Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Rząd idzie wbrew oczekiwaniom

12.05.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim, politologiem z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Z sondażu TNS Polska wynika, że aż 90 procent Polaków uważa, że edukacja przedszkolna jest czymś ważnym dla rozwoju dzieci. To kolejny sygnał, który powinien skłaniać polskie władze do mądrego i rozważnego podejścia do zmian oświatowych w przedszkolach. Jednak rząd wciąż nie dostrzega sygnałów rodziców - ani tych dotyczących 6-latków, ani tych dotyczących oszczędzania na polityce edukacyjnej. Jak rozumieć fakt, że w tej sprawie Platforma i premier głosem społeczeństwa się nie przejmują?

Dr Jacek Kloczkowski: To rzeczywiście może dziwić. Przecież w wielu innych sprawach, pod naciskiem społecznym, Platforma wycofywała się z pomysłów, które wzbudzały sprzeciw społeczny. W tej sprawie może chodzić o to, że rząd uznaje, iż wycofanie się z reformy to będzie porażka prestiżowa, że zostanie to uznane za przejaw słabości. Jednak wydaje się, że to myślenie jest nieuprawnione. Z punktu widzenia politycznego tego zrozumieć się nie da. Roztropnie ukazane powody wycofania się mogłyby oddalić oskarżenie o słabość, a rząd uniknąłby awantury i punktów ujemnych. Obecnie te punkty zdobywa, z racji upierania się przy swoim. Wydaje się, że w grę wchodzi nie tyle gra marketingowa Platformy, a jakieś ideologiczne zacietrzewienie. Tyle tylko, że to również dziwi. Bowiem Platforma w tylu sprawach ideologicznych, które stały u jej początków czy były przez nią umieszczane na sztandarach, zmieniała zdanie, że ten upór edukacyjny trudno zrozumieć. Gdybyśmy mieli doświadczenie, że PO jest partią ideologicznie stałą i konsekwentną, można byłoby zrozumieć, że w sprawie 6-latków czy przedszkoli rząd idzie na starcie.

Rządzącym opłaca się iść wbrew społecznym oczekiwaniom?

Być może rządzący doszli do wniosku, że koszty polityczne tego sprzeciwu, tej konfrontacji ze społecznymi oczekiwaniami, nie będą wysokie. Oni mogli uznać, że sprawy edukacyjne nie sprawią, że Polacy wycofają poparcie dla rządu.

O czym świadczy fakt, że sprzeciw w tej sprawie można bojkotować? To dowód na słabość polskiej demokracji?

W wielu sprawach w Polsce opinia publiczna chce czegoś innego niż rządzący. Jednak warto zaznaczyć, że nie w każdej sprawie rządzący muszą się kierować oczekiwaniami społecznymi. Takie działania sparaliżowałoby władze. Chociaż w takiej sprawie, jak edukacja dzieci, należałoby oczekiwać, że głos opinii publicznej powinien być bardziej wysłuchiwany. Z faktu, iż olbrzymia część Polaków zabiera głos krytyczny np. wobec zmian edukacyjnych, nie wynika, że rząd musi płacić za to cenę polityczną. Jeśli sprzeciw ogranicza się do udziału w sondażu, nie oznacza to masowych akcji protestacyjnych, czy aktywności masowej. Nie widać również żadnej korelacji między sondażami poparcia politycznego a oceną reform edukacyjnych. Póki takiej zbieżności nie będzie, PO może uznać, że sprawa edukacji nie rozpala Polaków na tyle, by trzeba było się tym martwić. Szczególnie, że zapewne zmiany w oświacie na co dzień przeżywają rodzice tych dzieci, które idą do przedszkola czy szkoły. Większość Polaków ma zapewne swoje zdanie o oświatowych zmianach, ale nie przeżywa tego na co dzień.

Wspomniał Pan o braku korelacji między sondażami. Od dawna obserwujemy, że Polacy mają coraz gorsze zdanie o rządzie i partii rządzącej, ale PO ma wciąż podobne poparcie. Z czego wynikać może ten rozdźwięk?

Rzeczywiście nie zachodzi w społeczeństwie proste przełożenie, że gdy oceniamy negatywnie to co dzieje się wokół nas, to zaraz chcemy popierać kogo innego niż rządzący. To nie jest tak, że wszyscy za to, co im się nie podoba, winią rządzących. Mogą tłumaczyć sobie, że sytuacja pogarsza się z obiektywnych powodów, że rząd niewiele może. Jest pokaźna grupa Polaków, którzy mówią, że rząd jest zły i sobie nie radzi, ale nie ma nikogo, kto byłby w stanie lepiej rządzić. Często Polacy są krytyczni w ogóle wobec całej klasy politycznej. Wszystkie partie obecnie już rządziły. Polacy widząc, że sprawy idą w złym kierunku, mogą zwyczajnie nie wierzyć, że jakakolwiek siła polityczna może sytuację poprawić. Gdyby to było takie proste, że negatywna ocena rządu oznacza wycofanie poparcia, to już dawno Platforma byłaby w gigantycznych tarapatach, a jej notowania byłyby na poziomie notowań SLD w 2005 roku. Platforma jednak korzysta z faktu, że Polacy są nieufni wobec całej klasy politycznej. Z błędów i złych rządów Tuska nie są wyciągane wnioski na bieżąco, nie skutkuje to wycofaniem poparcia. W pewnym momencie jednak to się zapewne zmieni a poparcie dla PO się posypie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook