydenta miasta wraz z całą miejską radą – to wzmocniło efekt zniechęcenia do jej rządów, widoczny w skali całego kraju. Z drugiej strony, Elbląg nigdy nie był miastem, w którym PiS odnosił znaczące sukcesy, dlatego osiągnięty rezultat wyborczy może być dla niego optymistycznym sygnałem, niezależnie od końcowego wyniku rywalizacji o fotel prezydenta miasta.

Czy Platforma Obywatelska ma szanse dogonić PiS przed II turą wyborów?

Nie można tego wykluczyć. Wszystko będzie zależało od dwóch czynników: mobilizacji elektoratów obu partii i frekwencji w II turze, oraz tego, czy elektorat lokujący się „na lewo” od PiS – a nie będący elektoratem PO – postanowi zagłosować przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.

Czy ewentualne poparcie Solidarnej Polski, którego mogą udzielić jej liderzy może mieć znaczenie w tej walce?

Jeżeli Solidarna Polska będzie publicznie ogłaszać, że jest łaskawie gotowa przekazać swoje poparcie kandydatowi PiS, to zapewne nikt z PiS nie będzie o takie poparcie otwarcie zabiegać. W tej chwili w pozycji politycznego petenta wobec Prawa i Sprawiedliwości, nie tylko w Elblągu, ale w całej Polsce, może występować Solidarna Polska. Partia Zbigniewa Ziobro nie dysponuje na tyle znaczącym poparciem, by PiS opłacało się o nie zabiegać, padając błagalnie u stóp liderów SP, czego ci ostatni niekiedy zdają się oczekiwać. Przy tym napięciu między PiS a SP, jeśli SP faktycznie chce wesprzeć PiS w Elblągu by uniemożliwić sukces PO, to kwestie poparcia powinny być ustalane dyskrecjonalnie, zaś dopiero publicznie ogłaszane. Jednak to logika interesu prawicy, a nie konkretnej partii politycznej.

Czy Europa+ może liczyć w kraju a coś więcej niż dostała w Elblągu? A może magia Kwaśniewskiego już nie działa?

W ogólnopolskich sondażach, gdzie potencjalni wyborcy biorą pod uwagę liderów – Palikota i Kwaśniewskiego – jej wyniki nie są jeszcze dramatyczne, choć i tak słabe, zwłaszcza biorąc pod uwagę aspiracje. Widać w nich, że Kwaśniewski jest politycznie zgraną kartą, a po owej magii nazwiska pozostały ledwie wspomnienia. Podczas wyborów samorządowych, w których wyborca kieruje się innymi kryteriami niż przy wskazywaniu preferowanej partii w sondażach – gdyż częściej bierze pod uwagę konkretnego lokalnego kandydata – ujawniają się wielkie problemy kadrowe Europy+. To sugeruje, że jej realny potencjał polityczny jest mniejszy niż nawet bardzo przeciętne sondażowe notowania.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook