Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: PO rozwód z konserwatyzmem

05.09.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim, politologiem z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Poseł PO John Godson odchodząc z PO motywował swoją decyzję naciskami i dysonansem światopoglądowym. Wciąż ważą się losy konserwatywnych posłów Platformy Jacka Żalka i Jarosława Gowina. Tymczasem "Rzeczpospolita" ujawnia kulisy sporu biskupów z rządem ws. Funduszu Kościelnego. Czy partia Tuska ostatecznie rozstaje się z konserwatyzmem?

Jacek Kloczkowski: Platformę nawet z posłami Godsonem, Gowinem i Żalkiem trudno traktować jako partię konserwatywną, za ugrupowanie, które się tym konserwatyzmem kieruje i przejmuje. Nawet gdyby nie było konfliktu z Episkopatem uznawanie PO za bliską konserwatyzmowi byłoby nieuprawnione. To nie miałoby nic wspólnego z rzeczywistością. Ci, którzy de facto podejmowali decyzje w Platformie, nie mają nic wspólnego z konserwatyzmem. Sami o sobie mówią zresztą "liberałowie". Oczywiście w ostatnich latach, w ramach programowego rozmywania się i rozpychania raz w lewo, raz w prawo, wysyłano różne sygnały. Pojawiały się również takie, że partia bierze na poważnie swój konserwatyzm. Pokazywano, że wartości tradycyjne są brane pod uwagę. To jednak były jedynie taktyczne manewry, które mogły zachęcić część opinii publicznej do PO. Jednak, gdy się analizuje działalność partii Tuska, widać, że te zapowiedzi pozostały jedynie zapowiedziami.

Obecnie dzieje się coś nowego w tej mierze?

Nie dostrzegam niczego nowego w tej materii. Jednak obecnie opinia publiczna może dokładniej zobaczyć, co liderzy PO o konserwatystach i konserwatyzmie myślą. Szczególnie mocno wybija się sprawa konserwatyzmu obyczajowego, ponieważ on jest ostatnio często "na tapecie".

Otwarcie konfliktu z biskupami ws. Funduszu Kościelnego może PO zaszkodzić?

Wiele zależy od tego, jaką strategię chcą obrać liderzy PO. Jeśli Platforma będzie chciała powtórzyć manewr obejmowania swoimi skrzydłami jak najszerszego pola w centrum, to taki konflikt może zaszkodzić. Zraża bowiem do PO potencjalnych wyborców prawicowo-centrowych. Być może jednak PO pogodziła się już z utratą elektoratu po stronie konserwatywnej. Wtedy uzna, że zamiast tańczyć po całej scenie politycznej, musi się na czymś skupić. I może uznać, że bardziej opłaca jej się skoncentrować na elektoracie centro-lewicowym. W tej sytuacji spór z biskupami nie musi jej zaszkodzić. Co więcej, może nawet pomóc, bowiem PO będzie musiała walczyć o wyborców z Ruchem Palikota i SLD. Wszystko zależy więc od tego, w jakąś stronę pójdzie PO.

Komentatorzy mówiąc o sytuacji w Warszawie wskazują, że już samo zagrożenie referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz usprawniło działalność władz miasta i poczucie odpowiedzialności. Czy jeśli sondaże wciąż będą wskazywały, że w Polsce może dojść do zmiany władzy możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją w całej Polsce?

Każdy rząd, gdy zbliżają się wybory - o ile nie jest w zupełnej rozsypce - stara się pracować mocniej niż wcześniej, byle tylko zachęcić wyborców do jego poparcia. O ile jednak pewne gesty można czynić pod publiczkę, o ile można zmienić retorykę, czy deklarować nowe pomysły, o tyle trudno jest poprawić jakość funkcjonowania władz w krótkim czasie. Jeśli można było działać dobrze i skutecznie obecnie, to dlaczego się tego nie robiło? Przecież władza nie może przyznać, że wcześniej się jej nie chciało działać, a teraz jest zmobilizowana, więc ma efekty. Oczywiście można zmienić ludzi odpowiedzialnych, można zatrudniać profesjonalistów. Pewna poprawa może być zauważalna, ale ona będzie minimalna. Jeśli cała maszyna działa źle, nie można jej naprawić szybko. Szczególnie nie może tego zrobić osoba, która odpowiada za jej kryzys i upadek.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook