Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kloczkowski: PSL nie wypada poważnie

11.07.2014

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim.

Stefczyk.info: Sejm obronił rząd oraz szefa MSW, wnioski PiS o wotum nieufności zostały odrzucone. PSL jednak chciał przełożyć głosowanie do czasu wyjaśnienia sprawy akcji CBA w biurze posła Burego. Jak Pan to ocenia?

Jacek Kloczkowski: Można było się spodziewać, że oba wnioski opozycji przepadną. Był co prawda moment niepewności przed głosowaniem dot. ministra Sienkiewicza, gdy wystąpił Waldemar Pawlak, jednak większość znaków wskazywała, że PSL się nie zdecyduje na poważne przepychanki z PO. Zbyt dużo ludowcy mają w tym momencie do stracenia. Ich los po ewentualnych przyspieszonych wyborach jest mocno niepewny. I dlatego muszą zdaje się trwać w trudnym związku z Platformą. Szczególnie, że PO ma różne atutu w rękawie, którymi może ich dyscyplinować.

Koalicja jest więc stabilna i jednolita i dotrwa do końca kadencji?

Sytuacja nie jest stabilna raz na zawsze. Nie wiemy przecież, jak wiele kompromitujących nagrań możemy jeszcze poznać. Jak widać mamy do czynienia z gorszącymi wydarzeniami dotyczącymi nie tylko ludzi rządu. Mamy kolejne miejsca w aparacie władzy, w których poszukuje się ludzi podejrzanych o korupcję. Obecnie służby wchodzą do biur poselskich prominentów partii koalicyjnej, wiceministrów, gabinetów prokuratorskich. Sytuacja jest bardzo poważna, a w takich okolicznościach jest bardzo trudno przewidywać polityczną przyszłość.

Jak długo Polacy to mogą znosić?

Opinia publiczna, nastroje społeczne są w tej sprawie również ważne. Rząd mocno ucierpiał w związku z tym, co się ostatnio wydarzyło, bardziej niż przy poprzednich kompromitujących władze sytuacjach. To jest równia pochyła. To nie jest tak, że wystarczy obronić jakieś ważne głosowanie, zająć uwagę Polaków innymi rzeczami, by przykryć aferę. Ta sprawa będzie jeszcze żyć, nawet jeśli nie będzie już kolejnych nagrań.

Jak Pan ocenia akcję CBA? Waldemar Pawlak, a dobitniej Eugeniusz Kłopotek, wskazywali, że ta sytuacja ma związek z głosowaniem ws. Sienkiewicza.

Gdyby tek układ rządzący był poważny, to po sformułowaniu tak poważnych oskarżeń przez polityków koalicji, należałoby się spodziewać, że czym prędzej będą oni chcieli tę koalicję zakończyć. To byłaby rzecz nieprawdopodobna w demokracji, gdybyśmy w tej sprawie nie mieli do czynienia z czystym przypadkiem. Jeśli politycy PSL tak uważają, to powinni znacznie ostrzej tę sprawę stawiać, a być może nawet zerwać koalicję. A jeśli nie mają przekonania w tej sprawie, to powinni powstrzymywać się przed takimi oskarżeniami. PSL nie wypada w tej sytuacji poważnie. On wygląda na partie, która będzie trwać przy boku PO do końca. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby ich od boku Platformy oderwać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

  1. mid-17118019 20.01.2017

    Premier: „Tabory się podciągnęły”

    „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

  2. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

    Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

    „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

  3. kanowsdgadh 19.01.2017

    Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

    Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

  4. stycznio 19.01.2017

    "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

    Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

  5. bielus 19.01.2017

    Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

    Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

  6. swit 19.01.2017

    Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

    Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

  7. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

    Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

    „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

  8. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

    Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

    „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook