Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Przewaga PiS to ważny sygnał

08.10.2012

Jeśli się źle rządzi, jeśli się popełnia tyle błędów, jeśli tyle razy jest się przyłapywany na kłamstwie to naturalne jest, że jest się w defensywie - mówi portalowi Stefczyk.info politolog Jacek Kloczkowski z OMP.

Stefczyk.info: Ostatni sondaż poparcia partyjnego pokazuje, że PiS prowadzi. Wyprzedził Platformę Obywatelską aż o sześć punktów procentowych. Czy w Pana ocenie ten sondaż to już przełom?

Jacek Kloczkowski: Na razie zbyt wcześnie na takie twarde opinie. Ten wynik musi się potwierdzić w kolejnych badaniach. Jednak mówienie o pewnej nowej jakości zdaje się mieć racjonalne podstawy. Pierwszy sondaż, w którym PiS tak wyraźnie prowadzi, jest ważnym symbolem politycznym świadczącym, że zniechęcenie do rządów PO narasta. Z drugiej strony to pokazuje, że podejmowane przez PiS działania komponują się z odczuciami i oczekiwaniami społecznymi. Co jest istotne, to również pokazuje, że straszak antyPiSowski się wyczerpuje, możliwości straszenia partią Kaczyńskiego się wyczerpują. Zobaczymy jednak, co się będzie działo dalej, jaka będzie taktyka PiSu. Gdybym miał obstawiać powiedziałbym raczej, że obraz sondaży może się zmienić już na stałe.

PiS przestał być straszny? Już nie jest "obciachem"?

Oczywiście dla wielu ludzi PiS ciągle jest obciachem i będzie straszny. Jest grupa, której opinii nic nie zmieni. Jednak są ludzie tzw. centrum, którzy dali sobie wmówić, że PiS jest straszny, ale oni w to nie wierzą. Oni mogą obecnie zacząć inaczej patrzeć. Widzą kolejnych znanych ludzi, którzy debatują z partią Kaczyńskiego. Nawet jak się z nią nie zgadzają to z nią rozmawiają. To sygnał, jaki płynie z debaty ekonomicznej czy poniedziałkowej debaty zdrowotnej. Z PiSem można się zgadzać lub nie zgadzać. Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że on jest normalnym uczestnikiem życia publicznego. Polacy widzą, że to partia, która powinna działać na takich samych zasadach jak inne. Powinna być oceniania, jak każdy inny. Propaganda sprzed lat, którą uprawiano, mówiąc, że PiS jest straszny i groźny, upada. Ludzie widzą, że to są banialuki. Społeczeństwo dostaje sygnał, że taką propagandą nie należy się przejmować, że trzeba budować własną opinię o PiSie.

To będzie zmiana stała?

Zależy oczywiście od tego, jak się będzie zachowywał PiS. Jednak wydaje się, że podatność na tę negatywną propagandę antyPiSowską nie będzie już tak duże, jak do tej pory. Podsycane emocje zostaną zastąpione w większym stopniu racjonalną kalkulacją i oceną tego, co PiS sobą reprezentuje.

Czego się Pan spodziewa po expose Donalda Tuska?

Spodziewam się, że to expose będzie podobnie, jak poprzednie, sprawnym i dobrze sklejonym produktem marketingu politycznego. Kłopot Tuska polega na tym, że te sztuczki mogły się już wyczerpać. Taki zabieg może się udać raz, czy dwa. Jednak Tusk jest przy władzy coraz dłużej, coraz więcej ludzi widzi, że zapowiedzi się rozmijają z rzeczywistością itd. Im bardziej ludzie widzą, że tak jest, tym trudniej ich przekonać, że nowe otwarcie rządu jest sprawą istotną i wartą uwagi. Grupa zaciekłych zwolenników PO na pewno będzie chwaliła wystąpienie Tuska. Jednak coraz mniej osób będzie w to wierzyła. Dla ludzi, nie związanych emocjonalnie z PiSem i PO, to przemówienie może być raczej irytujące, a nie przekonujące.

PO jest w defensywie?

Oczywiście. Jeśli się źle rządzi, jeśli się popełnia tyle błędów, jeśli tyle razy jest się przyłapywany na kłamstwie to naturalne jest, że jest się w defensywie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook