Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Tusk uspokaja nastroje

11.06.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Donald Tusk przyznawał ostatnio, że obsada najważniejszych stanowisk w UE jest w zasięgu polskich kandydatów, ale on nie będzie się ubiegał o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Dla kogo był ten przekaz?

Jacek Kloczkowski: Adresatów w tej sprawie może być dwóch. Pierwszym jest opinia publiczna, potencjalni wyborcy Platformy Obywatelskiej. Gdyby Tusk sprawiał wrażenie bardzo zainteresowanego posadą poza Polską, nawet najbardziej godną, wskazałby, że w kraju pali mu się grunt pod nogami. Łatwo skojarzyć odejście Tuska z polskiej polityki do polityki unijnej ze słabnącymi notowaniami PO oraz z kłopotami, jakie Tusk ma w kraju. Stwierdzenie premiera, że zostaje w Polsce, ma zmniejszyć spekulacje, które dodatkowo osłabiałyby pozycję Platformy. To wiąże się z drugim adresatem tego przekazu, którym jest Platforma.

Jak wypowiedź Tuska wpływa na sytuację w PO?

Gdyby premier sprawiał wrażenie, że chce odejść z polskiej polityki i aspirować do stanowisk unijnych, to wzmagałby walkę w samej Platformie o schedę po sobie. Już obecnie widać walkę frakcji w PO, zmagania różnych grup itd. Spekulacje, że lider partii odchodzi, wzmogłyby napięcie w partii. To skutkowałoby zapewne osłabieniem poparcia dla Platformy oraz powiększeniem się walki wewnątrzpartyjnej. Obecna wypowiedź Tuska choćby w warstwie retorycznej ucina spekulacje, więc stabilizuje sytuację.

Tusk rezygnuje z pewnej posady w KE?

Sprawa jest groteskowa. Nie mamy żadnych dowodów, że Donald Tusk jest poważnie brany pod uwagę, jako kandydat do fotela szefa Komisji Europejskiej. Wypowiedź szefa rządu, który zapowiada, że nigdzie nie odchodzi i zostaje w Polsce, również powoduje, że nikt nie zweryfikuje pozycji polskiego premiera w wyścigu o najważniejsze stanowiska unijne. My często słyszeliśmy, że Donald Tusk jest rozważany jako potencjalny kandydat na szefa KE, ale poważnego sygnału, który świadczy o realności tych słów, nie znamy. Mamy więc kolejny aspekt sprawy. Tusk unika kompromitacji, unika sytuacji, w której okazuje się, że nikt go w Unii nie chce. On w pewien sposób odwraca sytuację na swoją korzyść w warstwie retorycznej. Każdy zawsze może powiedzieć, że gdzieś się nie wybiera, nawet jeśli nikt tam go nie chce.

Czy słowa Tuska są istotne na polityki europejskiej? Czy ta deklaracja coś oznacza?

Nie przypuszczam, by ktokolwiek z poważnych polityków w UE przejmował się takimi deklaracjami premiera Tuska. Gdyby kwestia dotyczyła polskiego veta w jakiejś ważnej sprawie być może ktoś by się przejął słowami premiera Polski. Jednak nie przypuszczam, by w gabinetach Europy słychać było rozpacz, że Tusk nie kandyduje. To nie jest tak, że wszystko było ustalone, że był świetny kandydat na szefa KE, ale się wycofał. Co warte podkreślenia, politycy w pełni swojej kariery nie myślą o stanowiskach unijnych, ale skupiają się na polityce wewnętrznej. Oni wolą być premierami, a nie szefami unijnych instytucji. Te są dla polityków, którzy nie mają tak wysokich ambicji jak rządzenie krajem, lub już mają słabnącą pozycję w kraju.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook