Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: PSL nie wypada poważnie

11.07.2014

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim.

Stefczyk.info: Sejm obronił rząd oraz szefa MSW, wnioski PiS o wotum nieufności zostały odrzucone. PSL jednak chciał przełożyć głosowanie do czasu wyjaśnienia sprawy akcji CBA w biurze posła Burego. Jak Pan to ocenia?

Jacek Kloczkowski: Można było się spodziewać, że oba wnioski opozycji przepadną. Był co prawda moment niepewności przed głosowaniem dot. ministra Sienkiewicza, gdy wystąpił Waldemar Pawlak, jednak większość znaków wskazywała, że PSL się nie zdecyduje na poważne przepychanki z PO. Zbyt dużo ludowcy mają w tym momencie do stracenia. Ich los po ewentualnych przyspieszonych wyborach jest mocno niepewny. I dlatego muszą zdaje się trwać w trudnym związku z Platformą. Szczególnie, że PO ma różne atutu w rękawie, którymi może ich dyscyplinować.

Koalicja jest więc stabilna i jednolita i dotrwa do końca kadencji?

Sytuacja nie jest stabilna raz na zawsze. Nie wiemy przecież, jak wiele kompromitujących nagrań możemy jeszcze poznać. Jak widać mamy do czynienia z gorszącymi wydarzeniami dotyczącymi nie tylko ludzi rządu. Mamy kolejne miejsca w aparacie władzy, w których poszukuje się ludzi podejrzanych o korupcję. Obecnie służby wchodzą do biur poselskich prominentów partii koalicyjnej, wiceministrów, gabinetów prokuratorskich. Sytuacja jest bardzo poważna, a w takich okolicznościach jest bardzo trudno przewidywać polityczną przyszłość.

Jak długo Polacy to mogą znosić?

Opinia publiczna, nastroje społeczne są w tej sprawie również ważne. Rząd mocno ucierpiał w związku z tym, co się ostatnio wydarzyło, bardziej niż przy poprzednich kompromitujących władze sytuacjach. To jest równia pochyła. To nie jest tak, że wystarczy obronić jakieś ważne głosowanie, zająć uwagę Polaków innymi rzeczami, by przykryć aferę. Ta sprawa będzie jeszcze żyć, nawet jeśli nie będzie już kolejnych nagrań.

Jak Pan ocenia akcję CBA? Waldemar Pawlak, a dobitniej Eugeniusz Kłopotek, wskazywali, że ta sytuacja ma związek z głosowaniem ws. Sienkiewicza.

Gdyby tek układ rządzący był poważny, to po sformułowaniu tak poważnych oskarżeń przez polityków koalicji, należałoby się spodziewać, że czym prędzej będą oni chcieli tę koalicję zakończyć. To byłaby rzecz nieprawdopodobna w demokracji, gdybyśmy w tej sprawie nie mieli do czynienia z czystym przypadkiem. Jeśli politycy PSL tak uważają, to powinni znacznie ostrzej tę sprawę stawiać, a być może nawet zerwać koalicję. A jeśli nie mają przekonania w tej sprawie, to powinni powstrzymywać się przed takimi oskarżeniami. PSL nie wypada w tej sytuacji poważnie. On wygląda na partie, która będzie trwać przy boku PO do końca. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby ich od boku Platformy oderwać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook