Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Polacy chcą międzynarodowego śledztwa

03.11.2012

O sondażu opinii publicznej, który pokazuje, że rośnie liczba zwolenników powołania międzynarodowej komisji śledczej portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Jeden z ostatnich sondaży opinii publicznej pokazuje, że Polacy są za powstaniem międzynarodowej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jej powołania chce 63 procent badanych. O czym to świadczy?

Jacek Kloczkowski: To oznacza, że Polacy uważają, że wiele spraw jest niejasnych w sprawie śledztwa smoleńskiego. Z drugiej strony to pokazuje, że społeczeństwo straciło zaufanie do instytucji państwa polskiego, które się tą sprawą zajmują. Gdyby uważali, że to, co najważniejsze jest ustalone, nie uznaliby, że należy angażować opinię międzynarodową w śledztwo smoleńskie. Nie popieraliby powołania komisji, gdyby było w nich przekonanie, że można w Polsce dojść prawdy o Smoleńsku.

Ten sondaż można wiązać z ostatnimi doniesieniami medialnymi? Wielu osobom zdawało się, że sprawą smoleńską mało kto się już interesuje...

Każda wątpliwość, każdy sygnał, że oficjalne wiadomości są nieprawdziwe czy nierzetelne, wzmacnia przekonanie, że trzeba badać sprawę, że trzeba dalej ją weryfikować. I jak widać Polacy uznają, że tym powinny się zająć gremia międzynarodowe, że działania instytucji w Polsce są niewystarczające. Różni ludzie, z różnych powodów uważają, że sprawę smoleńską trzeba badać na forum międzynarodowym. Motywacje są różne, jednak widać, że narasta presja społeczna, by rząd zaczął działać na forum międzynarodowym.

Komu politycznie opłaca się mówić o sprawie smoleńska? PiSowi, bo to pogrążą Platformę, czy też PO, ponieważ udaje się dzięki temu straszyć PiSem Polaków?

W mojej ocenie nie ma jednego schematu, który opisuje tę sytuację. Na pewno każda kolejna wątpliwość, kłamstwo czy nieścisłość osłabia Platformę. Oczywiście jedni uznają, że to kwestia braku kompetencji PO. Inni uznają, że to wynik złej woli. Jeszcze inni, że to splot tych czynników. Na wizerunek i notowania Platformy takie wiadomości wpływają źle. To jednak nie oznacza, że rozczarowani poprą PiS i jego retorykę. Są osoby przekonane, że PiS robi słusznie, ale jest wiele ludzi, uznających, że partia przesadza. Odpowiedź na Pana pytanie wymaga głębszej analizy, rozrysowania skomplikowanych schematów itd. Tu nie ma prostego przełożenia. Szczególnie, póki nie ma dowodów i nie mamy opracowanej jednej wersji wydarzeń.  Być może, gdy ona się pojawi, będziemy mogli więcej powiedzieć w tej sprawie.

Czego się Pan spodziewa w przyszłości?

W perspektywie spodziewam się, że więcej informacji będzie działać źle na notowania i ocenę partii rządzącej. To ona jest częściej przyłapywana na szerzeniu informacji nieprawdziwych czy niepewnych. Coraz więcej pokazuje, że nie stanęła ona na wysokości zadania. Choć oczywiście nadal część osób będzie odstraszała retoryka polityków PiSu, jeśli będzie ona radykalna. To będzie działać szczególnie na ludzi centrum, którzy się wahają.

Jaka może być reakcja Polaków, jeśli okaże się, że w Smoleńsku doszło do zamachu?

Wydaję mi się, że jeśli dowód będzie niepodważalny – dziś nie wiem jakie warunki musiałby spełnić, żeby tak było - to zostanie przyjęty przez Polaków. Sądzę, że wtedy dyskusja będzie się toczyła głównie wokół konsekwencji tego, co ustalono. Szczególnie na arenie międzynarodowej. Tu ciężko spekulować. Jeśli w Smoleńsku doszło do zamachu, mamy do czynienia ze sprawą zupełnie bez precedensu. Trudno mówić, czego należałoby się więc spodziewać. Na pewno znajdą się grupy, które odrzucą wiadomości o zamachu, ale jeśli dowody będą mocne, ta grupa nie będzie duża.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook