Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Na krótką metę sukces PO

14.10.2013

Rozmowa z politologiem, Jackiem Kloczkowski z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Wygląda na to, że udało się Hannie Gronkiewicz-Waltz obronić stanowisko prezydenta Warszawy. Czy w Pana ocenie ktoś poniósł porażkę, a ktoś wygrał? Czy to głosowanie będzie miało duże znaczenie dla polskiej polityki?

Jacek Kloczkowski: Wyniki są takie, że każda ze stron może głosowanie przedstawiać jako sukces. Więcej atutów w propagandzie ma oczywiście Platforma Obywatelska, ponieważ może powiedzieć, że ocaliła Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przeciwnicy mogą wskazywać, że spośród osób zabierających głos w referendum gigantyczną przewagę mieli ci, którzy chcieli odwołania urzędniczki. Wygląda więc na to, że jej rządy są źle oceniane przez aktywną część warszawskiego elektoratu. PO będzie swoją narrację budować w ten sposób, by nie wskazywać, że ponad 90 proc. głosujących było za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz. Platforma będzie się skupiać na tym, że jej prezydent wciąż rządzi.

To dobrze dla PO.

Na krótką metę oczywiście. Jednak to może mieć i złe strony dla PO - Hanna Gronkiewicz-Waltz wciąż rządzi stolicą. To może z kolei oznaczać, że stołeczne władze będą funkcjonować tak jak do tej pory, czyli źle. I może się okazać, że za kilka miesięcy Gronkiewicz-Waltz będzie obciążeniem dla partii. Jako jednostkowe wydarzenie zwycięstwo prezydent Warszawy jest dla PO korzystne, ale w perspektywie następnych wyborów może się okazać, że to pozytywne nie jest.

Czy problemem Platformy może być fakt, że jej zwolennicy zostali zmobilizowani do zostania w domu?

Nie przypuszczam, by to był problem. Każde wybory rozgrywają się w bardzo aktualnym kontekście. Na kwestie frekwencji miało będzie znaczenie, co wyborcy będą uważali w chwili wyborów, czy im się będzie chciało wtedy ruszyć z domu. To, jak oni zachowali się w październiku 2013 roku, nie będzie miało żadnego znaczenia dla ich zachowania za kilka miesięcy. To, że nie poszli na referendum, nic nie oznacza. Ważniejsze będzie co oni będą sądzić o rządach PO w Polsce, czy zagraża im potencjalna alternatywa dla Platformy.

Piotr Guział komentując wyniki referendum mówił, że warszawiacy pokazali żółtą kartkę PO, ale czerwoną wszystkim partiom politycznym. Czy rzeczywiście to głosowanie to dowód sprzeciwu wobec partii politycznych?

Nie widzę tej sprawy w ten sposób. Przecież jak na polskie warunki frekwencja w referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz była duża. Z danych dot. głosowania wynika z kolei jasno, że wyborcy PiSu posłuchali apeli partii i poszli głosować. Z kolei wyborcy Platformy nie poszli do głosowania, więc również posłuchali apelu popieranej przez nich partii. Widać więc, że głos polityków jest wciąż brany pod uwagę przez wyborców. Jednak to nie zmienia ogólnej tendencji, którą widać - Polacy generalnie mają złe zdanie o polskiej klasie politycznej. Ale to nie znaczy, że są w stanie uznać, że alternatywą dla nich są wydarzenia samorządowe. Burmistrz Piotr Guział może mówić, co chce, ale tu nie ma racji.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook