Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Polacy chcą międzynarodowego śledztwa

03.11.2012

O sondażu opinii publicznej, który pokazuje, że rośnie liczba zwolenników powołania międzynarodowej komisji śledczej portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Jeden z ostatnich sondaży opinii publicznej pokazuje, że Polacy są za powstaniem międzynarodowej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jej powołania chce 63 procent badanych. O czym to świadczy?

Jacek Kloczkowski: To oznacza, że Polacy uważają, że wiele spraw jest niejasnych w sprawie śledztwa smoleńskiego. Z drugiej strony to pokazuje, że społeczeństwo straciło zaufanie do instytucji państwa polskiego, które się tą sprawą zajmują. Gdyby uważali, że to, co najważniejsze jest ustalone, nie uznaliby, że należy angażować opinię międzynarodową w śledztwo smoleńskie. Nie popieraliby powołania komisji, gdyby było w nich przekonanie, że można w Polsce dojść prawdy o Smoleńsku.

Ten sondaż można wiązać z ostatnimi doniesieniami medialnymi? Wielu osobom zdawało się, że sprawą smoleńską mało kto się już interesuje...

Każda wątpliwość, każdy sygnał, że oficjalne wiadomości są nieprawdziwe czy nierzetelne, wzmacnia przekonanie, że trzeba badać sprawę, że trzeba dalej ją weryfikować. I jak widać Polacy uznają, że tym powinny się zająć gremia międzynarodowe, że działania instytucji w Polsce są niewystarczające. Różni ludzie, z różnych powodów uważają, że sprawę smoleńską trzeba badać na forum międzynarodowym. Motywacje są różne, jednak widać, że narasta presja społeczna, by rząd zaczął działać na forum międzynarodowym.

Komu politycznie opłaca się mówić o sprawie smoleńska? PiSowi, bo to pogrążą Platformę, czy też PO, ponieważ udaje się dzięki temu straszyć PiSem Polaków?

W mojej ocenie nie ma jednego schematu, który opisuje tę sytuację. Na pewno każda kolejna wątpliwość, kłamstwo czy nieścisłość osłabia Platformę. Oczywiście jedni uznają, że to kwestia braku kompetencji PO. Inni uznają, że to wynik złej woli. Jeszcze inni, że to splot tych czynników. Na wizerunek i notowania Platformy takie wiadomości wpływają źle. To jednak nie oznacza, że rozczarowani poprą PiS i jego retorykę. Są osoby przekonane, że PiS robi słusznie, ale jest wiele ludzi, uznających, że partia przesadza. Odpowiedź na Pana pytanie wymaga głębszej analizy, rozrysowania skomplikowanych schematów itd. Tu nie ma prostego przełożenia. Szczególnie, póki nie ma dowodów i nie mamy opracowanej jednej wersji wydarzeń.  Być może, gdy ona się pojawi, będziemy mogli więcej powiedzieć w tej sprawie.

Czego się Pan spodziewa w przyszłości?

W perspektywie spodziewam się, że więcej informacji będzie działać źle na notowania i ocenę partii rządzącej. To ona jest częściej przyłapywana na szerzeniu informacji nieprawdziwych czy niepewnych. Coraz więcej pokazuje, że nie stanęła ona na wysokości zadania. Choć oczywiście nadal część osób będzie odstraszała retoryka polityków PiSu, jeśli będzie ona radykalna. To będzie działać szczególnie na ludzi centrum, którzy się wahają.

Jaka może być reakcja Polaków, jeśli okaże się, że w Smoleńsku doszło do zamachu?

Wydaję mi się, że jeśli dowód będzie niepodważalny – dziś nie wiem jakie warunki musiałby spełnić, żeby tak było - to zostanie przyjęty przez Polaków. Sądzę, że wtedy dyskusja będzie się toczyła głównie wokół konsekwencji tego, co ustalono. Szczególnie na arenie międzynarodowej. Tu ciężko spekulować. Jeśli w Smoleńsku doszło do zamachu, mamy do czynienia ze sprawą zupełnie bez precedensu. Trudno mówić, czego należałoby się więc spodziewać. Na pewno znajdą się grupy, które odrzucą wiadomości o zamachu, ale jeśli dowody będą mocne, ta grupa nie będzie duża.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook