Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Podział to sprawa naturalna

23.12.2012

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim z Ośrodka Myśli Politycznej. O podziale polskiego społeczeństwa oraz debacie publicznej.

Stefczyk.info: Od lat w Polsce słyszymy, że społeczeństwo jest podzielone. Pojawiają się nawet opinie, że już nie ma jednego polskiego społeczeństwa, ale dwa żyjące obok siebie. Podział wśród Polaków jest w Pana ocenie czymś niepokojącym?

Jacek Kloczkowski: To, że Polacy są wewnętrznie mocno podzieleni nie jest sytuacją nadzwyczajną. Jak przeanalizujemy historię Polski to zobaczymy, że linie podziału były zawsze ostre. Obecny podział to nie jest nic nadzwyczajnego. Wydaje się, że nie nad podziałem należy ubolewać. Problemem jest przekraczanie elementarnych granic przyzwoitości, kultury, czy brak sprawiedliwych warunków rywalizacji. Podziały są znaczące, podziały są naturalne. Nie rozdzierałbym szat nad samym ich istnieniem.

Co jest gorsze?

Poszczególne przejawy podziału, poszczególne wydarzenia świadczące o podziale są często skandaliczne. Jednak to jest odrębna sprawa. Sam podział nie jest nietypowy. Wiele społeczeństw dzieli się mocno. Często mówi się, że w USA po wyborach obie strony współpracują zgodnie. To jest godne pochwały. Jednak, gdy wsłuchamy się w głos mas amerykańskich obu obozów, okaże się, że ich język i retoryka jest bardzo ostra. Nawet w Polsce mogłoby to wzbudzić spore zadziwienie.

Jakie strony biorą udział w podziale w Polsce?

Na ogół skupiamy się na podziale szeroko rozumianego obozu PO i szeroko rozumianego obozu PiS. Pozostałe partie są mniej znaczące, jeśli chodzi o potencjał mobilizowania emocji Polaków. Jednak jest jeszcze trzecia grupa, o której często się zapomina. To są ludzie, którzy są zupełnie obojętni na sprawy publiczne. Ta grupa jest również w dużej kontrze wobec dwóch pozostałych. O tej grupie często się zapomina, skupiając się na zwolennikach PiS czy PO, zwolennikach teorii zamachu w Smoleńsku, czy jej przeciwnikach. Natomiast ta grupa obojętnych jest bardzo liczna. I im większe są emocje między dwoma obozami politycznymi tym głębiej wycofani są ci, którzy sprawami publicznymi się nie chcą interesować.

Kto ma dziś ostateczny wpływ na debatę publiczną?

Nie wskazywałbym jednego środowiska, osoby czy ugrupowania. To zależy od danej chwili, zależy od tego, kto trafi z przekazem, jak się ułoży sytuacja. Polska debata publiczna jest według mnie dziełem przypadku, jest bardzo reaktywna. Coś się dzieje i wtedy następuje reakcja. Nikt nie panuje nad przekazem. Mamy reakcję na to, co się dzieje aktualnie.

Święta Bożego Narodzenia, czas wyciszenia emocji to dobry moment, by zasypywać linie podziału?

Oczywiście dobrze jest ładnie się różnić, jeśli to jest możliwe. Jednak naturalnym jest, że się różnimy. Nie wiązałbym ze Świętami żadnych szans na pogodzenie się czy zakończenie podziałów. To jest myślenie utopijne. Przecież Święta miną i nic się nie zmieni jeśli chodzi o sprawy Polski. Będzie tak samo. Jeśli uznajemy, że sprawy dotyczące Polski nie idą w dobrym kierunku, trudno, żebyśmy chowali sztucznie emocje. Wyzbywajmy się tego, co złe, nie przekraczajmy granic. Jednak to nie ma związku ze Świętami. To powinniśmy robić na co dzień. Wielu uczestników debaty publicznej się do tego nie stosuje. Ale to inna rozmowa.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook