Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Mało znaczące głosowanie

26.01.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim z OMP, na temat wyników głosowania ws. związków partnerskich.

Stefczyk.info: 46 posłów PO głosowało wbrew intencji lidera partii i premiera Donalda Tuska ws. związków partnerskich. Czy piątkowe wyniki głosowania są wydarzeniem istotnym?

Jacek Kloczkowski: Nie uważam, byśmy mieli do czynienia z czymś znaczącym. W innych sprawach bowiem posłowie nazywani konserwatywnym skrzydłem PO głosują i działają dokładnie tak, jak chce Tusk. Nie wygląda na to, by ta grupa miała podmiotowość wewnątrz Platformy. W sprawach obyczajowo-drażliwych posłowie mogą zamanifestować swoją odrębność, ale z tego duża siła polityczna nie płynie. Warto zaznaczyć, że większość posłów z tzw. skrzydła konserwatywnego Platformy to są ludzie mało rozpoznawalni dla opinii publicznej. Oni nie mają więc potencjału, by trzymać w szachu Tuska, nie są w stanie realnie zagrozić, że odejdą i stworzą odrębny byt polityczny. Na ich stronę musiałoby przejść kilku bardziej wyrazistych polityków PO. To jednak wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ tacy ludzie z partii Tuska nie są konserwatystami. Ta grupa, o którą Pan pyta, potrzebuje większego potencjału PRowskiego.

Dla Tuska jednak sytuacja jest mało wygodna.

Oczywiście. To jest pewien problem. To jest bowiem kolejny czynnik osłabiający jego pozycję.

Co w takim razie jest dla Tuska najważniejsze? Gdzie nie może on dać miejsca swoim ludziom na odrębność?

Tusk jest człowiekiem tak pragmatycznym, jest człowiekiem gotowym tak dalece poświęcać sprawy ideowe na rzecz obrony interesów, że w mojej ocenie nie ma żadnego głosowania, nie ma żadnej sprawy, która mogłaby skłonić go do wyrzucenia kogoś z partii z racji poglądów. On może to zrobić jedynie w ramach manifestowania swojej siły i mocy sprawczej. Jedynie chęć ukarania posła może być powodem jego wyrzucenia z PO, a nie fakt, że sprzeniewierzył się on jakimś hasłom czy ideałom. Przecież to, co Platforma miała sobą reprezentować, było za czasów rządów Tuska wielokrotnie deprecjonowane. Rząd działał dokładnie odwrotnie. Nie wydaje się więc możliwe, by Tusk chciał kogoś karać za sprawy ideowe. On będzie wyciągał konsekwencje jedynie dla obrony swojej władzy, nie dla idei.

Zasadne są rozważania, by porzucić obecnie tych 46 posłów i związać się z SLD czy Palikotem?

To był by krok nieracjonalny. Nie ma żadnego powodu, by decydować się teraz na taki krok. To rozwiązanie wstrząsnęłoby bardzo mocno Platformą. Takie głosowania wywołują chwilową burzę, ich żywot jest krótkotrwały. W kolejnych głosowaniach rzekomi konserwatyści będą głosować jak chce Tusk. Natomiast gdyby Tusk zdecydował się na sojusz z partiami, o które Pan pyta, to oznaczało by poważną zmianę. Te formacje nie są przecież pozytywnie odbierane w części elektoratu PO. One nie cieszą się uznaniem. Taka zmiana byłaby wielce ryzykowna, a zyski niewielkie. Sojusz z SLD i RP nic nie wnosi. Oczywiście sytuacja byłaby znacząco inna, gdyby PSL się odwrócił od PO i wyszedł z koalicji. Na to się jednak nie zanosi. Więc branie na pokład niepewnych i ryzykownych partnerów jest zwyczajnie pozbawione sensu.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook