Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Mało znaczące głosowanie

26.01.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim z OMP, na temat wyników głosowania ws. związków partnerskich.

Stefczyk.info: 46 posłów PO głosowało wbrew intencji lidera partii i premiera Donalda Tuska ws. związków partnerskich. Czy piątkowe wyniki głosowania są wydarzeniem istotnym?

Jacek Kloczkowski: Nie uważam, byśmy mieli do czynienia z czymś znaczącym. W innych sprawach bowiem posłowie nazywani konserwatywnym skrzydłem PO głosują i działają dokładnie tak, jak chce Tusk. Nie wygląda na to, by ta grupa miała podmiotowość wewnątrz Platformy. W sprawach obyczajowo-drażliwych posłowie mogą zamanifestować swoją odrębność, ale z tego duża siła polityczna nie płynie. Warto zaznaczyć, że większość posłów z tzw. skrzydła konserwatywnego Platformy to są ludzie mało rozpoznawalni dla opinii publicznej. Oni nie mają więc potencjału, by trzymać w szachu Tuska, nie są w stanie realnie zagrozić, że odejdą i stworzą odrębny byt polityczny. Na ich stronę musiałoby przejść kilku bardziej wyrazistych polityków PO. To jednak wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ tacy ludzie z partii Tuska nie są konserwatystami. Ta grupa, o którą Pan pyta, potrzebuje większego potencjału PRowskiego.

Dla Tuska jednak sytuacja jest mało wygodna.

Oczywiście. To jest pewien problem. To jest bowiem kolejny czynnik osłabiający jego pozycję.

Co w takim razie jest dla Tuska najważniejsze? Gdzie nie może on dać miejsca swoim ludziom na odrębność?

Tusk jest człowiekiem tak pragmatycznym, jest człowiekiem gotowym tak dalece poświęcać sprawy ideowe na rzecz obrony interesów, że w mojej ocenie nie ma żadnego głosowania, nie ma żadnej sprawy, która mogłaby skłonić go do wyrzucenia kogoś z partii z racji poglądów. On może to zrobić jedynie w ramach manifestowania swojej siły i mocy sprawczej. Jedynie chęć ukarania posła może być powodem jego wyrzucenia z PO, a nie fakt, że sprzeniewierzył się on jakimś hasłom czy ideałom. Przecież to, co Platforma miała sobą reprezentować, było za czasów rządów Tuska wielokrotnie deprecjonowane. Rząd działał dokładnie odwrotnie. Nie wydaje się więc możliwe, by Tusk chciał kogoś karać za sprawy ideowe. On będzie wyciągał konsekwencje jedynie dla obrony swojej władzy, nie dla idei.

Zasadne są rozważania, by porzucić obecnie tych 46 posłów i związać się z SLD czy Palikotem?

To był by krok nieracjonalny. Nie ma żadnego powodu, by decydować się teraz na taki krok. To rozwiązanie wstrząsnęłoby bardzo mocno Platformą. Takie głosowania wywołują chwilową burzę, ich żywot jest krótkotrwały. W kolejnych głosowaniach rzekomi konserwatyści będą głosować jak chce Tusk. Natomiast gdyby Tusk zdecydował się na sojusz z partiami, o które Pan pyta, to oznaczało by poważną zmianę. Te formacje nie są przecież pozytywnie odbierane w części elektoratu PO. One nie cieszą się uznaniem. Taka zmiana byłaby wielce ryzykowna, a zyski niewielkie. Sojusz z SLD i RP nic nie wnosi. Oczywiście sytuacja byłaby znacząco inna, gdyby PSL się odwrócił od PO i wyszedł z koalicji. Na to się jednak nie zanosi. Więc branie na pokład niepewnych i ryzykownych partnerów jest zwyczajnie pozbawione sensu.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook