Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kloczkowski: PSL nie wypada poważnie

11.07.2014

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim.

Stefczyk.info: Sejm obronił rząd oraz szefa MSW, wnioski PiS o wotum nieufności zostały odrzucone. PSL jednak chciał przełożyć głosowanie do czasu wyjaśnienia sprawy akcji CBA w biurze posła Burego. Jak Pan to ocenia?

Jacek Kloczkowski: Można było się spodziewać, że oba wnioski opozycji przepadną. Był co prawda moment niepewności przed głosowaniem dot. ministra Sienkiewicza, gdy wystąpił Waldemar Pawlak, jednak większość znaków wskazywała, że PSL się nie zdecyduje na poważne przepychanki z PO. Zbyt dużo ludowcy mają w tym momencie do stracenia. Ich los po ewentualnych przyspieszonych wyborach jest mocno niepewny. I dlatego muszą zdaje się trwać w trudnym związku z Platformą. Szczególnie, że PO ma różne atutu w rękawie, którymi może ich dyscyplinować.

Koalicja jest więc stabilna i jednolita i dotrwa do końca kadencji?

Sytuacja nie jest stabilna raz na zawsze. Nie wiemy przecież, jak wiele kompromitujących nagrań możemy jeszcze poznać. Jak widać mamy do czynienia z gorszącymi wydarzeniami dotyczącymi nie tylko ludzi rządu. Mamy kolejne miejsca w aparacie władzy, w których poszukuje się ludzi podejrzanych o korupcję. Obecnie służby wchodzą do biur poselskich prominentów partii koalicyjnej, wiceministrów, gabinetów prokuratorskich. Sytuacja jest bardzo poważna, a w takich okolicznościach jest bardzo trudno przewidywać polityczną przyszłość.

Jak długo Polacy to mogą znosić?

Opinia publiczna, nastroje społeczne są w tej sprawie również ważne. Rząd mocno ucierpiał w związku z tym, co się ostatnio wydarzyło, bardziej niż przy poprzednich kompromitujących władze sytuacjach. To jest równia pochyła. To nie jest tak, że wystarczy obronić jakieś ważne głosowanie, zająć uwagę Polaków innymi rzeczami, by przykryć aferę. Ta sprawa będzie jeszcze żyć, nawet jeśli nie będzie już kolejnych nagrań.

Jak Pan ocenia akcję CBA? Waldemar Pawlak, a dobitniej Eugeniusz Kłopotek, wskazywali, że ta sytuacja ma związek z głosowaniem ws. Sienkiewicza.

Gdyby tek układ rządzący był poważny, to po sformułowaniu tak poważnych oskarżeń przez polityków koalicji, należałoby się spodziewać, że czym prędzej będą oni chcieli tę koalicję zakończyć. To byłaby rzecz nieprawdopodobna w demokracji, gdybyśmy w tej sprawie nie mieli do czynienia z czystym przypadkiem. Jeśli politycy PSL tak uważają, to powinni znacznie ostrzej tę sprawę stawiać, a być może nawet zerwać koalicję. A jeśli nie mają przekonania w tej sprawie, to powinni powstrzymywać się przed takimi oskarżeniami. PSL nie wypada w tej sytuacji poważnie. On wygląda na partie, która będzie trwać przy boku PO do końca. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby ich od boku Platformy oderwać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook